Drewniana podstawka pod tablet (+KONKURS)

Drewniana podstawka pod tablet (+KONKURS)

Hej. Chciałbym Wam dzisiaj pokazać moją drewnianą podstawkę pod tablet. Swoją podstawkę robiłem pod wymiar tabletu GOCLEVER Aries 785, chociaż w praktyce nie ma to większego znaczenia, bo czy Wy będziecie chcieli zrobić podobną pod inny tablet, czy nawet pod smartfon, zmienić będzie trzeba tylko jeden wymiar. Projekt jest banalnie prosty w wykonaniu, ale świetnie spełnia swoją rolę.

Przy okazji pod koniec postu ogłoszę mały konkurs zorganizowany wspólnie z firmą GOCLEVER, w którym będziecie mogli wygrać nowiutki, jeszcze pachnący tablet Orion 785, więc czytajcie uważnie do samego końca :)

Co będzie potrzebne?

Swoją podstawkę zrobiłem z dwóch kawałków sklejki o wymiarach 8 na 8 cm. Teoretycznie obie sklejki mogłyby mieć jeden bok krótszy, ale akurat takie miałem w warsztacie, więc na ich bazie zrobiłem podstawkę.

Dwie sklejki

Jedna ze sklejek (na podstawę) ma grubość 4 mm, a druga 12 mm.

Oprócz samych sklejek potrzebny będzie klej do drewna, lakier, piła stołowa (lub inne narzędzie, które umożliwi cięcie pod kątem) oraz kawałek papieru ściernego.

Jak zrobić drewnianą podstawkę pod tablet?

Operację zacząłem od ustawienia tarczy w pile pod takim kątem, pod jakim tablet będzie stał w podstawce. Dla ułatwienia i lepszego “zobrazowania” efektu przyłożyłem po prostu tablet do osłony pilarki:

Ustawianie kąta

Mając złapany odpowiedni kąt mogłem się zabrać za cięcie grubszej ze sklejek:

Cięcie sklejki

Cięcia dokonałem około 2 cm od brzegu:

Cięcie sklejki

Po cięciu powstały takie oto dwa elementy podstawki:

Przecięta sklejka

Dobrze jest przetrzeć papierem ściernym wszystkie krawędzie powstałe po cięciu (później będzie do nich ciężki dostęp):

Szlifowanie sklejki

Następnie smarujemy klejem węższą część uciętej sklejki i przyklejamy ją do podstawy (tzn. do cienkiej sklejki):

Sklejka posmarowana klejem

Powinno to wyglądać tak:

Klejenie sklejek

Żeby wszystko ładnie się skleiło, dobrze jest całość mocno ścisnąć (lub przycisnąć czymś ciężkim) i odstawić na parę godzin:

Sklejki ściśnięte ściskami

Gdy klej już zwiąże możemy przyłożyć tablet i dopasować szczelinę, jaka ma pozostać między dwoma kawałkami grubej sklejki:

Przymierzanie tabletu

Następnie smarujemy drugą część sklejki klejem i przyklejamy obok pierwszej:

Sklejka posmarowana klejem

Zanim klej zwiąże warto jeszcze wsadzić na chwilę tablet i upewnić się, że szczelina ma odpowiednią szerokość. Tylko sprawdźcie najpierw, czy w samej szczelinie nie wyciekło trochę kleju ;)

Klejenie drugiego kawałka sklejki

Po kilku przymiarkach wyszło mi na to, że szczelina pod mój sprzęt powinna mieć 9,2 mm.

Poprawianie położenia sklejek

I ponownie odstawiamy całość na kilka godzin do wyschnięcia.

Gdy całość się już ładnie skleiła, można odciąć zbędną część podstawki. Tutaj nie podam Wam konkretnego wymiaru, bo dużo zależy od rozmiaru i wagi tabletu. Tylna część podstawki musi być na tyle długa, żeby tablet nie przewracał się na plecy.

