Odkurzacz Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact

Odkurzacz Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact

Cześć! Pamiętacie mój test przemysłowego odkurzacza Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS? Dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować mniejszego brata tego sprzętu, którego z powodzeniem można używać w warsztacie typowego majsterkowicza, w czasie remontu, czy na budowie. Model Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact ma co prawda mniejszy zbiornik na odpady, oraz nie potrafi sam otrzepywać filtrów w czasie pracy, jak jego większy brat, ale nadal świetnie spełnia swoje zadanie. A do tego jest dużo tańszy :)

Pierwsze wrażenia

Używając od dłuższego czasu tego większego modelu, model Compact w sumie nie zaskoczył mnie niczym, poza mniejszym rozmiarem. Jakość ta sama, wygląd podobny, gałeczki prawie identyczne… – po prostu podobny sprzęt. Skupianie się na podobieństwach nie ma jednak sensu, dlatego przyjrzyjmy się dokładnie różnicom:

Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS
Napięcie zasilające 230V/50Hz 230V/50Hz
Moc max. 1400W 1400W
Podciśnienie max. 248 hPa 248 hPa
Pojemność zbiornika max. 25 l brutto
20 l pył
15 l woda
35 l brutto
25 l pył
22 l woda
Wymiary (dł x szer x wys) 45,7 x 40 x 53,5 cm 55 x 40 x 55 cm
Waga 12,7 kg 15 kg
Moc max. przyłączanego elektronarzędzia 2400W 2400W

Jak widać, parametry techniczne (zasilanie, wydajność, itp.) są identyczne. Oba odkurzacze różnią się głównie rozmiarem, pojemnością komory na odpady i wagą.

Żeby lepiej zobrazować różnicę wielkości, zrobiłem dla Was małą serię zdjęć obu tych odkurzaczy:

Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact vs Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact vs Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS

Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact vs Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS

Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact vs Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS

Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact vs Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS

Nie licząc tych czysto fizycznych cech, między tymi odkurzaczami jest jeszcze jedna różnica. Ten mniejszy model Compact nie posiada funkcji automatycznego otrzepywania filtrów w czasie pracy. Jest to bardzo fajny bajer, ale przy moim normalnym majsterkowaniu okazał się on zbędny, ponieważ chyba tylko raz się zdarzyło, żeby w czasie pracy (kilkugodzinne szlifowanie drewna) filtry zapchały się do tego stopnia, żeby musiały się otrzepywać. Jak na moje potrzeby (i pewnie większości z Was) spokojnie wystarczy więc ten tańszy model, w którym trzeba na chwilę wyłączyć odkurzacz, aby włączyć otrzepywanie filtrów.

Same filtry są w obu modelach identyczne.

Tryby pracy

Pokrętło trybu pracy można ustawić w jednej z czterech pozycji:

  • 0 – odkurzacz wyłączony
  • 1 – odkurzacz włączony
  • A – tryb gotowości. Odkurzacz włączy się automatycznie po włączeniu elektronarzędzia podłączonego do gniazda narzędziowego, oraz wyłączy się (z 5-sekundowym opóźnieniem) po zakończeniu pracy
  • AR – tryb gotowości (jak wyżej), w którym odkurzacz automatycznie otrzepuje filtry:
    • profilaktycznie podczas przełączania w tryb AR
    • gdy filtry są zapchane otrzepywanie uruchamia się także po wyłączeniu podłączonego elektronarzędzia

Jedyną różnicą w stosunku do większego brata jest ten tryb otrzepywania filtrów.

Test porównawczy z odkurzaczem domowym

Zanim w moim warsztacie zagościł Starmix, w roli odciągu wiórów do różnych elektronarzędzi używałem swojego domowego odkurzacza. W krótkim teście wciągania trocin chciałbym Wam pokazać, dlaczego było to męczące i na dłuższą metę mijało się z celem.

Zadanie było proste – każdy odkurzacz miał wciągnąć po jednym 14-litrowym worku trocin. Zobaczcie jak w tym teście wypadł odkurzacz Starmix, a jak mój domowy Zelmer ;)

Czy ten film wymaga jakiegokolwiek komentarza? Chyba nie ;)

Po teście zbiornik Starmixa wyglądał tak:

Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact vs Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS

Myślę, że spokojnie dałby radę wciągnąć jeszcze jeden worek :D

Test wciągania wody

Testując tego większego Starmixa wciągałem nim kamienie, gips, śruby, piasek, błoto i wodę. Odkurzacz zasysał wszystko bardzo dzielnie, a że oba te odkurzacze nie różnią się mocą, tutaj ten test wypadłby identycznie. Nie chcąc powtarzać tego samego postanowiłem przetestować coś innego – czujnik wyłączający odkurzacz nadmiernie wypełniony wodą.

Wg specyfikacji model Compact może wciągnąć maksymalnie 15 litrów wody. W praktyce wciągnął jednak około 25 litrów, zanim czujnik zareagował i odciął napięcie.

