Jeden ze znajomych zapytał mnie kilka dni temu, czy nie dałoby się zrobić jakiegoś prostego urządzonka do szybkiego lokalizowania uszkodzonych żarówek w lampkach choinkowych. Otóż zrobić taki gadżecik jak najbardziej można i, co najważniejsze, jest to bardzo proste :) I to sobie właśnie dzisiaj zmajstrujemy – maleńkie urządzenie, za pomocą którego w kilka sekund znajdziemy przepaloną żarówkę w sznurze lampek choinkowych.
Co będzie potrzebne?
Do zrobienia tego prostego układu będziemy potrzebować:
- Zapinkę do baterii 9V
- Rezystor 220Ω
- Diodę LED
- Układ HCF4017 (lub podobny z serii HC(x))
Całość (bez baterii) wyniosła mnie niecałe 2zł :)
Bierzemy się do pracy!
Można się bawić w robienie płytki drukowanej pod ten układ, ale jest on tak banalnie prosty, że z spokojnie można zrobić go w pająku, czyli po prostu lutować wszystkie elementy bezpośrednio do siebie. Grunt, żeby wszystko połączyć zgodnie z poniższym schematem:
Na początek pozaginałem sobie nóżki (układ po prawej), które będę wykorzystywał, a resztę nóżek powycinałem, żeby nie przeszkadzały. Jedynie 14 nóżkę zostawiłem prostą, ponieważ do niej będzie przylutowana “sonda” zrobiona z kawałka drutu :)
Nóżki diody powyginałem sobie tak, żeby móc ją przylutować od razu do wszystkich nóżek układu scalonego (wg schematu!). Jedną z nóżek też skróciłem i przylutowałem do niej rezystor:
Teraz kilka lutów i mamy gotowy układ ;) Sondę przylutowaną do 14 nóżki układu HCF4017 można zrobić z uciętej wcześniej nóżki rezystora lub diody LED.
Na koniec przylutowałem jeszcze wyprowadzenia od zapinki do baterii 9V, a całą zapinkę przykleiłem klejem błyskawicznym do układu scalonego:
I to już jest gotowy, działający układ :)
Jak to działa?
Nie będę wchodził w szczegóły, ponieważ każdy elektronik je zna, a reszta i tak nie zrozumie ;) Opiszę jednak w kilku słowach, jak z tej zabaweczki korzystać. Gdy postawimy wykrywacz gdzieś na stole, dioda będzie się paliła, lub nie (magia, no nie?). Dla nas to nie ma żadnego znaczenia, bo będzie nas interesowało tylko mruganie diody. A kiedy dioda będzie mrugać? Wtedy, gdy zbliżymy sondę do jakiegokolwiek pola elektrycznego, czyli mówiąc prościej – do przewodu będącego pod napięciem. Mówiąc jeszcze prościej – wykrywacz ten działa tak, jak klasyczny próbnik z neonówką, za pomocą którego sprawdza się, czy w gniazdku jest faza. Tutaj jest tylko taka różnica, że niczego nie trzeba nigdzie wtykać, a jedynie zbliżyć :)
Żaróweczki w lampkach choinkowych są łączone szeregowo, czyli mniej więcej tak:
Jeżeli jedna z żarówek się przepali, obwód zostanie przerwany i zgasną także wszystkie pozostałe żaróweczki. Wykorzystując nasz układ można w kilka chwil namierzyć przepaloną żaróweczkę bez konieczności sprawdzania każdej po kolei. Mimo tego, że układ jest przerwany i nie płynie przez niego prąd, nadal jest on pod napięciem.
Zakładając, że przepaliła się trzecia żaróweczka, faza nadal będzie na żarówkach nr 1 i 2 (lampki nadal są podłączone do sieci). Przesuwając sondę wykrywacza od gniazdka wzdłuż przewodu, dioda będzie mrugać, ponieważ w przewodzie cały czas jest faza. Będzie mrugać także za żarówkami 1 i 2. Dopiero w momencie, gdy miniemy żarówkę 3, dioda przestanie mrugać. I to jest dla nas sygnał, że w tym miejscu nastąpiło przerwanie całego obwodu :)
Jest tylko jedno “ale”. Wykrywacz zda egzamin tylko z klasycznymi lampkami, które po prostu świecą (ewentualnie wszystkie jednocześnie mrugają). Jak ktoś ma takie bardziej zaawansowane lampki, które są podzielone na kilka różnych “sekcji”, wykrywacz niestety nie zadziała.
Poszukajmy kabli w ścianach!
Jak łatwo się domyślić, ten układ możemy wykorzystać także do szukania kabli w ścianach, żeby np. przypadkowo się w któryś nie wwiercić przy okazji remontu. Z powodzeniem możemy także za pomocą tego wykrywacza zlokalizować miejsce, w którym przerwała się jedna z żył w długim przedłużaczu :)
Układzik jest naprawdę prosty i tani w realizacji (2zł), a zastosowań ma multum :) Zdecydowanie warto mieć taki gadżecik w domu!
A jak wygląda z czułością tego gadżetu przy szukaniu w ścianie?
Mam coś takiego: http://tnij.org/4017
Nadaje się?
Kiedyś nastanie dzień, kiedy sobie to zmajstruję i zapytam sam siebie – dlaczego do licha mi to nie działa :D
To jest tak proste, że nie da się tego źle podłączyć ;)
@Łukasz Więcek: Da się za to zły element kupić. 4017 musi być w wersji HC(x) lub innej super szybkiej, co nie zostało ściśle doprecyzowane, a jest kluczowe.
Zwykłe CMOSy mają zbyt dużą pojemność bramki na wejściu, w związku z czym nie zareaguje ona na taki rodzaj pobudzenia (zbyt mały prąd).
Świetny pomysł na układ, a wykonanie nadzwyczaj estetyczne – moje pająki nigdy nie wyglądały tak profesjonalnie. Twój patent z obcinaniem nieużywanych nóżek będę wykorzystywał przy każdej kolejnej pajęczej produkcji :)
Na dniach zaopatrzę się w elementy i z pewnością zbuduję układzik.
