Sprytny przełącznik wyjścia audio

Sprytny przełącznik wyjścia audio

Słuchając muzyki korzystam najczęściej z zestawu kina domowego podpiętego do PC. Czasami jednak, gdy mam ochotę posłuchać czegoś nieco głośniej, musiałem podpinać słuchawki, żeby moja Kasia za bardzo nie marudziła ;) Niby to nie problem, ale jednak za każdym razem musiałem nurkować pod biurko i podpinać kabel od słuchawek zamiast kabla od zestawu kina domowego. Dzisiaj schylając się po sytym obiedzie powiedziałem “dość!” i zmajstrowałem sobie automatyczny przełącznik wyjścia audio ;)

Przełącznik jest banalny w swojej budowie i jego działanie sprowadza się do tego, że po ściągnięciu słuchawek z wieszaka dźwięk automatycznie przełącza się z zestawu kina na słuchawki, a po ich odłożeniu dźwięk z powrotem wędruje do głośników.

Co nam będzie potrzebne?

Będzie nam potrzebny jeden mały wtyk jack stereo, dwa gniazda jack stereo, oraz jeden podwójny przełącznik. Tzn lepszy by był podwójny przycisk, ale z racji, że takie ustrojstwo strasznie ciężko dostać, kupiłem sobie taki podwójny przełącznik, który przerobiłem na przycisk:

Żeby przerobić przełącznik na przycisk, wystarczy wyciągnąć z niego mechanizm zapadkowy, który po wciśnięciu się blokuje. Po wydłubaniu tego mechanizmu przełącznik będzie działał jak zwykły przycisk, czyli po wciśnięciu i puszczeniu będzie grzecznie wracał do pozycji początkowej :)

Jak przerobić przełącznik na przycisk?

Przeróbka przełącznika jest prosta. Wystarczy rozgiąć nieco obudowę i ją ściągnąć:

Otwieranie przełącznika

Po ściągnięciu obudowy trzeba wyciągnąć wszystkie wnętrzności, żeby dostać się do mechanizmu zapadkowego, który znajduje się w górnej części przełącznika:

Mechanizm przełącznika

Usuwanie mechanizmu zapadkowego

Sam mechanizm, który trzeba usunąć, wygląda tak:

Mechanizm zapadkowy z przełącznika

Jak byście mieli jakiekolwiek wątpliwości, czy problemy z przerobieniem przełącznika, piszcie śmiało na naszym forum dla majsterkowiczów :)

Po wyciągnięciu tego ustrojstwa możemy już zmontować nasz przełącznik, który od tej pory będzie działał jak zwykły przycisk :)

Jak to podłączyć?

Mając już przycisk, możemy podłączyć wszystko wg tego schematu:

Schemat podłączenia przełącznika audio

Dla osób, do których takie kreski nie przemawiają, przygotowałem też bardziej przyjazną wersję schematu (dla ułatwienia zachowałem taką samą numerację połączeń):

Schemat połączeń sprytnego rozdzielacza audio

Zasada działania jest prosta – sygnał z komputera (czy jakiegokolwiek innego źródła dźwięku) idzie na przełącznik, który zależnie od tego, czy jest wciśnięty, czy nie, przekazuje sygnał na jedno, bądź drugie wyjście. Masa dla całego układu (tzn wejścia i dwóch wyjść) jest wspólna. Do przełącznika idą tylko oba kanały (lewy i prawy).

Ważne, żeby do wszystkich połączeń użyć przewodów ekranowanych, żeby zminimalizować możliwość dostania się jakichkolwiek zakłóceń do wyjść.

Swój przycisk montowałem w wykonanym kiedyś wieszaku na słuchawki, dlatego opatuliłem go koszulką termokurczliwą, żeby całość zajmowała możliwie jak najmniej miejsca. Same gniazda też skleiłem razem i wsadziłem do koszulki. Myślałem nad jakąś obudową, ale ostatecznie sobie ją odpuściłem. Całość i tak będzie schowana pod biurkiem, więc wyglądać to to nie musi :)

Gotowy przełącznik audio

Jak to zamocować?

