Projekt zajął II miejsce w konkursie w dziale Szybkie projekty Dołożenie Bluetooth do Mini wieży

Dołożenie Bluetooth do Mini wieży

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Pokażę wam dzisiaj jak szybko dołożyć Bluetooth  do mini wieży lub jakiegokolwiek innego sprzętu audio.

Będziemy potrzebować:

  -adapter Bluetooth audio (ja wybrałem najtańszy dostępny na aliexpress są również na allegro)

  -przewód audio (ja użyłem KLOTZ MY 206)

  -przełącznik dwu pozycyjny

A oto główna bohaterka tego poradnika mini wieża SONY CMT-FX200

Operacje zaczynamy od odkręcenia 10 śrubek (śrubki na dole są krótsze odkładamy je winne miejsce)

Następnie zdejmujemy korpus zsuwając go do tyłu, ukazuje nam się taki widok:

Odpinamy dwie wtyczki oraz taśmę (taśma jest tylko wsuwana).

Metalową podstawę wypinamy z dwóch plastikowych zaczepów i mamy rozebraną wierzę.

Teraz przyszła kolej na przygotowanie adaptera audio bluetooth. Zdejmujemy plastikową obudowę, zwykle mocowana jest ona tylko na wcisk. Ukazuje nam się wnętrze adaptera:

Teraz osobą posiadającym HotAira polecam odlutować wtyk USB i gniazdo JACK, najłatwiej to uczynić smarując pady topnikiem do smd oraz ustawiając temperaturę powietrza na około 355 C, ten krok można pominąć.

Teraz lutujemy kabel audio do trzech padów po gnieździe jack oraz dwa przewody do padów po wtyku usb w taki sposób jak na zdjęciu

Jako że mój adapter wydaje dźwięki gdy nie jest używany, a gniazda Audio IN używam także do odtwarzania dźwięku z komputera za pomocą kabla. Postanowiłem dorobić włącznik do niego. Pierwszym krokiem aby to uczynić będzie oklejenie włącznika taśmą w celu dokładnego przeniesienia wymiarów.

Następnie delikatnie odrywamy taśmę od włącznika i przyklejamy w miejscu w którym chcemy go umieścić.

Następnie bierzemy do ręki dremel z odpowiednimi frezami i wykonujemy otwór pod włącznik oraz dwa otwory pod śruby mocujące.

I gotowy włącznik

I teraz najtrudniejszy moment trzeba znaleźć napięcie +5V. Ja miałem o tyle łatwo że moja wieża ma gniazdo USB z którego bezczelnie ukradłem zasilanie :D Jeżeli go nie macie to są dwie opcje pierwsza trudniejsza i nie zawsze możliwa, czyli szukamy +5V na płycie głównej i tam się wpinamy z zasilaniem. Druga opcja jest prostsza, kupujemy tanią ładowarkę do telefonu wyciągamy elektronikę z obudowy, umieszczamy ją wolnym miejscu naszego sprzętu, dostarczamy jej 230V zasilające nasz sprzęt i dostarczamy +5V na wejście naszego adaptera. PRACE PRZY 230V WYKONUJEMY PRZY ODŁĄCZONYM ZASILANIU I PRZY ZACHOWANIU SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI! W moim przypadku tak to wygłada:

I teraz moja uwaga ja tu popełniłem błąd. Masę należy podłączyć do punktu wspólnej masy w moim przypadku metalowa podstawa w przeciwnym razie po uruchomieniu usłyszymy charakterystyczny brum i będziemy musieli kombinować tak jak ja :(

Kolejnym krokiem jest  połączenie +5V z włącznikiem (+5V zaznaczone jest u mnie kolorem czerwonym i tylko je wystarczy poprowadzić przez włącznik)

Teraz montujemy płytkę adaptera do obudowy. Ja użyłem to tego celu kleju dwu składnikowego nieprzewodzącego.

Następnym krokiem jest dolutowanie przewodu audio do wejścia Audio IN. Ważna jest kolejność dolutowanych pinów, najłatwiej to zrobić wpinając przewód jack-jack do gniazda audio IN i testem ciągłości sprawdzać kolejność pinów na płycie głównej.

Pierwszy pin na jacku od góry powinien mieć kolor niebieski, drugi czerwony, a trzecim powinien być oplot. U mnie tak to wygląda

Po tej czynność możemy już śmiało składać wierzę i cieszyć się wolnością telefonu, brakiem kabli :D. Wystarczy że rzełaczymy nasz włacznik w odpowiednią pozycję i połączymy się z naszym adapterem 

Jeszcze jako bonus pokaże jak jak rozwiązałem sprawę wspólnej masy

Pozdrawiam wszystkich                                                                                                                                                                                                                    bartek1998pl

Ocena: 4.55/5 (głosów: 11)

Podobne posty

17 komentarzy do “Dołożenie Bluetooth do Mini wieży

  • Mocne 4 gwiazdki bo poradnik w niektórych miejscach ma rozmazane zdjęcia i czasami piszesz o twoim modelu a czasem w bardziej uniwersalny sposób. Wystarczy trochę unormować treść artykułu. Bardzo fajna rzecz dla starszego “kina domowego”…

    Odpowiedz
    • Co do zdjęć to tak to jest jak się coś pierwszy raz robi. Najpierw złożyłem wierzę a potem obejrzałem zdjęcia 😁 A co do opisu starałem się to jakoś wypośrodkować najwidoczniej nie wyszło ale ciężko ogarnąć na raz wszystkie sprzęty audio w jakich można to zastosować zaczynając od mini wież po przez radia samochodowe kończąc na rozbudowanych starszych systemach audio

      Odpowiedz
    • Aby zmienić kanał w tv trzeba się jednak trochę nameczyc oraz mieć ten pilot uniwersalny czy też tego samego producenta.
      Z BT nie ma takiego problemu, każdy ma i można zrobić psikusa siedząc na kanapie

      Odpowiedz
  • No musiał byś mieć złośliwych sąsiadów ;)
    BT można zabezpieczyć, ale to już wymaga wiedzy programistycznej.
    Dla mnie projekt OK, i nie ma co się czepiać szczegółów, które i tak w 90% nie będą istotne.

    Odpowiedz
  • Uzywam tego samego BT163, on ‘halasuje’ przez zasilanie! Jakosc dzwieku sie poprawia jak go zasilam akumulatorkami, ale NIE power bankiem te tez maja przetwornica 3.6 -> 5V

    Odpowiedz
      • Moj problem polegal ze uzywalem na poczatku do zasilania tego BT163 ladowarek USB, one wszystkie sa lekkie wiec zakladam ze wszystkie sa oparte na przetwornicach i wlasnie zaklocenia byly wysokiej czestotliwosci – napewno wiecej niz 50 czy 100HZ. Sprawdzilem cale stado ladowarek USB.

        Nastepnym moim pomyslem byl powerbank ale tam jest to samo – tzn bylo troche lepiej. Na koncu wpadlem na pomysl zeby podlaczyc koszyczek z 4 akumulatorkami czyli daja ok 5.2V – w sam raz.

        Problem prawie calkowicie zniknal, jak doloze ucho (do kolumy) podczas pauzy muzyki to cos tam delikatnie slychac – dla mnie do zaakceptowania.

        BT163 jest podlaczony do kolumn aktywnych zasilanych z 230V i w tej roli sie sprawdza przyzwoicie – moge sluchac muzy z Spotify na kolumnach.

        Odpowiedz
  • Jeżeli wieża zasilana jest z trafa, a tak jest przeważnie, daj kondensator ceramiczny 100nF na każdą diodę mostka prostowniczego. Brum zniknie do 0

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?