A to tego nie wiedziałem :) Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi – już poprawiam w poście.
mam układ HEF4017BP czy będzie pasował.?
@RR:
Może być. Literki na początku: HEF, HCF, czy MC1 (ja na przykład na takim zrobiłem) wskazują jedynie na to, kto jest producentem. Generalnie może być każdy 4017, byleby to była wersja CMOS. TTL, na przykład 74HC4017 już się nie nadaje (i inne z 74 na początku).
@exti:
A taki jest ok? http://www.centrumelektroniki.pl/Uklad_scalony_MCY74017,p46962.html
Można zastosować dowolną wersję 4017 – wiem, bo sprawdziłem :) IMO przy częstotliwości 50Hz (częstotliwość sieci, która jest źródłem wykrywanego tu pola) pasożytnicze pojemności (pewnie liczone w pF) nie mają znaczenia.
-Robert
” To jest tak proste, że nie da się tego źle podłączyć”…da się, bo nie zaznaczyłeś na schemacie poglądowym, gdzie jest znacznik układu scalonego. Jak liczyć nóżki?
@tado: Racja – w poście zapomniałem o tym wspomnieć, ale nadrobiłem to niedociągnięcie w komentarzach: https://majsterkowo.pl/jak-znalezc-usterke-w-lampkach-choinkowych/#comment-1118 :)
Jak napisał Łukasz nie da się źle podłączyć sam zrobiłem sobie ten gadżet i działa bardzo dobrze. Chociaż z drugiej strony mógłby być troszkę mniej czuły
Ja używałem układ z zwykłym tranzystorem na układzie darlingtona i też działo.
Proszę jednoznacznie o odpowiedź,
czy może być taki układ – 74HC595 lub 74HC595N
czy jednak HEF, HCF, 4017?
http://allegro.pl/74hc595-uklad-scalony-rejestr-przesuwny-dip16-x2-i5542437495.html
W woj. pomorskim dominuje ten układ w sprzedaży.
Tak – to właśnie ten układ :)
Zależy od długości sondy :) Generalnie da się ustalić położenie przewodu z dokładnością ~5cm, czyli jest całkiem dobrze.
Witam.
Przydałoby się pokazać niejako, która stroną leży ten układzik bo nie wiadomo gdzie jest początek(mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi)..
przez to za 1 razem mi nie wyszło i musiałem zajrzeć do datashhet’u żeby ustalić, które piny to które…
ogólnie bardzo fajny i przydatny gadżecik :)
tylko mój układ coś fiksuje, nie wiem może przez to początkowe błędne podłączenie, tzn. czasami bez powodu mruga lub pali się światłem ciągłym-może kabelki zasilające sa zbyt blisko?
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Przecież są podpisane nogi układu ;)
Albo za 20 zł w sklepie kupić phaser 777 :) ma więcej możliwości tak samo prosty w użyciu :) ale ja to wygodny jestem :)
Jednak 2zł, a 20zł, to jest lekka różnica ;) A prawda jest taka, że za 20zł to nadal są zabawki :) Dobry wykrywacz kosztuje powyżej 150zł ;)
witam, gdzie mozna kupic rezystory, uklady 4017 itp rzeczy?
Troszkę przekombinowałeś z tym układem, da się to zrobić na jednym tranzystorze Darlingtona lub na dwóch zwykłych, mnie więcej tak: http://dl.dropbox.com/u/1664131/wykrywacz%20schemat.JPG działa perfekcyjnie sam sprawdzałem, tylko użyłem jak batteri 4,5V do lampionów roratnich i diody niebieskiej, akurat to miałem pod ręką.
Mogę się założyć o własną głowę, że jak bym to zrobił na dwóch tranzystorach, to ktoś by mi zaraz napisał, że przekombinowałem, bo dało się to zrobić na jednym scalaku ;)
@Łukasz Więcek:
Zawsze się znajdzie ktoś komu nie wygodzisz :). Ja uważam że moja wersja jest prostsza po wykorzystuje wszystkie możliwość użytych elementów. W twoim przypadku mam ~11 nie wykorzystanych nóżek scalaka. Ale ładny pająk ci wyszedł, moje monstrum nie jest takie ładne:).
Ano – scalak robi u mnie też za dosyć solidną konstrukcję :)
Najważniejsze, że oba układy spełniają swoje zadanie, a koszt ich zrobienia jest śmiesznie niski :)
Jaką diodę zastosować? Rozumiem że od rodzaju zależy ile omów ma mieć opornik. Nie zawsze kolor na zdjęciach jest rzeczywisty. Wygląda na żółtą, Z tego co wiem różne kolory mają różne napięcia przewodzenia. 3mm?
Ja dałem żółtą 3mm, ale te różnice w napięciach są tak małe, że z czerwoną i zieloną też spokojnie zadziała. Jedynie białe i niebieskie diody (i te wszystkie super i hiper jasne) mają już bardziej zróżnicowane parametry (najczęściej wymagają wyższego napięcia, więc by po prostu słabiej świeciły).
A wszystkie 4017 mają takie same wyprowadzenia? ;)
Chyba tak, chociaż głowy nie dam. Ale raczej różnią się tylko parametrami, które dla tego układu i tak są pewnie nieistotne ;)
@Łukasz Więcek: Wyprowadzenia mają takie same, ale jak już wyżej pisałem- różnią się parametrami i one mają tu kluczowe znaczenie.
No dobra, na pewno masz rację, ale … czy mógłbyś powiedzieć dlaczego na dwóch tranzystorach? Czy jeden nie wystarczy? Przecież top wygląda tak, że antenka wzbudzi tranzystor z lewej ktory moglby zapalic diode ale wzbudza kolejny taki sam. Wierze ze tak ma byc ale ciekawosc mnei zzera dlaczego.
@Wiktor:
W sklepach z elektroniką, we Wrocławiu na przykład polecam http://electropark.pl/ jako jeden z najtańszych.
@jmc: Dzięki za info, czy jest to normalny sklep czy tylko internetowy?
