A może by tak zrobić małą rewolucję w Majsterkowie?

A może by tak zrobić małą rewolucję w Majsterkowie?

Czołem majsterkowicze!

Niektórzy z Was pewnie pamiętają, że na początku wszystkie nowe projekty w Majsterkowie były mojego autorstwa. Później umożliwiłem Wam zakładanie kont i przygotowywania artykułów, które po mojej akceptacji pojawiały się na blogu. To jednak było kiepskie rozwiązanie, bo często musiałem się wcielać w rolę kata, który odrzucał słabe projekty. A wcale nie było to zadanie łatwe, bo mimo tego, że niektóre projekty mogły mi się wydawać kiepskie, to jednak często ich autorzy włożyli sporo pracy w przygotowanie całego postu. Dodatkowym problemem było to, że nie chciałem prowadzić selekcji wg wyłącznie mojej subiektywnej opinii, bo nie zawsze pokrywała się ona z tym, czego Wy oczekiwaliście po nowych projektach :)

Summa summarum postanowiłem oddać głos w Wasze ręce i wprowadziłem Poczekalnię oraz system ocen, za pomocą których wszyscy czytelnicy Majsterkowa mogli zadecydować, czy dany projekt nadaje się na główną, czy powinien wylecieć do kosza. I to rozwiązanie sprawdzało się dosyć dobrze przez dłuższy czas. Niestety także nie było doskonałe, dlatego…

Czas na zmiany!

Największą bolączką obecnego rozwiązania było to, że nadal w koszu lądowała cała masa projektów, które w sumie były fajne i ciekawe, ale nie na tyle dobre, żeby pojawić się na stronie głównej. Poprzeczka jakościowa dla strony głównej została postawiona dosyć wysoko, więc naprawdę spora część (na pewno ponad połowa) publikowanych projektów leciała do kosza. I tutaj znowu autorzy, którzy włożyli w swoje projekty sporo pracy, mogli czuć się pokrzywdzeni. I ja to w pełni rozumiem! Mam też świadomość tego, że tak ostra selekcja zniechęcała bardzo wielu autorów przed publikacją swojego projektu. I tutaj też się temu nie dziwię, bo sam też bym nie chciał wkładać czasu, pracy i pieniędzy w przygotowanie projektu, który może skończyć w koszu…

Szukając rozwiązania problemu zastanawiałem się nad różnymi nowymi koncepcjami oceniania zgłaszanych projektów i chyba udało mi się wymyślić coś, co powinno zadowolić wszystkich.

A widzę to tak…

Zapomnijmy na chwilę, że istnieje coś takiego, jak Poczekalnia i Strona główna. Zamiast tych dwóch podstron umieśćmy w menu pozycje Najlepsze projekty oraz Projekty DIY (nazwy robocze). Widzicie to oczyma wyobraźni? To teraz przelećmy przez taki scenariusz:

 • użytkownik publikuje nowy projekt, który od razu wyświetla się w Projekty DIY
 • gdy projekt zdobędzie odpowiednią ilość dobrych ocen (średnia >4,5), pojawi się także w Najlepszych projektach
 • gdy projekt zdobędzie dużo niskich ocen (średnia <2), wyleci do kosza
 • gdy oceny projektu będą średnie (2 < ocena < 4,5), artykuł nadal będzie wyświetlany w Projekty DIY

Domyślną stroną ładowaną po wejściu do Majsterkowa byłyby Najlepsze projekty.

Takie rozwiązanie pozwoli zaistnieć w Majsterkowie autorom także tych nieco prostszych projektów, a jednocześnie pozwoli utrzymać wysoki poziom strony głównej. Jedynie te najsłabsze artykuły będą trafiały do kosza.

Sam system głosowania zostawiłbym bez zmian – czyli dalej byłaby to 5-stopniowa ocena przyznawana za pomocą gwiazdek. Jedyną zmianą, nad jaką myślę, to wprowadzenie ograniczenia, aby głosować mogli jedynie zarejestrowani i zalogowani użytkownicy Majsterkowa.

Co o tym myślicie?

Nie chciałbym traktować Majsterkowa jako swojej prywatnej piaskownicy, w której narzucam swoje zasady zabawy, dlatego chciałbym poznać Waszą opinię o tych zmianach :) Może macie jakiś lepszy pomysł na reorganizację sposobu oceniania postów?

