Kolejny raz stojak na filament :P

Kolejny raz stojak na filament :P

Hej.

Projekcik banalny, ale może komuś się przyda działający stojak :P

Stojaków na filamenty są tysiące. Ja również miałem kilkanaście :P. W każdym coś mnie wkurzało. Albo trzeba coś odkręcać żeby wymienić szpulę, albo się, zacinało, albo przewracało itp. Kolejny znowu był na drukowanych osiach do łożysk, które się łamały itp itd… W końcu postanowiłem poświęcić te pół godziny żeby narysować coś co mi odpowiada.

Stojak składa się z dwóch części: wyższa –  zewnętrzna i wewnętrzna nico niższa, aby stojak nie zahaczał o filament, gdy szpula jest pełna. Zamiast drukowanych osi i innych kombinacji zastosowałem zwykłe śruby m3, które również łączą obie części. Zastosowane przeze mnie łożyska to 623ZZ (tanie, popularne i leżały akurat w szufladzie). W sumie wejdzie każde łożysko, które pasuje na śrubkę :P. Zastosowałem po dwa łożyska na stronę, bo pojedynczo było trochę za wąsko. Dalej nie ma co specjalnie opisywać. Wszystko widać na zdjęciach.

Jest to pierwszy stojak z którego jestem zadowolony i nie mam zastrzeżeń. :P

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 4)

Podobne posty

10 komentarzy do “Kolejny raz stojak na filament :P

  • Zauważcie, ze wewnętrzne plastiki są niżej. Na zdjęciu to może wygląda, jakby miało zawadzać, ale to efekt skali. łożysko ma 10mm srednicy po zewnątrz, stojak na rolkę zachodzi może ze 3mm na szpulę, inaczej rolka by spadała ze stojaka.

    Z Fiberlogy działa bez problemów, z pełnymi rolkami również. Jedynie gdzie filament dotykał stojaka było na rolce Wolfix, ale tam jest nawinięte więcej niż rolka pozwala. Ogólnie przedrukowałem już z kilkanaście szpul na tym stojaku i nie trafiłem jeszcze na taką, która by się nie dała założyć.

    Odpowiedz
  • Z tego co pamietam marki, które drukowałem z tego stojaka to Fiberlogy, Print-Me, Devil Design, Spectrum, Esun, Cos na kartonowej szpuli, Coś na masterSpool, Dalej nie pamiętam :P

    Odpowiedz
  • Ciekawe rozwiązanie. A jak z jego stabilnością? Myślę, że mogłeś się pokusić o połączenie podpórek ;) Ja mam boxowy (od producenta drukarki) stojak i póki co jestem zadowolony. Ale wesoło do mnie mruga Twoje rozwiązanie. Zobaczymy.

    Odpowiedz
  • Jest stabilny i sztywny. W samym stojaku nic się nie buja. Rolka tez stoi stabilnie i nie ma opcji, żeby sama spadła ze stojaka albo się coś przewróciło. Nie chciałem niczego łączyć na sztywno, bo jeśli wszystko jest na zwykłych śrubach to można sobie dowolnie go zmodyfikować. Wystarczy skręcić go sobie inaczej. Szerzej, węziej, inne łożyska wstawić itp. Ja dałem po dwa łożyska, bo taka szerokość akurat pasowała do szpul Fiberlogy, Stojaków lewego i prawego celowo nie łączyłem, bo wtedy byłby problem przy innej szerokości szpuli. Poza tym nie było potrzeby.

    Odpowiedz
    • Raczej po głowie chodziło mi połączenie lewego i prawego w formie ruchomej np. za pomocą śruby trapezowej. Wtedy byłaby możliwość regulacji rozstawu oraz zwiększyłaby się stabilność konstrukcji. Ale jak działa to ok :)

      Odpowiedz
  • Bardzo podobny w swojej konstrukcji. Już miałem go drukować, ale odstraszyły mnie drukowane osie na łożyska. Drukowałem kilka podobnych stojaków i kurde w każdym było coś nie tak z tymi osiami. Albo za duże, albo za male… Az w końcu się wkurzyłem i zrobiłem na śrubkach. Gdyby on tylko byl skrecany z moich ulubionych srubek m3 :P

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?