Ja się zawsze zaopatruję tutaj: http://laro.com.pl/index.php5/sklep
Akurat ten sklep mam na miejscu, ale widzę, że wysyłki też robią :)
@Łukasz Więcek:
http://allegro.pl/4014-dip16-texas-cd4014be-cena-za-2sztuki-i2002185626.html
taki jest dobry?
Raczej tak, ale głowy nie dam :) Ale tak na 95% jestem pewny, że się nadaje :)
Wróć! To jest 4014, a ma być 4017 ;)
A teraz odwróć wtyczkę w gniazdku, i musisz szukać od drugiej strony :)
Jak odwrócisz wtyczkę, to w ogóle nie znajdziesz, bo faza cały czas będzie w drugim przewodzie (na całej długości lampek;)
@Łukasz Więcek: Nie do końca- po prostu prąd będzie z drugiej strony :P Szukasz od ostatniej lampki w kierunku pierwszej, jak układ zgaśnie to postępuje się dokładnie tak samo :)
Jaki prąd? Skąd prąd w przerwanym obwodzie? ;)
@Łukasz Więcek:
Potocznie się prąd mówi :]
Masz racje, że nie znajdę. ale jak oświetlenie “rozwinę” w kółko to szukam z “drugiej strony” :) (i ten Twój rysunek z żarówkami mnie zmylił. że zapomniałem o kabelku idącym wzdłuż oświetlania :))
Co jakiś czas zaglądam tu i dopiero się skapnąłem, że przecież to co tu pokazujesz to “stara szkoła” z Elektronika w ZG :D
Dokładnie ;)
@Łukasz Więcek: … Pamiętacie takiego nauczyciela jak Piotr Fedyniuk ?
Ja nie kojarzę. Czego i gdzie uczył?
@Łukasz Więcek: Właśnie w Elektroniku, w międzyczasie tez na uniwerku w ZG, ja z nim miałem fizykę, ale to jak przeszedł uczyć do elektryka w GW. W okolicach 40stki teraz jest, średniego wzrostu, łysawy troszkę, ćwiczył karate, prowadził kółko krótkofalarstwa, tylko nie wiem czy w elektroniku czy na UNI.
Witam, zauważylem ze jesteś z ZG mógłbym spytać gdzie robisz zakupy “elektroniczne”?
Witaj Jakubie. Zerknij tutaj: https://majsterkowo.pl/forum/post599.html#p599. Są to moje trzy główne źródła zaopatrzenia w Zielonej :)
@Łukasz Więcek: Dzięki, o laro wiedziałem ale o 2 pozostałych już nie :)
InfoElektronika jest 10 metrów od Laro ;)
@p1: Internetowy, ale nie ma problemu z osobistym odbiorem elementów.
Ten scalak pokazuje “faka” :)
ciekawi mnie jaki skąd wiesz jakiego konkretnie scalaka użyć :)
Kiedyś w szkole robiliśmy taki układ :)
Cześć!
Czy te cudo to rozwiązanie mojego wiecznego problemu pod tytułem “w którym miejscu przerwał się kabel audio” ?
Czy może słabo to zadziała ze względu na niskie napięcie i ekranowanie ?
@Mati man: Niższe napięcie to niższe natężenie pola elektromagnetycznego. Może nie zadziałać.
Wow, też kiedyś się zastanawiałem, czy można coś takiego zrobić ;)
@Kamu:
Jak by ktoś sprawdził czy działa z kablami audio to by było naprawdę bardzo fajnie ;)
@Kamu: A to nie jest tak że natężenie pola magnetycznego jest proporcjonalne do natężenia prądu (w przewodzie), a napięcie nie ma żadnego wpływu (bezpośredniego)?
W przewodzie sygnałowym audio natężenie nie jest za wysokie. Inaczej jest w przewodach głośnikowych.
@Mati man: A co ty robisz z tymi kablami audio, że ci się urywają? Mnie się jeszcze nigdy żaden kabel audio nie urwał (no, raz mi się urwał tuż przy obudowie mikrofonu, bo ktoś używający tego mikrofonu strasznie łamał ten kabel – ale to było widać gdzie się urwał…) a sprzętem audio się bawiłem naprawdę sporo…
Taki układ jest zupełnie niepotrzebny, ponieważ w tej chwili w lampkach choinkowych stosuje się praktycznie wyłącznie żarówki ze zworką, która zapewnia dalszy przepływ prądu przez przepaloną żarówkę. Tak więc mimo szeregowego połączenia, w przypadku przepalenia się jednej żarówki nie gasną wszystkie, a gaśnie tylko ta przepalona (dopiero kiedy ją wyjmiemy z oprawki zgasną wszystkie). Więc można łatwo naocznie stwierdzić, która to.
Myślałem, że po szlifierce z dysku nic mnie już nie zaskoczy, ale to jest rewelacyjne. Super są takie patenty na drobne problemy. Drobne, co nie znaczy, że nie są uciążliwe.
Jak mawiają nasi bracia zza oceanu: Good job!
@Cezar: weź wersję na tranzystorach, tylko użyj trzech. Po drodze pomiędzy tranzystorami wsadź oporniki, żeby trochę przypiłować wzmocnienie [każdy tranzystor to hfe >100, trzy w układzie Darlingtona to hfe=(>100)^3], dołóż dłuższą sondę i ekranowanie elektroniki jako takiej (tylko nie podłączaj ekranowania do masy!) i masz wykrywacz kabli na całe centymetry, a może i decymetry :)
Ja nie rozumiem co Ty do mnie rozmawiasz ;)
Dla mnie detektor Łukasza jest wystarczający, a, żeby nie było niedomówień – chodziło mi, że małe problemy są czasami tylko z pozoru nieuciążliwe, a takie małe urządzenia są bardzo przydatne w takich tematach.
Przybyłem, zbudowałem, poległem – a mówił że to nie możliwe….
Układ zbudowałem zgodnie z diagramem i lipa – dajcie znać czy wam się udało (najpewniej ja coś sknociłem).