Jak już wspominałem, przycisk montowałem w swoim wieszaku na słuchawki, który pokazywałem w jednym z poprzednich postów. Na początek wywierciłem w nim otwór, w którym znajdzie się przycisk:

Wieszak do słuchawek

Wieszak do słuchawek z otworem na przycisk

Przycisk wcisnąłem i przykleiłem w otworze i żeby go zamaskować, przykleiłem na “zawiasie” (zaimprowizowanym z kremowej tasiemki) pół patyczka do loda ;)

Przycisk w wieszaku do słuchawek

I gotowe!

Gotowy wieszak do słuchawek z wbudowanym przełącznikiem wyjścia audio prezentuje się następująco:

Wieszak z przełącznikiem audio

Wieszak na słuchawki z przełącznikiem audio

Wieszak do słuchawek z przełącznikiem audio

I jak – podoba się Wam ten projekcik?

Ocena: 4.86/5 (głosów: 37)

Podobne posty

87 komentarzy do “Sprytny przełącznik wyjścia audio

  • zajedwabiste :) moje zdolności manualne jednak nie pozwalają mi na zmontowanie sobie takiej zabawki;) Ale pomysły masz świetne, czekam na kolejne (odłożyłem głowice z dysków ;p)

    Odpowiedz
    • Zdolności manualne trzeba ćwiczyć i trenować :) Nikt z talentem się nie rodzi :) Z resztą ja sam do najzdolniejszych nie należę i wiem, że dałoby się to zrobić ładniej i estetyczniej :) Ale grunt, że działa i to mi wystarczy, żeby być z siebie dumnym ;)

      A kolejne posty są już w szkicach na ostatnie dopieszczenie :)

      Odpowiedz
      • @Łukasz Więcek: Z tym ćwiczeniem to prawda :) Dzięki “walce” z projektami z tego bloga nauczyłem się podstaw lutowania i ogólnie elektroniki :P Czy w najbliższym czasie pojawią się projekty typu zasilacz warsztatowy lub listwa oświetleniowa, po prostu przy których trzeba spędzić więcej czasu? :)
        Przy zasilaczu spędziłem z uśmiechem na twarzy kilka godzin :D

        Odpowiedz
        • Na pewno pojawi się kilka takich, przy których będzie więcej lutowania :) Mam już w szkicach kilka takich postów skierowanych głównie do początkujących elektroników, w których będzie można poćwiczyć lutowanie i zrobić coś elektronicznego, nie mając jednocześnie żadnego większego pojęcia o elektronice (mam nadzieję, że rezystory od kondensatorów odróżni każdy;)

          Odpowiedz
  • Genialny pomysł, jednak nie znajdzie on u mnie zastosowania. Ja jednak z niecierpliwością czekam na inteligentną listwę zasilającą v.2. To będzie dla mnie wybitnie interesujące i będę ją chciał zrobić u siebie. ;)

    Odpowiedz
  • Świetny patent i myślałem o podobnym rozwiązaniu ale tyle że dotyczy dwóch zestawów: głośniki 2.1 (biurko) i amplituner Sharpa z mocniejszymi głosnikami (subwoofer).

    I tu musiałby być trójstopniowy przełącznik, który pozwoli na słuchanie jednoczesnie z 2ch zestawów a także z jednego albo z drugiego. Jest taki przełącznik? (jeszcze nie rozglądałem się ale bede chciał to zrealizować w ciągu następnego tygodnia).

    Muszę też poprosić mojego kumpla o przesłanie innego rozwiązania, tym razem 2 lapków, które korzystają z jednego zestawu audio. Tez to świetnie wyglądało ;)

    Odpowiedz
    • Tak na szybkiego, to przychodzi mi do głowy rozwiązanie na dwóch przełącznikach. Jednym by się wybierało, czy ma grać jedno wyjście, czy oba jednocześnie, a drugim wybierałoby się które wyjście ma grać, jeżeli pierwszy przełącznik jest ustawiony na tylko jedno wyjście.

