Mobilny stolik warsztatowy

Mobilny stolik warsztatowy

Witam!Mam na imię Piotrek i jest to mój pierwszy post na Majsterkowo.pl. Proszę przymknąć oko na jakieś drobne niedociągnięcia. Od dłuższego czasu borykałem się z bałaganem w narzędziach i z kilometrami przebytymi w ich poszukiwaniu. Kiedyś w warsztacie podpatrzyłem u faceta takie fajne coś z szufladami i na kółkach. Potem narodziła się myśl, żeby zrobić taki. W niedługim czasie powstał pierwszy szkic. Shot001Potem to już z górki. Przekopałem przydomowe złomowisko w poszukiwaniu budulca i zabrałem się do pracy.Zrobiłem sobie projekcik 3D i zacząłem składanie:) stol

stul

Teraz przejdziemy do konkretów. Wymiary mojego stoliczka to: 80cm długości +(35cm wystający blat) 50 cm głębokość i wysokość 100cm.
Do budowy potrzebowałem : 2x profil stalowy 30x30x2mm(są one w sztangach 6m), płaskownik 50x4mm ok 50cm, kawałek rurki calowej(na uchwyt do ciągania stołu). Jak i również: kątownik 15x15x2mm (na drzwiczki), spawarka, nitownica, coś do ciecia i szlifowania, 4 kółka transportowe(2stałe,2 skrętne z hamulcem) ,wiertarka, 8 śrubek 6mm długości 5-7cm z podkładkami i nakrętkami(do kółek i przykręcenia dolnego blatu), pudełko nitów 5mm), 4szt. zawiasów (na początku użyłem takich delikatnych zawiasków,ale po testach okazało się że jedne drzwi się oderwały.Zakupiłem mocniejsze toczone do przyspawania i jest ok),śruby zamkowe z nakrętkami i podkładkami 8mm ok 5cm-do przykręcenia blatu roboczego.Na blat użyłem w moim stoliku blaszki 5mm ,farba podkładowa , farby do pomalowania(kolorowe) ,deski 10x1cm na fronty szuflad i osłonkę anty-spadziową z tyłu i z boku ,prowadnice do szuflad x4 ,bardzo przydatne jest takie urządzenie do spawania profili pod kątem (koszt w markecie 25-30zł) , profile do płyt k-g 10×4 jako budulec na szuflady i szyny do mocowania prowadnic od szuflad.Wychodziło mi coś ok 4.5-4.7 m bieżącego na szufladę no i oczywiście kilka sztuk blaszki 0,5-1 jako spody szuflad oraz obudowa stolika -coby nam nic nie wypadało ze środka ( Użyłem w większości materiał z odzysku)

zaczynamy budowę! zapraszam:) w pierwszej kolejności pociachałem na drobne kawałki profil 30x30x2 i zmontowałem z niego takie coś Shot003 Shot004 Następnie stoliczek zyskał warstwę podkładu. Shot005 Ta trójkątna zardzewiała blacha będzie blatem ,a to co leży u dołu po prawej szufladami lub ramą na prowadnice. Shot006 Stoliczek zyskał blat i od tej pory stał się moim stanowiskiem pracy :) później zacząłem budować szuflady z profilu k-g Shot400 Niestety niebieskiego koloru zbrakło..przemalowałem potem na orange ;)profil-cw-100-norgips,big Shot007Shot008Shot009Shot010 Po skończeniu produkcji szuflad z metalu zabrałem się za stolarkę. Poodcinałem z desek fronty i pomalowałem je na trochę dziwny kolor…powstały ze zmieszania tego co mi zostało w puszkach. Shot012 Następnym etapem produkcji było obłożenie stoliczka blaszką 0.5mm. Poszedł prawie cały arkusz 2x1m kolejnym etapem prac było pomalowanie całości (tylko nie śmiejcie się z kolorów…miałem to brałem) Shot013 Poskładany w całość :) Szuflady wyłożyłem starą wykładziną (żeby nie było słychać tłukących się o się narzędzi na nierównościach), dorobiłem sobie przegródki do szuflad i powkładałem klamoty Shot015

Shot015a

Shot016

Shot017 Po skończeniu szufladek wykończyłem szafkę pod spodem. Znalazło się tam światełko na pasku LED (wiem niebieskie) fajnie wygląda nawet..Na blacie zbudowałem sobie lampkę z uszkodzonego światła do jazdy dziennej i zasilacza od ładowarkiShot801.Ze starych głośników PC i zdezelowanej mp-trójki zrobiłem zestaw audio.Stolik dostał również 3gniazdkowy rozgałęziacz elektryczny z kabelkiem do zasilania sprzętów na 230v Shot018

Shot019

Shot020

Shot021

Shot022

Shot023 Tak wygląda moja konstrukcja po skończeniu. Jestem strasznie zadowolony ,że mogę sobie nim pojechać gdzie mi się podoba..Obciążenie szuflad było podane na opakowaniu na prowadnicach ,że jest do 20 kg :) na razie prowadnice działają bez zarzutu ,kółka nie poodpadały nic się nie gnie ,stoliczek ma tez wielki + dlatego że nie oszczędzałem na wadze to z czterema wysuniętymi szufladami nie przewraca się. Jeden mały minus to ciężar ale przynajmniej stoi stabilnie :))))))

Dziękuję za obejrzenie i proszę o łagodny wymiar kary ;)

Pozdrawiam

Ocena: 4.32/5 (głosów: 100)

Podobne posty

17 komentarzy do “Mobilny stolik warsztatowy

  • czy kółka posiadają blokadę bo na zdjęciach tego nie widać – jeżeli nie to chyba jest trochę jeździ podczas korzystania z imadła… ogólnie dość ciekawy projekt, estetyka nie jest aż tak ważna , w końcu to warsztat…

    Odpowiedz
  • projekt super.. widać już stolik spełnia swoje zadanie w 100%.. ja ze swojej strony rozwiązałbym włączanie światła w szafce za pomocą krańcówki przy drzwiczkach.

