Świąteczna zabawka edukacyjna dla dzieci

Świąteczna zabawka edukacyjna dla dzieci

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wcale nie muszą oznaczać wyrzucenia góry pieniędzy na prezenty. W końcu nie od dziś wiadomo, że najlepszymi prezentami są prezenty robione własnoręcznie. Chciałbym Wam dzisiaj pokazać, jak wydając dosłownie kilka złotych można zrobić bardzo fajną, edukacyjną zabawkę dla dzieci, która może być doskonałym prezentem świątecznym.

Zrobimy sobie dzisiaj znaną od pokoleń “grę”, której celem jest przeprowadzenie manipulatora z oczkiem wzdłuż drutu powyginanego w kształt np. głowy renifera :) Na poniższym filmie w pogromcę reniferów wcieliła się moja Kasia ;)

Co będzie potrzebne?

Do zmontowania takiej zabawki będziemy potrzebować:

  1. Plastikową obudowę (~4zł)
  2. Zasobnik na dwie baterie R6 (~1,5zł)
  3. Diodę LED (~20gr)
  4. Oprawkę do diody LED (~50gr)
  5. Sygnalizator akustyczny (~1,40zł)
  6. Wyłącznik (~1,20zł)
  7. Rezystor do diody LED (~5gr)
  8. Kawałek drutu o średnicy minimum Ø1,5mm

Elementy potrzebne do zrobienia zabawki

Jak to zrobić?

Na początku musimy wywiercić w obudowie kilka otworów – jeden na diodę LED, jeden na sygnalizator akustyczny (sygnalizator będzie przyklejony wewnątrz, ale potrzebny jest mały otworek, przez który będzie się wydobywał dźwięk), na wyłącznik oraz dwa otwory, w których będzie zamocowana druciana głowa renifera:

Pudełko z nawierconymi otworami

Przed zrobieniem zdjęcia zapomniałem o jeszcze jednym otworze, przez który zostanie wyprowadzony przewód od manipulatora :)

Po wywierceniu otworów możemy zacząć montować wszystkie elementy łącząc je wg tego schematu:

Schemat zabawki dla dzieci

Najlepiej zacząć od montażu wszystkiego w obudowie, a dopiero później brać się za lutowanie:

Pudełko z diodą i wyłącznikiem

Przyklejając sygnalizator akustyczny (to to czarne maleństwo znajdujące się między diodą a wyłącznikiem) ważne jest, by otwór, przez który wydostaje się dźwięk, pokrył się z otworem wywierconym w obudowie (inaczej dźwięk będzie bardzo stłumiony).

Częściowo złożona zabawka

Część elektryczną mamy już w zasadzie gotową. Teraz musimy zrobić naszego drucianego renifera (lub jakikolwiek inny kształt). Stanowczo odradzam wyginanie drutu “na oko”. To jest trudniejsze, niż mogłoby się początkowo wydawać ;) Ja ściągnąłem sobie i wydrukowałem kolorowankę renifera z tej strony. Mając przed nosem taki szablon, do którego można przykładać drut, zdecydowanie ułatwia pracę :)

Po kilkunastu minutach udało mi się zrobić takiego rogacza:

Renifer wygięty z drutu

Najpiękniejszy, to on może nie jest, ale nawet przypomina renifera :D

Drut wprowadzamy do pudełka przez otwory i zaginamy jego końce, które zalejemy klejem do klejenia na gorąco. Ja dodatkowo poskrobałem nożykiem do tapet obudowę w okolicy zagiętego drutu, żeby klej się lepiej trzymał (przy takich gładkich powierzchniach z jego przyczepnością różnie bywa).

Jedną końcówkę drutu przylutowałem też od razu do zasobnika na baterie (zgodnie ze schematem):

Podłączenie drutu do zasobnika na baterie

Mocowanie drutu do pudełka

Na koniec wystarczy zalać klejem obie końcówki drutu i w zasadzie można już skręcić całą obudowę.

Do zrobienia został nam jeszcze manipulator. Manipulator wykonałem z kawałka tego samego drutu, a jako rączki użyłem obudowy od starego długopisu:

Długopis i kawałek drutu

Wyprowadzony z obudowy przewód manipulatora wystarczy przylutować do drucianego oczka, wcisnąć wszystko do obudowy, zalać klejem do klejenia na gorąco i można się bawić :) Ja swój manipulator dodatkowo wcisnąłem w koszulkę termokurczliwą. Opisywana w tym poście zabawka zostanie wręczona jako prezent, dlatego chciałem, żeby wyglądała w miarę ładnie i estetycznie :)

Złożony manipulator

Nie zapomnijcie tylko przed sklejeniem manipulatora założyć tego oczka na renifera :D

Gotowa zabawka

Moje dzieło prezentuje się następująco:

Edukacyjna zabawka dla dzieci

Jak widzicie, na samym dole głowy renifera założyłem dwa kawałki koszulek termokurczliwych. Zrobiłem to po to, żeby zabawka niepotrzebne nie piszczała między kolejnymi zawodnikami :)

Obudowa edukacyjnej zabawki dla dzieci

Manipulator opatulony koszulką termokurczliwą również prezentuje się całkiem dobrze :)

Manipulator

Oczywiście kształt jest całkiem dowolny – może to być głowa renifera, choinka, sylwetka Mikołaja, lub po prostu powyginany we wszystkie strony drut :)

Edukacyjna zabawka dla dziecka od góry

A Wy macie jakieś fajne pomysły na samodzielne wykonanie prezentów dla najmłodszych?

Ocena: 4.67/5 (głosów: 15)

Podobne posty

58 komentarzy do “Świąteczna zabawka edukacyjna dla dzieci

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?