Standby mode killer

Standby mode killer

Mam listę, moich najbardziej użytecznych (domowych) projektów. 

Na miejscu pierwszym jest sterowanie oświetleniem w łazience, na trzecim, mój pierwszy projekt na majsterkowo.pl do sterowania bramą

Dzisiejszy projekt, zajmuje drugie miejsce. 

Widok przekaźnika oraz załącz 230V

 

Standby mode killer jest odłącznikiem listwy zasilającej  (w moim przypadku) sprzęt RTV.

Czy odłączanie urządzeń, pracujących w trybie oczekiwania, ma jakiś większy sens? Dla mnie tak.

Na początek ważna uwaga

W projekcie mamy do czynienie z napięciem niebezpiecznym 230V! Może być ono niebezpieczne dla Twojego sprzętu, zdrowia oraz życia! Jeżeli zastanawiasz się dlaczego napięcie niebezpieczne jest niebezpieczne, ten projekt nie jest dla Ciebie.

Zostali sami SEPowcy? Przechodzimy do szczegółów. ;)

Jak widać na rysunku powyżej, korzystam z Arduino Nano 5V, które odbiera impulsy podczerwieni i wyzwala przekaźnik. Całość zasilana jest poprzez zasilacz (230V AC/5V DC). Ostatnim ale bardzo ważnym elementem, jest dioda LED która razem z czujnikiem IR umieszczona jest poza obudową killera. 

Czujnik IR 

Skoro jesteśmy przy obudowie.

Przykład montażu

Użyłem obudowy Z-56 (ta na zdjęciu jest trochę sfatygowana, to recykling z innego projektu), koszt około 5PLN.

Do obudowy wchodzi przewód zasilający zakończony wtyczką, gniazdo do którego wpinam odbiory i wspomniany wcześniej czujnik z LEDem. Przekaźnik, Ardiuno oraz zasilacz wlutowane są to płytki uniwersalnej, co daje odpowiednią sztywność i zabezpiecza przed przemieszczeniem się elementów wewnątrz obudowy. 

Widok wewnątrz

Kod programu

Tutaj obyło się bez szaleństw :)

Założenie jest takie, że oglądając TV, czy słuchając muzyki, co jakiś czas bierzemy do ręki pilota, by zmienić kanał, głośność etc.

Po odebraniu jakiegokolwiek sygnału od czujnika IR, wywoływana jest metoda  setRelay(1) która poprzez przekaźnik, zamyka obwód 230V. Jeżeli w ciągu intervalShutDown (domyślnie 180 minut) killer nie odbierze kolejnego sygnału z czujnika, przekaźnik rozłączy zasilanie 230V. 

Pierwsza wersja killera z zapamiętaniem przerywała nam oglądanie TV. 3 godziny bez użycia pilota? Zdarzało się całkiem często. Dlatego obok czujnika IR umieściłem diodę LED która zaczyna mrugać przed wyłączeniem. Czas na naszą reakcję to zmienna intervalWarn Dla mnie 10 minut to optymalny czas. Należy zwrócić uwagę, żeby tak LED jak i czujnik były dobrze widoczne.

Wyniesiony czujnik

Gotowy projekt

Końcowe wnioski

  • pamiętaj o maksymalnym obciążeniu przekaźnika
  • podłączając komputer do arduino, upewnij się że wtyczka 230V jest odłączona od sieci
  • planujesz nagranie ulubionego programu z użyciem programatora? Może być zonk
  • nie warto odłączać w ten sposób urządzeń w dyskami (NAS, nagrywarka itp) umieść je na innej listwie

Zapraszam do merytorycznych komentarzy.

Ocena: 4.89/5 (głosów: 9)

Podobne posty

21 komentarzy do “Standby mode killer

  • Uważałbym jedynie z nowszymi telewizorami “Smart TV”, ponieważ wchodzą one w tryb aktualizacji oprogramowania we właściwie dowolnych momentach – po wyłączeniu, po włączeniu lub o ustalonej godzinie.

    Odpowiedz
      • znajomemu zbrickowal sie TV wlasnie podczas updatu softu (byl zanik napiecia) – fakt prawdopodobienstwo jest super male (wylaczyczenie musi trafic w krytyczny moment updatu, TV tak czesto sie nie updatuja, … ), ale nadal prawdodopodobne (a – takie TV nie maja dysku )

        mi przy stacjonarnym (wlaczanym od swieta) przydaje sie listwa podobno do czegos co juz tutaj bylo (o ile dobrze pamietam) – gniazda master-slave -> gdy master ciagnie prad to slave maja napiecie, jak master przestaje to slave traca napiecie (czyli wylaczenie komputera skutkuje wylaczeniem monitora, glosnikow i podlaczonej drukarki)

        Odpowiedz
        • Jak to powiedział A. Mickiewicz “jak ktoś ma pecha to i w d* palca złamie” :)
          To z gniazdami master/slave, przyznam interesujące, nie znałem. Ciekawe jaki jest próg zadziałania.

          Odpowiedz
          • Próg zadziałania można regulować, dzięki temu można zniwelować wyzwalanie slave’ów na przykład małym prądem trybu czuwania.

            Odpowiedz
    • Wybiórczo cytujesz…”Z moich obliczeń wynika że śpiące urządzenia niepotrzebnie kosztują mnie 243,60 zł rocznie.” To z Twojego artykułu. Poza tym nie pisze że to killer dla TV. Na obecną chwilę odlączam nim 6 różnych odbiorników.