    Odpowiedz
  • Dzięki za komentarze :) Już się biorę za ortografie i składnie i wszystko co się da ;)poprawiam :D

    co do kółek..fakt zapomniałem napisać 2 są nieruchome(od strony imadła), a 2 ruchome z hamulcem.

    Jeśli chodzi o szuflady to:nacinałem boki (tylko boki) profilu k-g takiego 4 metrowego(nie znam symbolu ani fachowej nazwy) do żądanego rozmiaru tj. długość szuflady i głębokość i znów długość,szerokość.Na końcu dałem małą zakładkę-żeby nity miały co trzymać; następnie zrobiłem z tego prostokąt(złamałem w miejscach nacięć). Początek i koniec(zakładkę) złapałem 3 nitami. Później wewnątrz zrobiłem (też z ponacinanego profilu tyle, że odwróconego) środek, który podczas składania nakładał się na siebie. Te profile mają jakąś taką fajną konstrukcje, że jeden na drugi pasuje(nie rozchodzi się)robiąc “klik”. Złączyłem zewnętrzy i wewnętrzny nitami zrywalnymi, dzięki temu całość stała się bardzo sztywna – czym byłem mile zaskoczony:).

    Następnie domontowałem spód z blachy (0,5 lub 0,8 co udało mi się wygrzebać z zapasów) i prowadnice. Tak to działa mniej więcej :)

    Jedynym minusem tych szuflad jest to, że po bokach oraz z przodu i z tyłu mamy w sumie 4cm pustki(tak to wygląda w przekroju[] ) : 4cm lewo i 4cm prawo itd..przód tył + jeszcze (jeśli chodzi o boki) odchodzi jakieś 3-3,5cm na prowadnice.Ale i tak jest sporo miejsca i duża ładowność :))

    Jeśli chodzi o światło… ten pomysł z krańcówką chyba zastosuje (dzięki)!
    W mojej konstrukcji mam 2 wyłączniki jeden od lampki nad blatem ,a drugi od szafki.Tyle że ten wyłącznik od lampki nad blatem (to tak jak by wył. główny) odcina oba światła gdybym zapomniał to dolne wyłączyć :))

    Odpowiedz
  • Witam!Dziękuje:) Prowadnice zakupiłem w sklepie meblowym. Są to te najprostsze rolkowe ,a zarazem najtańsze komplet na jedną szufladę coś ok 15 czy 17zł (tu masz link do fotki jak one wyglądają) http://www.stolmet.com/images/stories/prowadnice/rolkowe/1.jpg

    Co do kosztów budowy to nie jestem w stanie napisać dokładnie ile??? Bo moja budowla jest w 3/4 z budulca zalegającego gdzieś na podwórku. Kupiłem chyba tylko nity,śruby zamkowe te prowadnice do szuflad i kilka profili k-g bo mi brakło na szuflady i jakieś tam duperele, kółka to też jakiś odzysk z czegoś jeżdżącego :) A no i jeszcze takie urządzenie do spawania pod katem nabyłem przed budową ,ale to się przyda do innych dzieł ;)
    Tak na szybko to 2 profile stalowe ja wiem ze 60zł
    koła ok 15-25 zł sztuka (zależy od nośności/jakości)
    prowadnice ok.60zł kpl. na 4 szuflady,blachy trochę będzie potrzeba..na szuflady na obudowę+coś grubego na blat…tutaj jeśli chodzi o ceny to nie mam pojęcia ,bo to akurat miałem i dawno nie kupowałem wiec nie chcę wprowadzić Cię w błąd.Proponuje przekopać okoliczne złomy będzie napewno w czym wybierać:) i to za grosze.Deski to sprawa groszowa raczej ,a no i trochę farby by się zdało ;) Jeśli byś nity kupował to najlepiej na wagę w sklepie żelaznym, bo te pakowane w marketach strasznie drogo wychodzą.

    Myślę że kupując rozsądnie materiał (broń boże markety budowlane) da się zrobić coś w podobne mojego stoliczka w okolicach 300-500zł

    Odpowiedz
    • Projekt wykonawczy to właściwie powstał na kartce zeszytu.To co tam wymodziłem w 3D to tylko tak dla celów poglądowych.Można było poobracać stolikiem,obejrzeć z góry z boku..czy się to kupy trzyma wszystko.

      program do modelowania którego użyłem nazywa się SketchUp 2014 do “kupienia” na torentach ;)

      Odpowiedz
  • Świetny patent. Nie ukrywam, że się zainspirowałem – stelaż wykonałem praktycznie taki sam. Natomiast blat i szuflady wykonałem sobie z płyt MPB. Według mnie są równie trwałe a bardzo łatwo się z nimi pracuje – praktycznie jak z drewnem.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?