      I wtedy oba przełączniki działałyby już jako przełączniki, a nie przyciski (czyli bez wyciągania tego mechanizmu) :)

      Odpowiedz
  • Bardzo fajny pomysł, mam podobny problem, niestety w moim przypadku głośniki są podłączone przez światłowód SPDIF i tego samego wyjścia używam do słuchawek ;-/

    Odpowiedz
  • Można prościej, uniwersalniej i taniej:

    Zrobić krótki przedłużacz elektryczny, przy którym wciśnięcie przełącznika powodowałby załączenie fazy i głośniki by się uruchomiły i grały – prościej.

    Można użyć też do innych celów jeszcze nie wymyślonych – uniwersalniej.

    W projekcie wyżej, mimo niegrających głośników nadal pobierany jest przez nich prąd. Mój sposób polega właśnie na odcinaniu zasilania, nie “ciągnie” prądu – taniej.

    Odpowiedz
      • I te głośniki zdają swój egzamin raz na rok, jak się przypadkiem ściągnie film z tak nagranym dźwiękiem. No i może jeszcze jak się bawisz dźwiękiem. Też miałem i zrezygnowałem. Teraz 2.1 i słuchawki :P

        Odpowiedz
      • Albo tylko Ci się wydaje, że masz filmy z dźwiękiem w 5.1 albo ściągasz jedynie DVD lub w hd. Przeciętny film w formacie avi ma dźwięk 2 kanałowy. Jeśli się mylę, a Ty faktycznie masz rację to sorry. Jestem tylko człowiekiem i mogę się mylić, a swoją wypowiedź uzasadniam swoim doświadczeniem.

        Odpowiedz
        • Urządzenie dobre. Ale autorze, jeśli używasz tylko 2 kanałów to nie wymawiaj słów “kino domowe” ;).
          Natomiast co do wykorzystania 5.1 – tak, większość “ściąganych” filmów ma 2 kanały, ale najczęściej zakodowane w Dolby Prologic, więc prosty software’owy dekoder i masz już dźwięk przestrzenny na 6 głośników. W zasadzie wszystkie filmy na dvd mają 5.1, a nawet do ściągnięcia są i takie 6 kanałowe filmy. Inna sprawa, gry – tam dźwięk przestrzenny to chleb powszedni. Osobiście, nawet muzykę słucham w trybie poszerzania przestrzeni dźwięku i wszystkie 6 głośników hula, bo tak lubię.

          Odpowiedz
        • Juliuszu,nie wyobrażam sobie oglądania np, matrixa w stereo
          tak,kupuje i ściągam filmy w 5.1,raczej szukam dts,ostatecznie dolby digital(ac3),na dts-hd master audio jeszcze się nie przesiadłem,choć mój ampli to łądnie dekoduje,teraz wszystkie bdripy mają już ac3 więc nie wiem skąd pomysł ,że większość filmów ma stereo,fakt ze zwykłego stereo można dzięki pro logic zrobić pseudo przestrzeń
          a co do muzyki, to tylko stereo,chyba że specjalnie zmiksowaną do 5.1
          polecam,nawet budżetowe drewniane geniusy 5.1 + stary sound blaster live 5.1 do komputera dają niezłe efekty w filmach,kwestia dość łatwej konfiguracji sterowników(najlepiej kx project) i kodeka ac3filter

          Odpowiedz
        • Franek, ok. Jednak ja nie jestem aż tak ambitny i moje zasoby dyskowe – filmy są w większości ze zwykłym dźwiękiem. Od jakiegoś czasu przestałem używać PC i 2.1 mi wystarcza. Od filmów jest kino domowe. Głośniki 5.1 miałem już w 2006 roku, nie jest dla mnie nowością tworzenie “pseudo” przestrzennego dźwięku za pomocą programu, ale to nie to. Dla Ciebie się to liczy – ok. Dla mnie ma gdzieś tam w tle grać podczas pracy, a filmy oglądam w pociągu, gdzieś siedząc i czekając, a to zazwyczaj na słuchawkach. To tyle, kończę i bez kwasów ma być. To tylko drobna różnica zdań.

          Odpowiedz
  • A po co rozbebeszać isostat jak można kupić przycisk monostabilny? Wcale nie jest to ciężko dostać (w tme np. jest kilka rodzajów).

    Poza tym, dodam, że komercyjnie dostępne przełączniki przełączają tylko sygnał, masa jest zwarta. Buczenie możesz mieć dlatego, że wieża jest podpięta np. do innej fazy.