Przycinanie podstawki pod tablet

Na tym etapie podstawka zaczęła już nabierać kształtów :)

Podstawka pod tablet

Pozostało jeszcze dokładnie przeszlifować wszystkie ścianki:

Szlifowanie podstawki pod tablet

Szlifowanie podstawki pod tablet

A następnie całość polakierować (najlepiej kilka cienkich warstw):

Lakierowanie podstawki pod tablet

Żeby podstawka nie jeździła po całym biurku, można nakleić na jej spodzie sylikonowe nóżki:

Naklejanie sylikonowych nóżek

Sylikonowa nóżka

Sylikonowe nóżki na podstawce pod tablet

I to już wszystko. Podstawka gotowa!

Drewniana podstawka pod tablet

Moja podstawka razem z tabletem (i mną;) prezentuje się tak:

Tablet GoClever w drewnianej podstawce

Tablet GoClever w drewnianej podstawce

Tablet GoClever w drewnianej podstawce

W podstawkę można wsadzić tablet również w pozycji poziomej, chociaż tutaj pojawił się u mnie mały problem – gruba sklejka okazała się trochę za gruba, przez co przyciski są w połowie zasłonięte.

Tablet GoClever w drewnianej podstawce

Gdybym miał robić podstawkę jeszcze raz, na przód dałbym nieco cieńszą sklejkę (ale z tyłu zostawił tą grubą, żeby tablet był podparty na większej powierzchni).

Ale najważniejsze, że tablet ładnie stoi i nie wala się po biurku ;)

Tablet GoClever w drewnianej podstawce

Konkurs!

Na koniec mam dla Was obiecany konkurs, w którym będziecie mogli wygrać tablet GOCLEVER ORION 785 z 4-rdzeniowym procesorem i wyświetlaczem IPS!

Goclever Orion 785

Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować i opublikować w Majsterkowie swój własny projekt podstawki pod tablet lub smartfon. Na przygotowanie i zgłoszenie swoich projektów macie czas do końca lutego :)

Więcej informacji, oraz szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie pod adresem: https://majsterkowo.pl/blog/przygotuj-podstawke-wygraj-tablet-goclever-orion-785/

No to co? Powodzenia!

Ocena: 4.09/5 (głosów: 47)

Podobne posty

40 komentarzy do “Drewniana podstawka pod tablet (+KONKURS)

      • Mnie spokojnie wystarczyłaby 3-osiowa ;-) A do pochylenia można przekręcić obrabiany przedmiot. Fakt, że takie rozwiązanie nie jest w pełni zautomatyzowane, ale dla mnie to nie problem. Zastanawiam się tylko czy zrobić sterowanie frezarki przez komputer czy na początek sterowanie ręczne za pomocą joysticku (z jednoczesną regulacją prędkości).

        Odpowiedz
        • Bez przesady, do takiego stojaka wystarczyła by pilarka z prowadnicą lub z kawałkiem prostej deski jako prowadzenie ;) Nie potrzeba do tego hi-techu.
          A co do sterowania, rób od razu pod komputer, każdy program sterujący ma możliwość ręcznego sterowania osiami. Zresztą, nic nie stoi na przeszkodzie aby w płytkę główną sterowania wpiąć się prostym generatorem step/dir jako dodatkową płytką.

          Odpowiedz
          • Zgadzam się, do takiego stojaka, jak przedstawił Łukasz, wystarczyłyby proste narzędzia, ale w głowie mam nieco inny projekt podstawki, a do niego niestety przydałoby się coś do sterowania (idealne łuki czy zaokrąglenia ciężko osiągnąć bez wsparcia techniką, przynajmniej ja mam z tym problemy :-P).
            A odnośnie sterowników/kontrolerów, też zastanawiam się czy robić samodzielnie czy posłużyć się gotowcami (pierwsza opcja kusi ceną).