Jedno pytanko czy ma znaczenie orientacja (+/-) diody w tym diagramie? Nie widzę żeby było zaznaczone.
Fakt – zapomniałem o tym wspomnieć ;) Polaryzacja diody ZAWSZE ma znaczenie. Akurat tutaj łatwo wywnioskować, jak ją podłączyć, bo jedna z nóżek diody jest podpięta praktycznie bezpośrednio do minusa baterii (widzisz to?) :)
@Łukasz Więcek: Dla całkowitego laika ….
Nigdy nie bawiłem się elektroniką więc nie orientuję się w takich sprawach.
Z tego co wiem (coś mi świta) układ Gretza by tu pomógł … ale pewien nie jestem
Nie, nie – mostek Graetza wykorzystuje się do robienia prądu stałego z prądu przemiennego (tak w uproszczeniu:). Tutaj po prostu trzeba dobrze podłączyć diodę i tyle :)
@Nirem: Dioda podłączona odwrotnie :P
Zbudowałem z czystej ciekawości. I jest pewien problem z odległości 20cm od jakiegolwiek przewodu fazowego dioda zaczyna migac. Da sie coś z tym zrobić? wstawić gdzieś jakiś rezystor, albo coś?
Skróć tą sondę zrobioną z drucika :)
Witam!
Takie laickie pytanie może trochę: skąd mam wiedzieć która noga tego układu to 1 a która ostatnia?; bo na scalaku nie ma żadnych oznaczeń numerycznych ;]
@owcy2: Na scalaku masz z jednej strony wciecie, po lewej stronie od wcięcia masz noge 1 a po prawej 16
Punktem orientacyjnym jest zawsze wcięcie znajdujące się z jednej strony układu. A poszczególne wyprowadzenia numerowane są w takiej kolejności: http://screen.majsterkowo.pl/2011-12-20_132951.jpg
Dzięki koledzy za pomoc, jeszcze tylko kilka części i może sklece sobie wieczorem ten sprzęcik ;)
Pozdrawiam!
U mnie świeci cały czas. Nie chce mrugać ;/
Witam, właśnie zmontowałem ten układ na scalaku NXP HEF4017BP+dioda 3V i uklad nie dziala :( Możliwe ze się spaliła?
A dobrze podłączyłeś diodę? Bo to jest istotne, gdzie podepniesz +, a gdzie minus. Zwróć uwagę, że na diagramie jedna nóżka diody jest podłączona do minusa baterii :) W diodzie minusem jest krótsza nóżka.
witam. Tak układzik tez wykryje przerwany kabel w instalacji 380V??
kurde i podłączyłem odwrotnie :( mogłeś wcześniej wyjaśnić jak rozpoznać nóżki
Podłącz odwrotnie :) Diody są wytrzymałe i raczej nic się jej nie stało :)
@Łukasz Więcek: tak tylko że teraz bym musiał się więcej bawić bo zrobiłem tak jak ty i uciąłem niepotrzebne nóżki :P jutro kupie nowy układ i zrobię jeszcze raz ;) oby działał! :D
W scalaku zostaje wszystko bez zmian :) Tylko diodę odwrotnie podłącz :)
oki teraz zrobiłem wszystko dobrze i jak przystawiam do kabla od przedłużacza do PC to miga ale czasami zamiast migać to świeci cały czas to jest normalne czy coś zrypałem? :P
Działą dobrze :) Jak świeci, lub nie świeci, to po prostu niczego nie wykrywa. A jak mruga, to wykrywa :)
@Łukasz Więcek: oki
właśnie coś zaobserwowałem postawiłem ten wykrywacz koło kabla od lutownicy i migał odszedłem trochę i przestał migać podszedłem i migał dosięgłam ręką do gniazdka i wyciągnąłem kabel od lutownicy i dioda zgasła. czemu jak byłem koło wykrywacza dioda migała a jak się trochę oddaliłem to przestała migac?
@Seba: Ponieważ twoja ręka(ciało) w tym układzie jest masą. Działa to tak samo jak tester napięcia( neonówka). Jak wprowadzam w błąd niech mnie ktoś poprawi.
@Radek: tak :)
Rewelacja. Na pewno sprzęcik przydatny tym bardziej, że niewiele z nim roboty. No może dla początkującego amatora-majsterkowicza może być to jakieś wyzwanie, ale osiągalne.
Ważne jest, że przy takiej robótce mamy naprawdę całkiem konkretne urządzenie.
A czy to zadziała w poszukiwaniu np naderwanego kabla sieciowego LAN? Podłączony z obydwu stron a nie ma przesyłu. Da radę tym urządzonkiem jakoś wykryć, w którym miejscu nastąpiło przerwanie?
Właśnie wykonałem ten projekt i działa wyśmienicie. Wielkie dzięki. Bardzo fajny blog.
a czy taki wykrywacz znajdzie zastosowanie w zasilaczach 9V ?
Potrzebuje znaleźć miejsce w którym przerwał się kabel i pomyślałem, że to może mi pomóc
@Jarek: Niestety, ale zadziała raczej tylko z napięciem sieciowym.
@Łukasz Więcek: Więc masz jakiś pomysł by skutecznie odnaleźć miejsce gdzie jest przerwany obwód ?
Raczej nie mam żadnego pomysłu. Najczęściej kable się “łamią” przy wtyczkach, więc odetnij na początek wtyczkę razem z ~5cm kabla i sprawdź, czy będzie napięcie. Jak nie będzie, to wymień po prostu cały kabel :)
Witam, powiedz mi czy ten układzik Układ HCF4017 to mogę wyjąć np. ze starego radia lub innego “rupiecia”? Czy w takich urządzeniach go nie ma i czeka mnie wycieczka do sklepu? ( i jak to ma się z rezystorem) ;] Muszę sobie to zmajstrować tym bardziej, że dziś kupiłem lampki i cholery nie działają. Pzdr
Hmnn, zrobiłem układzik wszystko chodzi i niby fajne ale wszystkie lampki jakie mam w domu mają minimum 3 kable przez co zawsze dioda mruga jak zbliżę a rozdzielnie nieco tych kabli(wyciagniecie) itak nic nie daje bo nadal się mruga. więc dla 2 żyłowych starych lampek jak najbardziej tak ale dla nowszych już mniej
Te Twoje lampki mają na końcu gniazdo do podłączenia kolejnego sznura lampek? Bo wtedy rzeczywiście są trzy żyły – bo jak jedna z żaróweczek padnie, to ten kolejny sznur lampek nadal będzie świecić :)
Nie, są normalne tylko, że jak jedną się wymnie(przepali ) to wtedy nie padają wszystkie tylko co druga się nie pali.
