Termotransfer na “zimno”. Czyli jak zrobić warstwę opisową na PCB i nie tylko.

Termotransfer na “zimno”. Czyli jak zrobić warstwę opisową na PCB i nie tylko.

IMAG0182

Witam serdecznie wszystkie majsterkowiczki i majsterkowiczów. Jest to mój pierwszy artykuł na majsterkowie, nie mam specjalnie zdolności do pisania więc wybaczcie potknięcia. ;)

Zamów płytkę drukowaną na www.pcbway.com

Jak zrobić warstwę opisową na PCB, albo na elementach metalowych takich jak panele do sprzętu audio marki DIY, czy innych materiałach różnych niż plastik – odpornych na działanie acetonu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co będzie nam potrzebne.

1. Aceton.

2. Ręcznik papierowy, papier toaletowy lub chusteczki higieniczne.

3. Wentylowane pomieszczenie.

4. Wzór/ szablon / “matryca” do skopiowania.

5. Drukarka laserowa.

6. Dowolny program graficzny:

– w przypadku motywów graficznych może to być IrfanView, Paint, Word, czy nawet Notatnik.

– w przypadku elektroniki polecam Eagle.

Oto mój zestaw:

 

IMAG0161

Jak i co zrobić.

Na potrzeby artykułu wybrałem laminat dwustronnie pokryty miedzią, jako motyw do przeniesienia logo majsterkowa (myślę, że Łukasz się nie pogniewa ;) ).

Płytkę wstępnie umyłem acetonem i osuszyłem.

Grafika. Obrazek przenoszony musi być wydrukowany jako odbicie lustrzane. Czyli:

IMAG0160

Jak i na czym drukować.

Podobnie jak przy drukowaniu mozaiki płytek PCB wydruk należy wykonać w drukarce laserowej, z tym że w tym przypadku nie trzeba używać papieru kredowego, ani innych specjalnych papierów. Wystarczy zwykły papier drukarkowy.

Ustawienia drukarki – wszystko na maksa. Żadnego trybu oszczędnego czy “eco”. Toner musi się “wylać” na papier.

Niestety wydruki z drukarki atramentowej w tym przypadku nie sprawdzą się.

Przystępujemy do dzieła:

Przykładamy papier z wydrukiem do płytki:

IMAG0162

I solidnie moczymy “nośnik” acetonu w acetonie :) ja użyłem papieru toaletowego. Papier powinien dobrze ociekać acetonem…

IMAG0164

Namoczony papier z naszym motywem zacznie ujawniać co ma z drugiej strony:

IMAG0166

Papier z grafiką (z tonerem) trzeba dobrze namoczyć acetonem, za pomocą papieru/ręcznika czy chusteczki higienicznej delikatnie trzeba wciskać toner w płytkę, chwilę odczekać. Teraz jak długo czekać…

Czas oczekiwania na wyschnięcie papieru trzeba dobrać eksperymentalnie.

Aceton dość szybko paruje, kartka za po kilkudziesięciu sekundach będzie sucha, ale nie może całkowicie wyschnąć bo będą problemy z oderwaniem jej. Toner sklei kartkę z płytką.

Z czasem jak kartka będzie wysychać, prześwitujący napis będzie zanikał. Trzeba “wyłapać” ten moment kiedy toner już trzyma się mocno płytki, a słabiej kartki. W tym momencie kartkę należy delikatnie oderwać.

U mnie wyszło coś takiego:

IMAG0173

Nie specjalnie. Dlaczego?

Użyłem za dużo acetonu i nie podkleiłem papieru z grafiką do płytki.

Na poprzednim zdjęciu widać, że trochę kartka mi pojechała na płytce.

Zatem wydrukowałem nowy wzór i podkleiłem za pomocą taśmy malarskiej:

IMAG0177

Przy drugim podejściu użyłem zmywacza do paznokci i chusteczek higienicznych:

IMAG0175

Prace przy przenoszeniu grafiki przebiegają tak samo. Czyli solidnie namoczyć papier, chwilę odczekać niech papier delikatnie wyschnie.

