Mysz komputerowa jako dzwonek do drzwi

Mysz komputerowa jako dzwonek do drzwi

Zrobimy sobie dzisiaj mały, aczkolwiek użyteczny gadżecik, który z pewnością zaskoczy wszystkich naszych znajomych i wywoła zazdrość w ich sercach ;) Ze starej myszki komputerowej zrobimy sobie dzwonek do drzwi :D I nie mam tutaj na myśli jakiejś atrapy, ale normalny, działający dzwonek!

Co nam będzie potrzebne?

Będą nam potrzebne tylko dwie rzeczy – niepotrzebna mysz komputerowa i bezprzewodowy dzwonek do drzwi (najlepiej, żeby pilot był możliwie mały):

Mysz komputerowa i dzwonek do drzwi

Przyda się też oczywiście lutownica i kilka kawałków jakich kabli.

Jak przerobić mysz komputerową na dzwonek?

Na początek rozkręcamy myszkę i wydłubujemy z niej wszystko, co nie jest potrzebne, czyli mocowanie od kulki, wszelkie wystające elementy (oprócz tego kołka służącego do skręcania obudowy), itp.

Rozkręcona mysz komputerowa

Wypatroszona mysz komputerowa

Jak widzicie, wylutowałem też z płytki drukowanej wszystkie elementy poza dwoma przyciskami, do których podłączymy pilot od dzwonka. Resztę elementów wylutowałem tylko po to, by zyskać możliwie dużo miejsca wewnątrz myszy, żeby spokojnie zmieściła się w niej płytka od pilota.

Ja w swojej myszce musiałem wyciąć także połowę rolki od scrolla, bo obudowa nie chciała się zamknąć po włożeniu płytki drukowanej od pilota :D Resztę rolki zalałem klejem do klejenia na gorąco, żeby komuś nie przyszło do głowy nim kręcić ;)

Rolka scrolla przecięta na pół

Ok – przyjrzyjmy się teraz naszemu pilotowi. Większość pilotów od dzwonków jest robiona na jedno kopyto i po rozkręceniu powinna nam się ukazać taka oto płytka:

Pilot od dzwonka

Pilot od dzwonka od spodu

Na powyższym zdjęciu zaznaczyłem strzałką przycisk, za pomocą którego uruchamia się dzwonek. Teraz wylutujemy ten przycisk i w jego miejsce przylutujemy kawałek dwużyłowego przewodu, który podłączymy do przycisków w myszce.

Przewód zamiast przycisku

Standardowo w dzwonkach są najczęściej montowane przyciski z czterema nóżkami. W rzeczywistości przyciski te mają tylko dwa wyjścia, ale są w nich cztery nóżki, żeby móc je solidnie przylutować. Każde z wyjść przycisku ma po prostu dwie połączone ze sobą nóżki. Trzeba się przyjrzeć dokładnie, jak jest przylutowany przycisk przewód przylutować tak, by po jego zwarciu uruchamiał się dzwonek. W dzwonkach bezprzewodowych, w celu oszczędzania baterii, przycisk montuje się od razy za baterią, więc dopiero po jego wciśnięciu cały układ dostaje zasilanie.

Teraz wystarczy podłączyć drugi koniec przewodu do przycisków w myszce. Przyciski w myszce trzeba połączyć ze sobą tak, żeby wciśnięcie obojętnie którego z nich uruchomiło dzwonek.

Płytka drukowana z myszy komputerowej

Każdy z przycisków ma po trzy wyprowadzenia. Zewnętrzne nóżki obu przycisków są ze sobą połączone (punkty A), natomiast przyciski środkowe (B i C) musimy ze sobą połączyć kawałkiem przewodu. Teraz musimy przylutować do punków A i B/C przewód od dzwonka:

Dzwonek przylutowany do myszy

Na tym etapie dzwonek powinien już działać po wciśnięciu któregokolwiek z przycisków :)

Dzwonek w myszce komputerowej

W zasadzie można by już całość skręcić do kupy i przykleić do ściany, ale dla lepszego efektu możemy jeszcze do naszego myszkowego dzwonka dodać diodę sygnalizującą działanie :) Początkowo chciałem wiercić dziurę na diodę w obudowie myszy, ale wpadła mi w oko lepsza miejscówka – otwór, przez który był wyprowadzony przewód od myszy :) Dioda 3mm po prostu idealnie tam pasuje!

Dioda w myszce komputerowej

Kombinowałem z podłączeniem tej diody w miejsce standardowej diody montowanej na płytce od pilota, ale coś za bardzo nie chciała świecić (pewnie ta standardowa dioda dostawała dużo niższy prąd), więc podpiąłem się bezpośrednio pod baterię i przyciski:

Schemat podłączenia diody

Jak widać, diodę trzeba podłączyć przez rezystor. Wartość rezystora można obliczyć za pomocą tego kalkulatora. Podajemy napięcie baterii (u mnie 12V), napięcie diody (u mnie 3,6V) i prąd diody (u mnie 20mA) i po kliknięciu przycisku “Click to Calculate” otrzymamy wartość rezystora, jaki musimy zastosować.

  1. Strona:
  2. 1
  3. 2
Ocena: 4.44/5 (głosów: 16)

Podobne posty

65 komentarzy do “Mysz komputerowa jako dzwonek do drzwi

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?