Pewne jest jedno – zmiany są potrzebne!

Podziel się:

48 komentarzy do “A może by tak zrobić małą rewolucję w Majsterkowie?

   • Renifery były projektem do bani. Nawet jeśli były “zaatakowane” to kiedy jeszcze zdarzyła się taka ewidentna sytuacja? Teraz kiedy wiele osób, dając 5 gwiazdek może wrzucić projekt z poczekalni na główną a decyzje w konkursie zawsze podejmowało żyry to gdzie jest problem? Ze zmianą nazewnictwa można sobie eksperymentować. Ograniczenia ocen czy komentarzy to CENZURA. Restrykcje do złych ocen to zamykanie się na krytykę. Czy cała działalność w internecie ma polegać na nazywaniu szamba perfumerią i niedopuszczanie do głosu nikogo kto sądzi inaczej? NIE. Wolność a nie faszyzm!

    Odpowiedz
    • Chodzi o przyblokowanie użytkowników, którzy poprzez oszustwo próbują coś ugrać. Cenzura i faszyzm nie mają tutaj nic do rzeczy (a jeżeli widzisz to inaczej, to radzę poczytać definicje tych pojęć;)

     Odpowiedz
     • A co można ugrać? Sam zwróciłeś uwagę jakie może mieć to przełożenie na ruch. Zabrałem głos w dobrej wierzę. Tłumaczyć się i wdawać w potyczki nie zamierzam. Głos był wyczerpujący i jak ktoś nie rozumie albo się nie zgadza to trudno.

      PS zarzuty do reniferów są znane, w dużej mierze oddaje je zdawkowy komentarz pod projektem https://majsterkowo.pl/drewniane-reniferki-swiateczne/
      a jeśli dodamy że pomysł nie był autorski = wg mnie są do bani

      Odpowiedz
      • Czy każdy projekt musi być autorski? Filmy pana Jarka pokazują innym, że każdy może takie coś wykonać. Przeszkodą mogą być maszyny z którym korzysa, ale są przecież też tańsze alternatywy.

       Może powiesz czemu ci się nie podobają? Bo pod projektem nie widzę żadnego komentarza, który krytykuje pracę Pana Jarka.

       Odpowiedz
        • najważniejsze jest żeby więcej czasu spędzać przy kolejnych projektach, a nie przy pisaniu komentarzy :) Ja każdego dnia się uczę, przypomnę – nie jestem stolarzem, zajmuję się tym od 4-5 lat, ale tak mnie wciągnęło, że całymi dniami coś dłubię w drewnie ;) Obiecuję, że poprzeczka będzie szła coraz wyżej i wyżej :)

         Odpowiedz
    • Ograniczenie ocen, czy komentarzy to cenzura? Jeśli już krytykujesz, bądź coś Ci się nie podoba to uzasadnij… Jeśli wrzucam projekt, to chciałbym wiedzieć dlaczego nie przeszedł przez poczekalnie, bo chciałbym wiedzieć co w przyszłości zmienić, czy poprawić. Nie jestem profesjonalistą i z chęcią wysłucham opinii innych o moich projektach, po to, żeby je ulepszać.

     Odpowiedz
 • ograniczył bym ocenianie do osób które są zarejestrowane i wrzuciły jeden projekt przez co znika problem pożeraczy ciasteczek, które koksują ogólną ocenę

  Odpowiedz
  • Wydaje mi się, że to ograniczenie z tym wrzuconym projektem nie jest konieczne, skoro jest już kryterium rejestracji/logowania. Ciastka nie powinny mieć tu nic do rzeczy, jeżeli system jest tak skonstruowany, że zalogowany user może oddać głos tylko jeden raz.

   Odpowiedz
  • Musiałbym przeliczyć, jaki procent całego ruchu stanowią użytkownicy z przynajmniej jednym postem. Ogólnie wszyscy zalogowani użytkownicy stanowią zaledwie 0,5% całego ruchu (kilkadziesiąt zalogowanych osób dziennie). Jeżeli więc obecnie posty mają średnio po ~40 głosów, to już po samym ograniczeniu do zalogowanych userów ilość głosów spadnie do kilku (i to przy dobrych wiatrach). Jak dalej odsiejemy tych, którzy nic nie opublikowali, to nowe projekty będą pewnie wisiały po kilka dni bez ani jednego głosu…