Spróbuje skrócić sondę to może jak będę rozciągał ten kabel to nie będzie łapać.
Powinno pomóc. Skracanie sondy w znacznym stopniu osłabia czułość :)
Niby taki banał a u mnie jednak nie działa :(
http://f.cl.ly/items/1D080t0t0o1z3p2m1M1h/di.jpg
Dioda podłączona ok, nóżki na scalaku też odpowiednie, układ też dobry…
Jakiś pomysł?
Zmontowane jest dobrze. Może po prostu trafił Ci się trefny układ? Albo za długo go grzałeś lutownicą :)
@Łukasz Więcek:
Też tak myślałem… Dlatego wziąłem drugi i starałem się go nie grzać… hmm… dziwne.
I z tym drugim też nie działa? W ogóle dioda nie mrugała, gdy zbliżałeś ją do jakiegoś przewodu podłączonego do sieci?
@Łukasz Więcek: Niestety też nie. Musiałem jednak przegrzać. Nie widzę innej możliwości.
Zmajstrowałem i działa :))). Cieszyłem się jak dziecko…… ;)
Mega pozdrowienia dla autora.
Cieszę się, że projekcik się spodobał :)
a projekcik będzie współpracował z napięciem 380V??
A jeśli posiadam lampki z z możliwością podłączenia drugiego kompletu, to ten patencik też zadziała?
Pozdrawiam :)
Zadziała, ale:
Polutowałem wg schematu i układ nie działa. Nie wiem, czy to ze względu na białą diodę, czy może źle obróciłem scalaka. Może ktoś doradzić co tu poprawić?
Link do zdjęcia tego co zmajstrowałem:
http://www.flickr.com/photos/mediatok-photo/6556060367/
Białe diody potrzebują nieco wyższego napięcia. Spróbuj dać rezystor 120 Ohm.
Mi taki ładny pająk nie wyszedł, ale układ działa i dzięki niemu naprawiłem dwa komplety lampek :D
Dzięki wielkie za publikacje tego! Z Twoją pomocą uruchomiłem lampki, które nie działały od kilku lat! ;)
Hej
Zmontowały cały układ tj. na rysunku niestety, układ się mocno grzeje. co może być przyczyną?
@rt:
Podpięty jest do zasilacza 9V, no i nie świeci:P
woo!! pięknie!! działa!! dzięki mistrzu za ten schemat, całkowity koszt 8zł (z baterią), ale satysfakcja gwarantowana :d żaden kupiony wykrywacz nie przyniesie tyle frajdy ;p
I właśnie o to chodzi w majsterkowaniu :) Cieszę się, że układzik się przydał :)
hejka, rozumiem że to działa tylko na zmienne napięcie rzędu 230V, a mógłbyś podrzucić podobne rozwiązanie które pomoże w zlokalizowaniu w którym miejscu jest złamany przewód od słuchawek i/lub myszki (bo te najczęściej się łamią)?
i jeszcze opcjonalnie jaki miałbyś pomysł żeby prosto wykryć migotanie i przerzucić wizualizację odpowiednio na świecenie się diody czerwonej lub zielonej? wiem że wybrzydzam ale lubię schludne rozwiązania :P
Postaram się coś wykombinować :) Chociaż szczerze powiem, że nie wiem, czy to jest do zrobienia :)
Natomiast jeżeli chodzi o kolorowe diody zamiast migania, to da się zrobić bez problemu. Tylko wtedy układ się trochę skomplikuje :)
Witam,mam takie swiatełka jak te ,na których demonstrujesz działanie tego wykrywacza prądu.Mój problem polega tym ,że cały łańcuch składa się z 2 częsci i nie mogę dojsć jak połączyć aby swiecił cały.Do mnie dotarł s stanie rozłozonym :D. Z góry dziekuję za pomoc i pozdrawiam
@Łukasz Więcek: Jeżeli był byś w stanie to wytłumaczyć lub chociaż zrobić schemat “w przyjaznej formie” to byłbym bardzo wdzięczny :)
Witam,
ponieważ ostatnio wszystko co sie da podpinam pod stary zasilacz komputerowy (uprzedzam pytania :P nie zależy mi na mobilności)
czy można by to podpiąć pod 12V przez jakiś opornik ewentualnie czy scalak wytrzyma 12V i tylko zwiększyć opornik diody?
Jeżeli dobrze rozumiem specyfikacje scalaka to wytrzyma on 25V tylko czy układ będzie działał tak jak trzeba?
Banalnie prosta konstrukcja a jaka przydatna !
działa….
Witam :) Chcę sobie zmajstrować taki wykrywacz. Robię właśnie zakupy na sklep.avt.pl i mam pytanie czy mogę zastosować układ 74HCT4017 http://sklep.avt.pl/go/_info/?user_id=6021&lang=pl ?