    Odpowiedz
    • Kurde a daloby rade zrobic taki trick, ze raz idzie z sluchawek a raz z telewizora??
      Chodzi o to ze dziadek slabo slyszy i nieraz posluchal by se telewizora na slychawkach ktorych nie musialby caly czas podlaczac niestety jak sie juz wlozy sluchawki to nie leci z telewizora, a telewizora raczej rozkrecac mi nie da

      Odpowiedz
  • Według mnie nie trzeba przewodów ekranowanych, kiedyś zrobiłem sobie przełącznik, ale że się zepsuł postanowiłem zrobić nowy na tej zasadzie. Zrobiłem z jednego przewodu telefonicznego 8 żyłowego i wszystko śmiga i zero zakłóceń. ;p

    Odpowiedz
    • Może być ciężko. Trzeba by zrobić nieco bardziej rozbudowany układ z jakimiś przekaźnikami i jednym przełącznikiem w pałąku, który by tymi przekaźnikami sterował. Wadą tego rozwiązania jest to, że przekaźniki wymagałyby dodatkowego zasilania (z USB, lub z jakiegoś zasilacza sieciowego).

      Odpowiedz
      • To jej taki pseudonim artystyczny ;) A tak na serio, to jak jej siostra była mała, to nie potrafiła wymówić “Justyna” i zaczęła mówić “Kasia”. Inni podchwycili i tak już nieoficjalnie zostało ;)

        Odpowiedz
  • Mam pytanie odnośnie przewodu. jaki powinien on być dokładnie? 2x żyła + ekran? i który podłączyć do masy, a które na kanały?

    Odpowiedz
  • problemem jest tylko to, że moje słuchawki sennheiser hd 201 są za lekkie i nie wduszają przycisku, ale to obejde dodając dodatkowy ciężar na stałe do przycisku

    Odpowiedz
  • Dzień dobry,
    Czy jest jakieś szczegółowe oznaczenie lub oficjalna nazwa “podwójnego przełącznika” o którym mowa w artykule. Dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką i gdy próbowałem go kupić sprzedawca pokazał mi tuzin różnych przełączników , aż mnie skołowało i do domu wróciłem z niczym. Pytałem wujeka google, ale on też nie pomógł .

    Pozdrawiam Marcin

    Odpowiedz
  • To nie prosciej byłoby wyciszyć wzmacniacz, i podłączyć słuchawki pod PC pod inne gniazdo JACK? Na każdej karcie dźwiękowej można podgłosić bądź wyciszyć dane gniazdo. Albo wpiąć w dwa gniazda jack stereo odbiorniki dźwięku w tym wypadku słuchawki i kino domowe i wracając do punktu wyjścia manualnie wyłączać je- to kino. Nawet bardziej ekonomiczny sposób bo kino domowe/ amplituner/ wzmacniasz do niskiego poboru prądu nie należą.
    A taka godzinka trzystowatowca nie jest widoczna po dniu użytkowania. Za głowę łapiesz się wtedt gdy rachunek przychodzi.
    Na odpowiedzi typu: Jeśli nie gra to nie pobiera prądu, odpowiadam że się grubo mylisz. Całe kino ma 300W. max na komplet głośników z końcówki wychodzi 150W. Resztę mocy pobiera wyświetlacz, programowanie, przez napęd optyczny do diody STANDBY, która na ogół sobie świeci zawsze.
    Szum w głośnikach też coś musi geberować, ale to z regóły nie przeszkadza, bądź jest to niesłyszalne w ogólnych warunkach przy dobrym odstępie od głośników.
    Pozdrawiam, Patryk z Konina. Masz pytanie? Pisz. 661611907

    Odpowiedz
  • Witam,

    chciałbym zrobić coś podobnego – ALE 2 wejścia 1 wyjście. Jak takie coś zrobić, może można zakupić? Nie mogę znaleźć więc chciałem zrobić. Jakieś pytania ?

    Odpowiedz
  • a dało by to radę zrobić w drugą stronę: że na głośnikach słychać najpierw z pc a po przełączeniu przełącznika z mp4?

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?