            Odpowiedz
            • Jeśli nauka elektroniki czy chęć zaznajomienia się z sposobami sterowania maszyną nie są celem samym w sobie, lepiej kupić gotowy sterownik. Na ebayu można dostać np:
              – komplet 3 osiowy; płytka lpt z optoizolacją + 3 sterowniki 48V 5A, podział kroku 1/16 za 89$
              – 3 osiowy zintegrowany sterownik na kostkach TB6560, były chyba 4 różne serie, różniące się kolorem laminatu, pierwsze mocno awaryjne, same kostki TB6560 dość delikatne, ale wystarczy poczytać w necie na co uważać. 3A. 40-50$
              – stepsticki + jakaś własna płytka optoizolacyjna. Stepstick na kostce A4988, 2A wydajności prądowej z radiatorem i dobrym chłodzeniem, podział kroku 1/16. 5$/stepstick. Części na własną płytkę opto ze 20zł lub gotowiec z ebaya za 10-15$ i trochę więcej kabelkologii przy ustawianiu podziału kroków razem jakieś 40$.
              Czyli za ok 130zł już można wysterować małą maszynę (nigdzie nie liczę zasilacza czyli trafo+mostek lub zasilacz impulsowy/przerobiony atx). Sterowanie większej maszyny można złożyć za 300zł. Opłaca się bawić samemu?
              Ja robiłem sam. Wydałem pewnie coś ok 300zł za 3 osie i jeszcze wydatki się szykują bo stwierdziłem że jednak przerobię płytkę optoizolacji na inną. Ale dla mnie był to przy okazji trening z Eagle, z czytania datasheetów, trening lutowania wielonóżkowych układów SMD i ogólna chęć zrobienia tego samemu. Opłacalność była w drugiej kolejności, bo nie licząc nauki – na pewno się nie opłacało.

              Odpowiedz
      • Posiadam od ponad roku tablet GoClever, spadł już kilka razy, używałem go jako GPS, jako TV gdyż ma tuner DVB-T, po prostu jest to tablet użytkowy, a nie tylko do oglądania filmów czy przeglądania internetu i złego słowa nie mogę powiedzieć o tej firmie. Robią dobre tablety w niskich cenach bez zbędnych wodotrysków w postaci super wypasionych błyszczących obudów, które i tak szybko się porysują i stracą swój blask. Pozdrawiam :)

        Odpowiedz
    • Po części mogę potwierdzić ta opinię ale ja akurat dostałem przy zakupie telewizora Goclevera i to jakiś chyba najstarszy model . Od razu w domu okazało się że bateria zepsuta ale na szczęście wymienili w serwisie i mogłem używać go do czytania ebooków bo tylko do tego sie nadawał .

      Odpowiedz
  • Chęć do zabawy w konkursie jest, nagrody fajne są, nawet plan i pomysł na wykonanie jest. Problem że niema tabletu do testów gotowej podstawki. Challenge accepted

    Odpowiedz
  • Od roku szykuję się żeby przedstawić swój pomysł. Zawsze na przeszkodzie stawały wszelakiej maści wymówki, a teraz mam nie byle jaką zachętę :) Jutro spodziewaj się mojego wpisu ( tak się odgrażam, bo jak już wduszę enter to nie będzie zmiłuj ( w sensie odwrotu ) ) ;)

    Odpowiedz
  • To mam pytanko jak głęboko wchodzi tablet w szczelinę? Jak byś mógł mi powiedzieć, jaki jest szeroki pasek pod wyświetlaczem?

    Odpowiedz
  • Łukaszu a jakby tak zorganizował jakis konkurs czy cos albo temacik w ktorym kazdy by dodawal zdjecia swoich warsztatów bo ty widze tez masz wypasiony dodał bys zdjecia na ktorych widac wszystko co sie posiada ;D Ale wgl wszyscy którzy posiadaja swoje warsztaciki ;) To dodaje inspiracji ^^

    Odpowiedz
  • Podstawka pod tablet chodziła mi po głowie od dłuższego czasu ale nie traktowałem tego priorytetowo a tu “gwałtu, rety” trzeba robić i to na “już”. No i nie wyspałem się dzisiaj przez Ciebie Łukaszu… i jeszcze ze dwie nocki nie pośpię :)

    Odpowiedz
  • Heh, w życiu nie widziałem tylu ścisków w jednym miejscu… Ten projekt też jest słaby, właśnie z tego powodu. Zamiast organizować durne konkursy przedstawiaj projekty tak, żeby można było je zrobić bez inwestowania paru stówek w narzędzia. Te sprężynowce akurat nie są takie drogie, ale wydać kilkadziesiąt złoty żeby zrobić podstawkę to sorry, ale nie…

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?