Świetny patent niesamowicie przyspiesza szukanie przepalonej żarówki. Na następne święta się przyda taki wykrywacz. Na te już niestety nie. :)
Będzie natomiast czas aby sobie takie urządzenie spokojnie zrobić. Ale myślę, że taki układzik świetnie nada się do lokalizacji uszkodzeń instalacji elektrycznej w ścianie. Mam tylko pytanie jaki jest zasięg tego wykrywacza. Ewentualnie w jaki sposób można go wzmocnić aby dało się zlokalizować uszkodzenie przewodu w ścianie
Do postu wyżej :)
Taj wygląda mój pająk:
http://img205.imageshack.us/img205/6990/imag0241d.jpg
Ładny i zgrabny pajączek :)
Witam, wlasnie udalo mi sie naprawic 2 komplety swiatelek i rozwiesic je przed domem mimo ze jest 23.00- bylam ciekawa efektu.Maz slyszac ciagle pipanie stwierdzil, ze jestem uparta i nie odpuszczam, on szybko sie zdenerwowal i zrezygnowal.BARDZO DZIEKUJE ZA RADE :-)
Kiedyś kilkanaście lat temu sam lubiłem się bawić elektroniką i konstruowałem, różne układy na bazie układów scalonych i tranzystorów. Jest to niewątpliwie duża frajda zrobić coś nawet niespecjalnie skomplikowanego, ale coś co chodzi i można wykorzystać w praktyce.
Dzisiaj szczerze mówiąc już mi przeszło konstruowanie takich gadżetów wspomagających pracę. Chodź nie mówię czasami coś się przyda. Także podziwiam zapaleńców, którzy mają zapał do konstruowania takich niby zabawek ale jakże funkcjonalnych.
Ostatnio przed świętami, taki układzik przydałby mi się, gdyż miałem przebicie w ścianie i co jakiś czas wywalało korki aż w ogóle przestało świecić. Przepalił się kabel w ścianie i tak się zastanawiałem gdzie to się przepaliło.
Było jednak słychać iskrzenie w ścianie to dało możliwość zlokalizowania uszkodzenia. Ale jakby nie iskrzyło to bez takiego układziku byłoby trudno znaleźć usterkę. Także pomysł jest ok bo skuteczny i tani. Pozdrawiam majsterkowiczów.
Cześć, jako iż dopiero zaczynam zabawę z elektroniką to mam pytanko czy układ HEF4017 spełni swoje zadanie ? :) jak tak to skąd wiedzieć która nóżka jest pierwsza a która 16-sta ? :) Pozdrawiam :)
TEŻ NIE WIEDZIAŁEM ALE SIĘ UDAŁO
POLECAM TO DZIAŁA OK. JAK ROBIŁEM INNY SCHEMAT TO ZMARNOWAŁEM 10 TRANZYSTORÓW.
TO DZIAŁA BARDZO DOBRZE POLECAM NA PRZYSZŁOŚĆ WSZYSTKIM ELEKTRONIKOM I MAJSTERKOWICZOM.
ŁATWY SCHEMAT POWINIEN GO ZROBIĆ KAŻDY.
POZDRAWIAM.
Witam. A o jakiej mocy ma być rezystor?
Spokojnie wystarczy 0,25W :)
Witam. ma takie pytanko czy jakbym cie poprosił to mógłbyś mi to zrobić i wysłać a ja Ci kasę prześle na konto. Ponieważ po 1 nie mam lutownicy po 2 bylem w sklepach w moim mieście i nigdzie tego ie mają a zresztą nie za bardzo się na tym znam i zawsze coś popsuje. Dałoby radę to zrobić?
Witam,mógł byś zrobić poradnik jak zrobić lampki choinkowe w rytm muzyki?
hehe układ zrobiłem już co prawda dawno temu, ale rzeczywiście wczoraj okazał się przydatny i trzeba było go odszukać :)
Witam, jutro zabieram się do “składania” zestawu, ale zastanawiam się jakiej miej więcej długości powinien być ten drucik, żeby najdokładniej pokazywał kable w ścianie?
Witam, mam następujący problem: Zrobiłem to cacko, ale dioda mruga na całej długości żaróweczek, choć one nie działają. Testowałem na kilku zepsutych kompletach… Co robić?
Może być spalone włókno i przewodzące dalej napięcie. Ja bym potrząsł tymi żarówkami to może się rozsypie i da się znaleźć
Witam. Chociaż jest prawie dwa miesiące po Świętach Bożego Narodzenia i wszystkie lampki już są schowane postanowiłem jednak zrobić sobie ten gadżecik, aby zaoszczędzić czasu z wymianą żaróweczek w przyszłości. Układ działa jednak jest zbyt czuły, już z odległości około 20 cm od przewodu dioda zaczyna migać i nie można dokładnie (jak na filmie) ustalić, która żaróweczka jest przepalona. W związku z tym mam pytanie jak zmniejszyć czułośc tego układu.(sonda ma 2cm). Dzięki za wskazówki. Pozdrawiam
czy scalak hcf4053 nada sie ?
Witam. Złożyłem wszystko tak jak na schemacie ale układ zaczął się mocno grzać i chyba przegrzał sie scalak co może być przyczyną?
witam.czy ja moge to zamowic juz gotowe?
Jeśli by ktoś miał problem z kupieniem tego scalaka, to na ebayu są CD4017 (zamiennik) po ~3zł za 2 sztuki z wliczoną wysyłką, tylko trochę trzeba na nie poczekać.
mam popsute lampki, ale nie mam ani lutownicy ani faceta z lutownicą :((((( istnieje takie cudo już gotowe? Może na allegro??? ;)
faceci z lutownicą nie są do kupienia na allegro :D
Rozbroiło mnie to :D
takie cudo… ;)
poszukaj na Allegro Fazer 777. To chyba najtańszy czujnik pola elektrycznego. Może nie jest zbyt dokładny ale powinien się nadać.
Witam, zrobiłem ten układ, tylko, z powodu iż nie był dostępny HCF4017, to kupiłem HCF4060. Rezystor też nie był dostępny 220Ω tylko 270Ω. Sprawdziłem i nie działa mi. Dioda działa na samej baterii. Proszę o pomoc i jakieś podpowiedzi. Pilne, z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Zrobiłem wszystko jak wyżej i po podłączeniu do baterii niestety nie działa. Zastanawiam się co to może być. Ma ktoś z Was pomysł co może być nie tak.
WItam czy bez zapinki do baterii by śmigało? chodzi mi o to czy jeżeli poszcze kable i dotkne nimi plusa i minusa czy bedzie działało czy raczej musi byc zapinka?