   Odpowiedz
   • ten procent też nie jest taki oczywisty bo sam nieraz przez szybko wygasające ciastka lub przez częste zmiany komputerów łapię się na tym że głosuję nie zalogowany

    Odpowiedz
 • A – i zapomniałem wspomnieć o jednym. Wszystkie dotychczasowe projekty, które są na głównej, już by zostały w Najlepszych, natomiast wszystkie projekty z kosza jeszcze raz przejdą selekcję wg nowych zasad i albo zostaną w koszu, albo pojawią się w Projektach DIY :)

  Odpowiedz
  • W ten sposób skupilibyśmy się na negatywnym wartościowaniu projektów. Tzn. byłby podział na “projekty” i “gorsze projekty”. Zdecydowanie jestem za opcją opisaną w poście, czyli podziałem na “projekty” i “super projekty” :)

   Odpowiedz
 • Jestem za pomysł jak najbardziej trafny, pomoże przełamać lody młodym majsterkowiczom którzy obawiają się że ich posty od razu wylecą :-)

  Odpowiedz
 • A czy byłaby możliwość dodania opcji, która wymuszałaby na osobie dającej jedną gwiazdję krótkie uzasadnienie takiej a nie innej oceny? Pomogłoby to w jakiś sposób zlikwidować zjawisko “zakopywania” konkurencyjnych projektów. Szczególnie gdy w grę wchodzą te konkursowe.

  Odpowiedz
 • To ja mam dwie sugestie, ale nie związane z ocenami.
  Fajnie by było jak by można było logować się nie przechodząc przez Kokpit WordPressa. Jeżeli z ręki wpiszę wp-login.php to po zalogowaniu strona prosi przeglądarkę o zamknięcie karty.
  Druga rzecz to Disqus. Wyłącz automatyczne tworzenie kont. Większość osób ma Disqusa i zbytnio nie widzę sensu automatycznego wymuszanego tworzenia konta.

  Odpowiedz
  • O problemie z logowaniem bezpośrednio przez wp-login (czy /wp-admin/) wiem. Nie traktowałem tego jednak priorytetowo, bo wyszedłem z założenia, że nikt z użytkowników nie będzie się w ten sposób logował ;)

   A co do Disqusa…, to nie powinien automatycznie tworzyć kont. Każdy powinien mieć wybór, czy chce się zalogować przez swoje konto Disqus, czy przez konto w Majsterkowie…

   Odpowiedz
 • Jak większość, jestem za. Może poza wyrzuceniem głosowania bez konta. Na pewno każdy znalazł się w takiej sytuacji, że gdzieś w necie trafił na coś fajnego, chciał dać komentarz, czy chociaż like, ale oczywiście trzeba było założyć konto. Uważam, że głosowanie “jako gość” jest w pełni OK. Poza tym, to wszystko spoko :) Już nie mogę się doczekać!

  Odpowiedz
 • Jestem za zmianami! Ograniczyć głosowanie tylko dla zalogowanych (podobny system działa przy ocenianiu komentarza). Słowo wyjaśnienia dla tych co dają jedną gwiazdkę. Projekty konkursowe, żeby wziąć udział w konkursie, miałyby się znaleźć w super projektach?

  Odpowiedz
  • O proszę nie zaliczyłem ani jednego gniota same promowane z wyłączeniem jednego normalnego :)

   Jak dla mnie rewolucja powinna wyglądać inaczej ale podobnie:

   1. Nowe posty powinny wisieć w poczekalni jak teraz. Oceny nie powinny mieć wpływu na to czy coś wyjdzie na główną czy nie . Każdy wpis powinien wisieć w poczekalni załóżmy ustalone np 24h. W pewien sposób powinno to zachęcać każdego do zerknięcia w temat i wyróżniać go na stronie jako coś “świeżego” .
   2. Po ustalonym czasie temat powinien przewędrować w zakładkę ” Projekty DIY” i tak sobie kulturalnie siedzieć.
   3. Na prace można głosować już od momentu gdy pojawią się w poczekalni. Jednak ocena pozytywna nie powinna od razu przenosić projektu do działu “Projekty DIY” czy “Promowane” to powinno się dziać dopiero po upływie 24h – czyli po wyjściu z poczekalni. Niemniej jednak podczas pobytu w poczekalni projekt który uzyska bardzo niską oceną może zostać przeniesiony do “Kosza”

   Wydaje mi się ,że dzięki takiemu systemowi była by lepsza frekwencja prac biorących w konkursach, gdzie czasem zdarzało się ,że nie było komu wręczyć nagrody za 3 miejsce ponieważ ktoś się nie wydostał.