A oto i efekt:

IMAG0181

Prawie tak samo jak przy termotransferze ścieżek na PCB z papieru kredowego… włókna papieru zostają z tonerem.

Delikatnie można je usunąć. Ja poczekałem około 20 minut i bardzo delikatnie roztarłem palcem resztki papieru.

Na miedzianej płytce wyszło jak wyszło. Oceniajcie :)

Fotograf ze mnie kiepski… :D

 

Pozdrawiam Mr. Leweręce

Ocena: 4.33/5 (głosów: 70)

Podobne posty

12 komentarzy do “Termotransfer na “zimno”. Czyli jak zrobić warstwę opisową na PCB i nie tylko.

    • oprócz drewna można zastosować inne podłoża – bardzo dobrze przenosi się wzór tą metodą na tkaninę np grubo-tkany len lub bawełna, ceramika (nie szkliwiona) a nawet przedmioty pomalowane warstwą farby akrylowej. Ja dodatkowo po tamponowaniu acetonem pocieram delikatnie wydruk wypukłą stroną łyżeczki – lepiej się odbija…

      Odpowiedz
      • Wspomniałeś coś o transferze na fabie akrylowej. Ostatnio próbowałem przenieść napis na drewno. Na surowe drewno napis przeniósł się bardzo dobrze. Ponownie chciałem powtórzyć ten sam trik na drewnie pomalowanym farba akrylową i zamiast przenieść napis rozpuszczalnik rozpuścił mi farbę która została na kartce papieru. Czy masz jakąś podpowiedź jak to zrobić?? Może nie odczekałem odpowiednio az farba akrylowa wyschnie, za długo wcierałem rozpuszczalnik?

        Odpowiedz
        • dokładnie , farba musi być dobrze wyschnięta, no i nie za dużo rozpuszczalnika, wzór dobrze docisnąć łyżeczką / wymaga to pewnej wprawy, czas dociskania i ilość rozpuszczalnika trzeba dobrać metodą prób i błędów, dobrze jeżeli miejsce transferu będzie lekko przetarte papierem – oczywiście nie ma co liczyć na to że odbity wzór będzie taki dokładny jak wydruk na kartce…
          na zdjęciu wykonany kiedyś przeze mnie transfer na farbie akrylowej

          Odpowiedz
  • A czy po wyschnięciu papieru nie można go (razem z płytką) zamoczyć w wodzie”tradycyjną metodą” zdejmując papier?? A nie “celować”, czy papier zejdzie czy nie?
    Przygotowuję się do tej metody (aceton…) i wydaje mi się, że pozbycie się papieru poprzez namoczenie byłoby bezpieczniejszą metodą…

    Odpowiedz
  • Można namoczyć w wodzie, ale trzeba w takim przypadku dobrze wysuszyć płytkę z przyklejonym za pomocą toneru papierem…
    Przeniosłem tą metodą grafikę na kawałek aluminiowej blachy – kilka dni przed napisaniem tego artykułu – do dziś nie mogę tego zmyć… nawet aceton nie bierze tego tonera,,, hmmm …

    Odpowiedz
    • Po Świętach spróbuję wykonać druk tą metodą – muszę tylko kupić aceton. Metoda z żelazkiem nie jest zła, lecz u mnie nie sprawdza się przy wykonaniu małej płytki – za słabo docisnę żelazko, to toner się źle przyklei, jeżeli zaś za mocno – rozpłynie się i zleje ścieżki…
      Może z acetonem wyjdzie to lepiej? :-) No chyba, że po 20 minutach pracy z acetonem zacznę widzieć “białe myszki”… :-D
      A nawiasem – toner jest odporny na wiele środków. Ja z gotowej płytki zmywam go rozpuszczalnikiem uniwersalnym. Aby szybciej zmyć, można najpierw toner poddać chwilowemu działaniu benzyny ekstrakcyjnej. Zauważyłem, że po benzynie rozpuszczalnik łatwiej się zmywa (szmatka namoczona w rozpuszczalniku, trochę wylać na płytkę i trzeć…).

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?