Zadziała :)
Może pośród tylu pytań na nowo Pan zredaguje temat uwzględniając wpisy do postów.Pozdrawiam.Mirosław.
OK, ładnie wygląda, świeci się, ale tylko światłem ciągłym… Niezależnie czy zbliżam do jakiegoś przewodu czy nie. Urządzonko zbudowałem na układzie CD4017BE. Jakieś pomysły dlaczego nie dziala?
bo złączyła ci się 1 i 16 nóżka i prąd ominą układ i poszedł prosto na diode
Witam, mam problem zakupiłem wszystko i po podłączeniu nie działa.
Kupiłem:
Rezystor 220k 0,25W
Układ scalony CD4017 HCF4017 dip 16
Dioda LED 3mm zielona
oraz inne rzeczy
Po podłączeniu nie działa, dodam że gdy dotknę kabelkami z zapinki (między diodę, a rezystor to działa, a za rezystorem już nie działa) Proszę o odp, jeśli bd trzeba podeśle zdj.
Pozdrawiam
Witam, czy nóżkę 16 i 1 trzeba zlutować ze sobą?
Właśnie nie! Chłopie, genialnie, dzięki! :D Miałem zlutowane i dlatego mi nie działało. Teraz jest ok.
Mi dalej nie działa, nie wiem dlaczego.
Kupiłem rezystor 220 i mam moc 0.25W taki ma być?
Witam, proszę o 3 ostatnie odpowiedzi.
Rezystor pasuje. Dobrze policzyłeś nóżki układu? Od właściwej strony?
Tak, nóżki policzyłem dobrze, tylko stawiam winę na zły rezystorek, 3 posty niżej opis wszystkiego co kupiłem
A, zasugerowałem się późniejszym komentarzem. To może dlatego nie działa. 220 Ohm to 10x mniej niż 220 kOhm. Spróbuj z właściwym. :)
To czyli który mam kupić 220 Ohm czy 220kOhm ?
220 Ohm tak jak jest napisane w artykule. “Normalny” 0,25W starczy.
Czyli mam dobry? Mam pytanie czy mógłbyś sprawdzić czy wszystko co kupiłem jest dobre?
—- Rezystor 220k 0,25W http://www.centrumelektroniki.pl/Rezystor_220k_025W,p10745.html
—- Układ scalony CD4017 HCF4017 dip 16 http://www.centrumelektroniki.pl/Uklad_scalony_CD4017_HCF4017_dip_16,p9603.html—- Dioda LED 3mm zielona http://www.centrumelektroniki.pl/Dioda_LED_3mm_zielona,p90574.html
Proszę pomóż mi kolego :)
Układ i dioda ok. Rezystor NIE ma być 220 kOhm (220000 Ohm).
MA BYĆ 220 Ohm. Z tego co widzę, w Twoim sklepie takiego nie mieli. (najbliżej to 240 Ohm – możesz z nim spróbować). Coś takiego powinno być wg instrukcji: http://electropark.pl/rezystory-1-4w/370-220r-rezystor-10szt-5901000370009.html
Aha, dzięki wielkie kolego, znasz może jakiś sklep internetowy z takimi wszystkimi rzeczami co tutaj są, bo jak robie zakupy to wole kupić wszystko naraz i nie płacic kilka razy za przesyłkę :)
Ze swojej strony polecam electropark.pl. Jest jeszcze np. sklep.avt.pl albo laro.com.pl. Poszukaj, może masz jakiś elektroniczny blisko miejsca gdzie mieszkasz.
Na forum Majsterkowa chyba było jeszcze parę innych sklepów podanych.
Mam takie głupie pytanie, czy mógłbyś mi wysłać z strony avt lub electroPark linka do rezystorka i układu? bardzo bym prosił ponieważ nie chce znów robić sobie kłopotów że zamówię zły, jestem zielony w tych miarach ohm czy kohm, bardzo bym prosił, jak by się dało to jakieś tańsze :)
http://electropark.pl/4xxx/1609-cd4017-licznik-dziesietny-dzielnik-dip16-5901001609009.html
http://electropark.pl/rezystory-1-4w/370-220r-rezystor-10szt-5901000370009.html
I polecam coś w stylu: http://www.dzikie.net/index.php?art=podstawy_elektroniki&full=true&cpage=1
Dziękuje ci bardzo, pomogłeś mi, i myślę że innym też którzy kiedyś będą to robić. a nóżkę na schemacie 1 i 16 trzeba połączyc czy jest tam minimalny odstęp?
Zrobiłem ten detektor z dziećmi na zajęciach. Mam teraz masę zamówień od nich. Tym bardziej, że w AVT kosztuje takie 12zł. A tu za kilka złotych, bo zamówiłem z Allegro układ.
Rewelacyjne i bardzo proste urządzenie. Jestem w szoku nie powiem.
Siema , wszystko działa jak należy , ja postanowiłem to zrobić na płytce ;) , Pozdrawiam !
Siema, wszystko działa jak należy, Ja postanowiłem zrobić to na płytce ;) Pozdrawiam !
Czy może być “CD4026 HCF4026”?
A ja mam pytanko trochę z innej beczki. Czy za pomocą tego urządzenia można by znaleźć przerwanie jednej żyły w 4 żyłowym miedzianym kablu od instalacji 360 V ? Mam taki kabel 10 m i jeden przewód jest przerwany ale nie mam pojęcia gdzie. Ewentualnie jakiś inny sposób ?
możesz zasilać każdą żyłę po kolei i sprawdzać gdzie przerwanie
Witam. U mnie nawet przy wyłączonych światełkach dioda mruga. Zamiast wyżej wymienionego układu użyłem CD4017BD
da sie jakiś inny układ niż HCF4017
co można użyć zamiast układu HCF4017 (lub podobny z serii HC(x))
Witam czy da się tym sprawdzić diody choinkowe
Diody, a lampki choinkowe to nie to samo czasem? Czy coś mi umknęło?
Witam.
Mam problem z łańcuchem choinkowym (200 lampek). Nie świeci jedna połowa tego łańcucha. Nie działa 100 lampek zaczynając od wtyczki… kolejne 100 świeci…. nie mam pojęcia co jest tego przyczyną… połączone są równolegle (chyba).