   To takie moje luźne spostrzeżenie, może coś z niego da rade zaczerpnąć i wdrążyć w nasze majsterkowo.

   Pozdrawiam
   D.

   Odpowiedz
   • Nie wiem, czy to by już nie było zbyt skomplikowane. Wprowadzanie do tego wszystkiego jeszcze Poczekalni wymagałoby już chyba przygotowywania jakiegoś tutoriala z obsługi Majsterkowa ;)

    Myślałem w ogóle o uproszczeniu samego liczenia głosów. W tej chwili jest to dosyć zaawansowane: https://majsterkowo.pl/pomoc/#poczekalnia
    W nowej wersji chciałem zrobić po prostu próg minimum 20 głosów i oceny 4,5 dla promowanych, oraz minimum 10 głosów i oceny poniżej 2,5 dla gniotów. I tyle. A jak patrzę, jak ludzie głosują na nowe projekty, to uzbieranie tych 20 głosów i tak może potrwać ponad 24h ;)

    Odpowiedz
    • Może faktycznie trochę skomplikowane, lepiej na sam początek zmienić sposób oceniania. Ale traktowanie poczekalni jako główne sito jest wg mnie złe. Szczerze to mało kiedy zaglądam do kosza, a jak już tam zerknę to widzę całkiem spoko projekty.

     Tak jak mówię, poczekalnia powinna być obowiązkowa bez względu na ocenę, a po przesiedzeniu określonej “kwarantanny” powinien trafić tam gdzie powinien.

     Pozdrawiam
     D.

     Odpowiedz
  • Botland jest bezpośrednią konkurencją Nettigo, więc raczej odpada opcja, żeby były w Majsterkowie rabaty w obu tych sklepach jednocześnie. A że Nettigo jest dobrym partnerem Majsterkowa (kto inny by dał 50% rabatu?:), to raczej zmian nie przewiduję. Mogę jedynie spróbować załatwić coś z Elektroparkiem.
   A jeżeli chodzi o same rabaty do Nettigo, to muszę to jeszcze przemyśleć. Na razie muszę dopracować zakresy ocen, od jakich posty będą promowane lub wyrzucane. Jeżeli dla promowanych artykułów zostawiłbym ocenę 4 (czyli taką, jak teraz dla głównej), to w sumie nic by się nie zmieniło i rabaty byłyby dla wszystkich promowanych. Ale to jeszcze zobaczymy :)

   Odpowiedz
   • Szkoda, że da Botlandu nie dało by rady bo mówiąc szczerze to Nettigo jest bardzo ubogie. A jak byś mógł z ElectroParkiem coś zrobić to tez by było fajnie

    Odpowiedz
 • Zauważyłem że ocena często zależy od autora projektu. Proponuję by publikacja była anonimowa, do momentu kiedy trafi do “najlepszych projektów” lub do kosza. Jeśli projekt pozostanie w “projektach DIY” informacja o autorze pojawi się po xx ocenach. Dodatkowo pod każdą publikacją powinny się znaleźć opcje wyboru co nie podobało się oceniającemu np. – słabe zdjęcia, niechlujny opis, błędy itd.

  Odpowiedz
 • Pomysł popieram lecz 2 sprawy, otóż : mam nadzieję, że to będzie coś w takim rodzaju że jeśli ocena przekroczy oceniają go inni użytkownicy i koło się zamyka. Natomiast gdy jest opcja ,,wolnego głosowania” bardziej zachęca to do podesłania linku znajomemu pt. zobacz ! jaki ktoś/ja fajny projekt zrobił oceń go. Oczywiście są też minusy ponieważ prędzej czy później pojawią się tzw. hejterzy . Ten punkt bym radziłbym ci jakoś rozważyć @Łukasz Więcek

  Odpowiedz
 • Moim zdaniem powinno być dodane coś takiego:
  Przy ocenie poniżej 4.0 trzeba uzasadnić krótką (10 wyrazową lub więcej) wiadomością.
  Lub chociaż gdy projekt wyleci do śmietnika również dać autorowi dostęp do komentarzy przez dobę.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?