Świąteczna choinka LED

Świąteczna choinka LED

Cześć !
Dziś chciałbym zaprezentować swój najnowszy projekt, którym jest świąteczna choinka LED. Jako, że według świątecznego zwyczaju swoich bliskich obdarowujemy prezentami ów ozdoba została wykonana dla moje dziewczyny, która bardzo lubi klimat świąt i wszystkie ozdoby z nimi związane. Ale do rzeczy! Tak to wszystko było…
20141222_100858

BUDOWA
Sam pomysł narodził się na początku grudnia, ale nie miałem jeszcze wszystkiego sprecyzowanego. Kolejne elementy wychodziły “w praniu”. Jako pierwszy powstał schemat oraz płytka drukowana. Wzór ścieżek zaprojektowany został w EAGLE’u, potem wydrukowany i naprasowany na wcześniej wycięty laminat. Wycięcie laminatu zajęło sporo czasu, gdyż nie posiadam piły taśmowej ani brzeszczota wolframowego – ciąłem zwykłym brzeszczotem do metalu, a krawędzie wyrównałem pilnikiem. Po wytrawieniu ścieżki pocynowałem stopem Liechtenberga i lekko wypolerowane. Nadszedł czas na lutowanie, czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Jest to jedna z pierwszych płytek wykonanych na elementach SMD, dlatego luty nie są jeszcze zbyt estetyczne…

Schemat:
Schemat

OPIS DZAŁANIA
Na “pokładzie” znajduje się 17 diod SMD, które sterowane są za pomocą mikrokontrolera ATmega8. Oczywiście można było użyć procesor z mniejszą ilością pamięci, bo itak jej nie wykorzystuję ale mam już w swoich zasobach kilka ATmeg. Kupiłem je bardzo okazyjnie, wiec nie widziałem sensu w kupowaniu kolejnych. Za pomocą jednego z przycisków zmieniamy tryby pracy (efekty), których nie będę tu opisywał, ponieważ wszystko widać na filmie umieszczonym na końcu postu ;) Drugi przycisk steruje intensywnością świecenia diod. Po jego wciśnięciu jasność zmniejsza się, a gdy dojdzie do 0 “przeskakuje” na 100%. Takie rozwiązanie zmniejszyło ilość potrzebnych switch’y. Cały układ zasilam z dowolnego portu USB poprzez wlutowane na PCB gniazdo microUSB (pasuje każdy kabel od telefonu, aparatu, itp., dzięki czemu nie musimy posiadać dodatkowych przewodów).

PROGRAM
Całość napisana została w języku C. Program powstawał przez dosyć długi okres. W wolnych chwilach dopisywałem fragmenty kodu, nowe efekty, itp. Oczywiście wszystko w międzyczasie testowałem na płytce stykowej. Zapewne dla wielu z Was napisanie czegoś takiego byłoby błahostką, jednak ja uczę się programować dopiero od kilku miesięcy, więc jest to jeden z pierwszych bardziej skomplikowanych kodów, który na dodatek działa poprawnie w urządzeniu. Myślę, że na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zarówno aktualnie wybrany efekt jak i ustawiona jasność są zapisywane do pamięci EEPROM, dzięki czemu po ponownym uruchomieniu program ma możliwość ich odczytania u ustawienia jako aktualne. To bardzo przydatna funkcja, bo nie musimy za każdym razem szukać naszego ulubionego trybu i ponownie ustawiać jasności, która nam odpowiada.

ZDJĘCIA
20141222_10090020141222_10074720141222_10062120141222_10060220141222_100536

Tutaj możecie obejrzeć film prezentujący działanie poszczególnych efektów:

PODSUMOWANIE
Dzięki budowie tej ozdoby nauczyłem się wiele nowych rzeczy. Przy okazji pogłębiłem swoją wiedzę w programowaniu oraz nabrałem doświadczenia w lutowaniu elementów SMD. Choinka nie męczy oczu, gdyż możemy sobie dostosować jasność świecenia i odpowiadający nam efekt. Bardzo ładnie prezentuję się po zmierzchu ;) Może nie jest to wyjątkowo innowacyjne i skomplikowane urządzenie, ale jego działanie bardzo mnie zadowala – jest tak, jak chciałem. Największą radość sprawiła mi reakcja dziewczyny po odpakowaniu prezentu. Była zachwycona, że zrobiłem dla niej coś własnoręcznie. Właśnie o to chodziło! To największe podziękowanie ;)

Na koniec chciałbym życzyć Wszystkim wesołych, pogodnych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia !

Ocena: 4.11/5 (głosów: 84)

Podobne posty

4 komentarzy do “Świąteczna choinka LED

 • Wszystko ok, jednak mam dwie sugestie. Wydaje mi się, że powinieneś czymś osłonić płytkę (wystarczył by zwykły kawałek kartki). A druga rzecz, to to, aby te pierwsze 3 tryby działały trochę szybciej, bo jest to nudne i nie widać kształtów choinki.

  Odpowiedz
  • Tryby miały działać tak w założeniu, właśnie po to, żeby specjalnie nie męczyć oczu. Wieczorem takie delikatne świecenie nie przeszkadza, a gdyby wszystko mrugało szybciej mogłoby denerwować ;P

   Odpowiedz
 • Witam, jestem nowy nie nieobeznany w tych sprawach.
  Chciałbym zrobić coś podobnego i mam pytanie o tą płytkę z laminatem. Można ją gdzieś zamówić czy samemu robi się ten laminat na niej??

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?