Może się komuś przyda kto nie ma możliwości kupna HCT4017BE
MHC4017B1 działa ale tylko z bliskiej odległości około 1 cm i pulsuje bardzo szybko, natomiast CD4017BE działa z daleka i pulsuje wolno
Czy w tym układzie ma znaczenie wielkość diody LED?
W sklepach są diody 3 i 5 mm.
Nie ma znaczenia.
Kuba dał stronę – podstawy elektroniki. Ja dodam jeszcze – diody LED:
http://www.dzikie.net/index.php?art=diody-faq
Bardzo łatwo obliczymy właściwy rezystor potrzebny dla diody LED o danym natężeniu.
Co to jest to zero? Autor próbuje błysnąć wiedzą nie opisując zasady działania sondy a takiego babola wali.
Na jednym tranzystorze BC547C można zrobić to samo. Żadna rewelacja z tym CMOSem
“Nie będę wchodził w szczegóły, ponieważ każdy elektronik je zna, a reszta i tak nie zrozumie ;)”
Mimo pewnej sympatii to pańskich postów, pomysłów i ogólnie portalu, ten fragment sprawił, że takową utraciłem. Byłem właśnie ciekaw szczegółów, bo o tym pomyśle na wykrywacz wiem od kilku lat i myślałem że tu się dowiem, ale dziękuję, dowiem się gdzie indziej.
Witam
Czy taki układ:
http://allegro.pl/cd4017-hcf4017-mc4017-cmos-dip16-i5815572952.html
zadziała?
Bo wszystko zrobiłem wg instrukcji, ale dioda cały czas się świeci. Nóżki 1 i 16 nie stykają się.
Co robić?
na schemacie poglądowym, gdzie jest znacznik układu scalonego ?
wykonałem układ ale zero reakcji. dioda nawet nie zaświeciła.
dodaję zdjęcie podglądowe układu, wyznacznik mam tam gdzie podłączyłem plus i minus.
czy może być Układ scalony 74HC595 rejest przesuwny DIP16
Litości. Ale ja tego nie potrafię zrobić. Za późno na naukę. Czy ktoś biegły zrobiłby to dla mnie? Nie za frico oczywiście…
Janusz (j709@wp.pl)
Po co pchacie się na czyjąś stronę i krytykujecie czyjąś pracę. Jak taki mądry jeden z drugim to sami zbudować stronę i udzielać porad popisywać się swoim zarozumialstwem.
czy w sklepach i na Allegro są takie urządzenia? jaka nazwa sprzętu?
w samą porę znalazłem ten artykuł już miałem kupować gotowca. części zamówione teraz tylko czekać aż kurier przywiezie. oby było jeszcze więcej takich przydatnych “wynalazków”
zmontowałem dzisiaj i nie znajdzie nic w ścianie co najwyżej na włączniku światła miga ale na ścianach cisza
zbudowalem opisany układ, fartneło mi się bo nie wiedziałem ze te nózki w układzie ma znaczenie od ktorej strony liczymy ale wyszło dobrze. Układzik działał ale bardzo mocno sie grzal, dioda zółta 3mm bardzo słabo swieciła wiec sprawdzalem przy przygaszonym swietle a teraz tylko sie grzeje a dioda nie chce migac przy zadnym przewodzie ani gniazdku. Co moze byc powodem?
Niesamowite! W końcu 3 komplety żarówek z przed kilku lat uratowane, a już miały służyć jako dawcy :) Dzięki wielkie za jeszcze lepszą wersje tego urządzenia. Wesołych Świąt.
A w jaki sposób można po prostu usunąć spaloną żarówkę z układu bez jej wymiany? Po prostu wyciąć i połączyć ze sobą przewód? Ale to chyba będzie zwarcie… jestem laikiem, także sorry za ewentualne głupoty. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Witam, czy jeśli dioda cały czas mi się świeci, a przy przyłożeniu do jakiegoś kabla nie mryga, to znaczy, że odwrotnie podłączyłem diodę? Cały układ jakoś dziwnie się nagrzewa…
I jeszcze jedno pytanie – czy ma znaczenie jak podłączę rezystor do diody? W sensie którym końcem do diody, a którym do układu?
Mam pytanko. Czy ktoś może opisać działanie tego układu? Czyli jak sygnał z anteny powoduje miganie.
Który układ jest najlepszy? Z którym uda mi się to zrobić?
Weroniko, to są zupełnie różne układy.4017 to licznik Johnsona. 74151 to multiplekser 1z16, a 40174 to o ile pamiętam rejestr zatrzaskowy poczwórny. Jeśli jesteś dobra z elrktroniki, to z każdego z nich coś fajnego zrobisz, Za 4017 najłatwiej wstawić 4022, który będzie szybciej mrugał. Działanie układu polega na ,,odbiorze,, sygnału fazy poprzez antenkę i podziale częstotliwości 50Hz przez ,,modulo,, licznika (4017- 10, 4022 -8) i zaświecenie diody zgodnie z tym sygnałem. To tak w skrócie. Pozdrowienia dla autora.
Trafiłem na temat, i zrobiłem sobie takiego macgywer-ka,. ale szukam także ciut innego rozwiązania. Czy jest możliwość zrobić takie cacko dla lampek opartych na LEDach. Napięcie zasilania DC 32V , moc zasilacza 4 W. Na moją wiedzę to napięcie jest zbyt niskie żeby je czymś wyłapać ale może się mylę. a może jest inny sposób żeby łatwo namierzyć uszkodzoną diodę w sznurze 200 szt . …. ;)
Zrobione. Działa. Dzięki za opis wykonania.
O Matko, chyba działa bo mruga przy kablu ale jak próbuje znaleźć przestaną żyłę w przewodzie 3-żyłowym to mruga na całej długości. A na pewno przewód jest gdzieś uszkodzony bo jak podlacze żarówkę to nie świeci – może ktoś ma pomysł jak tu znaleźć usterkę?