Projekt Cyklon

Projekt Cyklon

Witam wszystkich :) to jest mój pierwszy artykuł więc proszę o wyrozumiałość:)

Chciałbym się pochwalić konstrukcją taniego filtra cyklonowego którego można podłączyć pod odkurzacz, w moim wypadku kominkowy który posłużył za warsztatowy.

Zakupiłem w markecie budowlanym mufkę fi 100 pomarańczową kanalizacyjną, redukcję szarą ,wiadro po dysperbicie miałem,klej montażowy,

zaślepkę oraz 2 kolanka białe 45′ oraz 35′.   Filtr docelowo ma służyć do szlifierki oscylacyjnej oraz do sprzątania garażu.

 

W mufce musiałem zaznaczyć oraz wyciąć otwór pod kolanko 35′ i dopasować je tak żeby pył który zostaje wciągnięty wpadł ruch wirowy i ciężkie frakcje wpadły do wiadra.

Tu już klejenie, osobiście nie użyłbym już tego pomarańczowego kleju montażowego. Oczywiście trza było zmatowić powierzchnie żeby klej mógł się trzymać.

No i tu brak mini szlifierki ,lecz mam w planach zakup tej na wiertarkę z długą przedłużką . Po zakupie poprawię niedociągnięcia.

W deklu wiadra trza wyciąć otwór na zaślepkę ,oraz w zaślepce myślałem że będą problemy lecz zwykłym nożykiem poszło w miarę szybko:)

No i tutaj także trza było ładnie oszlifować krawędzie żeby ładnie wyglądało ,a i klej się trzymał. No to papier w rękę i jazda, niestety miałem

wodny 240, ale bez wody:D

No i klejenie, tak jak już wspominałem nie użyłbym drugi raz tego kleju montażowego, powoli schną , oraz tam gdzie było grubiej to do teraz nie wyschło.

Oto efekt końcowy oraz testy:) Na pierwszy ogień koza.

 

A tu we wiaderku to co osiadło z kozy.

Następnie oczyściłem odkurzacz z komina i wysypałem wszystko na podłogę razem z zawartością wiaderka.

We wiadrze z odkurzacz zostały lekkie cząstki ,a te ciężkie zostały w wiadrze po dysperbicie.

Mam nadzieję że artykuł się podobał , ceny możecie sami sobie policzyć ,wystarczy jakiś market budowlany:)

Filtra cyklonowy jest łatwy w budowie , nie wymaga jakiś specjalnych umiejętności czy narzędzi. 

Pozdrawiam.

 

 

Ocena: 4.92/5 (głosów: 12)

Podobne posty

5 komentarzy do “Projekt Cyklon

  • a więc trochę zgaszę Twoje nadzieje… cyklon w tej formie będzie miał małą skuteczność.. tzn będzie fitrował ale drobne frakcje i tak nie zostaną dobrze odfiltrowane ja też od jakiegoś czasu przeglądam różne filmy na yt i większość z nich opiera się na wymysłach a nic na nauce… zaraz zrobię zdjęcia mojego cyklonu w wersji 3…i umieszczę link do profesjonalnych obliczeń

    Odpowiedz
  • mój filtr cyklonowy wygląda tak :
    https://goo.gl/photos/6e9S7ag5n78KdU4Y6
    jest bardzo podobny do Twojego bo w podobny sposób zaczynałem … jednak do zadowalającego efektu kilka razy go przebudowywałem …
    W konstrukcji takiego filtra ważna jest nie za duża średnica cyklonu, rura 160 to dobry wybór, kolejna sprawą jest umieszczenie w środku cyklonu rurę która będzie odbierać powietrze poniżej wlotu cyklonu…. bardzo ważna jest długość rury cyklonu, tzn im dłużej tym lepiej … a na końcu stożka powinien być wylot o jak najmniejszym kącie zwężenia… ja zastosowałem obciętą końcówkę z butli 5l na wodę…
    https://goo.gl/photos/unUWCySfDXWg7sa49
    dzięki temu nic (prawie) wydostanie się poza cyklon …
    staranność wykonania i dokładność w pasowaniu elementów zgodnie z wymiarami pozwoli na tak skuteczne filtrowanie że nie trzeba będzie filtra hepa .

    Ja kolejny filtr cyklonowy będę robił z silnika z odkurzacza, rury 160 i pachołka drogowego… myślę że wtedy uda mi się całkowicie wyeliminować filtr hepa przy odkurzaniu popiołu

    tutaj jest link do uproszczonych obliczeń przy doborze wymiarów fitów cyklonowych na podstawie którego tworzyłem swoje modyfikacje
    https://drive.google.com/open?id=0B_JroJEIdT-ORXowb05kTkNjanc

    Odpowiedz
  • Dziękuje za informację:) Przy następnym posłużę się nimi:) Co do filmu może nagram:) Znalazłem parę niuansów ,ale już nim zaradzam ,w miarę wolnego czasu wrzucę na forum poprawki.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?