      Odpowiedz
      • Artykuł losowo wybrany. Interesowało mnie tylko zużycie prądu przez telewizor. Trudno żebym z powodu bezczynności TV odłączał wszystkie urządzenia. Przyznam, że sam telewizora nie posiadam i nie wiem co jeszcze jest skorelowane z jego użyciem. Według tamtego testu największe zużycie mają np. dyski zewnętrzne. To jest Twoj przypadek?

        Odpowiedz
        • Nie chodzi o dobór artykułu, ale jego fragmentu. Dlaczego bezczynności TV? Odłączam całą listwę, jeżeli przez 3 h nie wykryje sygnału z dowolnego pilota IR. Efektem czego jest, że czasem od niedzieli w nocy do poniedziałku późnym popołudniem, odbiorniki są permanentnie wyłączone.

          Odpowiedz
          • Ok, masz kilka pilotów. Założyłem, że chodzi o pilot do TV.

            Teraz nie będzie wybiórczo. Na początek czysto teoretycznie załóżmy, że masz 6 takich telewizorów, więc w standby pałaszują 0.6W.
            Arduino pobiera 40mA (przy 5V). Przyjmując jakiś narzut na sprawności zasilacza i pobór prądu przez odbiornik podczerwieni niech będzie 50mA. Otrzymujemy 0.25W zawsze. Jeśli więc dzięki temu systemowi przez pół doby listwa jest wyłączona, a przez pół doby włączona to jesteś na plusie. W skali doby zaoszczędziłeś 0.1W x 24. W dwa miesiące uzbiera się 1KW, a w rok oszczędności sięgną 5zł. Poniesione koszty zamortyzują się wtedy już po 4. latach :)

            Oczywiście moje założenia są teoretyczne, na pewno Twoje urządzenia pobierają o wiele więcej prądu w stanie czuwania oraz dzięki temu systemowi są wyłączone znacznie dłużej niż przez połowę czasu – więc nie traktuj tego osobiście.

            Odpowiedz
              • Przepraszam, bo w złym humorze się wczoraj obudziłem :)

                Chciałem dziś dodać, że sam projekt i wykonanie są inspirujące. Nawet jeśli jego znaczenie praktyczne (przynajmniej jak dla mnie i w tej postaci) jest niewielkie, to idea wychwytywania sygnałów podczerwieni kreatywna. Widać dbałość o detale i ergonomię (dioda i 10 minut na reset licznika). Poza tym zawsze można użyć arduino, które i tak musi działać bo służy jako stacja pogodowa, albo sterownik oświetlenia (tyle ich mamy przecież po kątach ;))

                Dla mnie piątka.

                Odpowiedz
                • Tak samo próbowałem obronić się na FB majsterkowa, ale kąpiel w szambie to nie moje hobby. Sam fakt ze obudowa jest z odzyku, świadczy że wykorzystuje elementy ponownie. Arduino które służylo jako miotcz piłek tenisowych, teraz gasi prąd. Urządzeń wyłączam znacznie więcej, to liczyłem się 6/7 Rachunki za prąd rok do roku mam mniejsze. Była jakaś obniżka? Nie pamiętam. BTW Dzięki za wysoką ocenę :) A, zamówiłem licznik energii. Jesteście mi winni 42PLN 😁

                  Odpowiedz
                  • Mogę się dorzucić, ale jestem pierwszy w kolejce do wypożyczenia ;)

                    Przyznajmy też uczciwie, że w tym sporcie nie chodzi o kasę, tylko o frajdę i satysfakcję. Choć satysfakcja rośnie, gdy coś realnie ułatwia nam życie.

                    Odpowiedz
            • A teraz dorzuć do tego jeszcze, że raz na 3 lata coś przy codziennym odłączaniu i podłączaniu do prądu szlag trafi i jesteś dużo na +.

              Odpowiedz
  • Kamilu, może mógłbyś rozpoczynać artykuł od wstępu? Na początku chciałbym się dowiedzieć co to za urządzenie, do czego służy i jak działa, dopiero na podstawie takiej wiedzy podjąłbym decyzję, czy chcę czytać dalej. U Ciebie dowiaduję się, że “Czas na naszą reakcję to zmienna intervalWarn”, do tego “setRelay(1)” i “Jeżeli w ciągu intervalShutDown”. Czy muszę zagłębiać się w detale i technikalia, żeby się domyślić jak to działa?

    Projekt zacny, ale zmuszanie kogoś do zapoznania się ze sposobem działania tylko po to, żeby dowiedzieć się do czego służy urządzenie jest, moim zdaniem, niepotrzebne.

    Z mojej strony 5 za realizację, 3 za opis.

    Odpowiedz
  • W obecnych czasach każdy tv, tuner tv sat, , sounbar ma taką opcję jeśli nie dotyka się pilota przez ustalony czas urzadzenia same przechodza w standy i wyłączają pozostałe. Tv mam ustawione na 120min, tuner tv sat na 180min, czasami zdarza mi się usnąć przed tv i jak się przebudze po dłuższej drzemce to wszystko w standy (jeśli nie tv to tuner wyłączy)

    Odpowiedz
  • Może i durne pytanie, ale jak wygląda załączenie z powrotem na ON zasilania/przekaźnika? dowolną komendą IR z pilota? wtedy będzie wywołana metoda setRelay(1)

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?