Podejrzewam, że te 15l ze specyfikacji jest taką zalecaną wartością, której nie powinno się przekraczać. Sam czujnik reaguje jednak dopiero wtedy, gdy istnieje ryzyko przelania. I to by się zgadzało, bo jak bym wlał jeszcze choćby litr wody, zaczęłaby ona wylewać się z powrotem do rury.

Abstrahując od samego czujnika, nadal jestem w szoku, z jaką prędkością ten odkurzacz wciąga wodę :D Całą tą kastę napełniałem za pomocą węża ogrodowego ładnych kilka minut, a odkurzacz opróżnił ją w kilka sekund. Szacun!

Podsumowując

Testowany wyżej model mogę polecić równie gorąco, co jego większego brata. A może i nawet bardziej, bo patrząc z perspektywy majsterkowicza, model Compact w zupełności wystarcza, żeby utrzymać porządek w warsztacie, a jest przy tym o około 500 zł tańszy:

Oczywiście nie jest to dobry wybór dla każdego. Jeżeli szlifujecie duże ilości drewna lub gipsu, to zdecydowanie lepiej będzie dołożyć te kilka stówek i wziąć model ISP iPulse ARDL-1435 EWS, który posiada tryb automatycznego otrzepywania filtrów bez przerywania pracy.

W przypadku obu modeli cena jest bardzo atrakcyjna, więc wybór zależy głównie od tego, jakie zadania będziemy stawiać przed naszym odkurzaczem.

Podsumowując w punktach:

  • 3 lata gwarancji
  • elektromagnetyczne oczyszczanie filtrów
  • 25-litrowy zbiornik na odpady suche, jak i mokre
  • gniazdo do podłączania elektronarzędzi
  • łagodny rozruch oraz płynne wyłączanie
  • czujnik przepełnienia zbiornika wodą
  • płynna regulacja mocy
  • filtry wyłapujące 99,93% pyłów

Podobnie jak u większego brata, tutaj także nie mogłem się za bardzo doszukać żadnych wad. Czyżby sprzęt idealny? Odpowiedź pozostawiam Wam :)

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

14 komentarzy do “Odkurzacz Starmix ISC ARD-1425 EWS Compact

  • Odkurzacz fajny i przydatny przy brudnych pracach, ale porównywanie go z domowym odkurzaczem jest już trochę naciągane – inne przeznaczenie obu urządzeń i totalnie inny przedział cenowy (ile kosztował te zelmer, 200zł?). Tak samo można porównać sandały i gumowce przy chodzeniu po kałużach – jedno i drugie to buty.

    Odpowiedz
    • Porównanie miało służyć tylko i wyłącznie temu, żeby pokazać ludziom, jak taki domowy odkurzacz radzi sobie w warunkach warsztatowych :) A wiele osób używa właśnie domowych odkurzaczy w swoich warsztatach. Sam tak robiłem przez długi czas i wydawało mi się, że nic lepszego nie potrzebuję. Dopóki nie dostałem tego pierwszego Starmixa do testów… :D

      Odpowiedz
      • Niestety posiadam Starmix 1635 ipulse top
        Badziew jakich mało:
        -Nie daje rady z żyrafą do gładzi
        -20 godzin pracy i wywaliło filtr,
        -gładź poszła do silnika,
        -z założonym oryginalnym workiem po 2l gładzi miga kontrolka zatkanego węża,
        -podczas ostukiwania filtrów wszystko bez filtrowania trafia na silnik,
        -automatyczne ostukiwanie nic nie daje
        -2700plnów wyżuconew błoto
        Chińczyk z castoramy za 400zł jest lepszy, działa od 3 lat, tylko wąż się przetarł

        Odpowiedz
    • A czytałeś opis? Łukasz napisał, że zanim zaopatrzył się Starmixa, to w swoim warsztacie używał odkurzacza domowego. Zapraszam raz jeszcze do przeczytania opisu, bo jest tam napisane dlaczego do testów wybrał odkurzacz domowy..

      Odpowiedz
  • dla mnie zadowalajaco jestem użytkownikiem starmix ale ten odkurzacz to potwór nosze sie z zakupem nowego ale targają mną wątpliwości starmix czy hitachi

    Odpowiedz
  • Czy tym odkurzaczem można czyścić kominek i piec węglowy z popiołu i sadzy? Czy trzeba montować lub demontować dodatkowe filtry, worki itp pojemnik metalowy? Czy są jakieś przeciwwskazania?
    Czy resztki gipsu czy sadzy zmniejszą żywotność flitów?
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Odkurzacz zajebisty , używam go 3 lata ale zaczeły szwankować filtry . Cena filtrów powala 400 zł jest to 30 % odkurzacza .
      Firma z cenną filtrów przesadziła , obejrzałem te filtry z kazdej strony ale żyłek złota nam nie zauważyłem .
      Jeszcze jedno czym różnią się filtry z polistyrenu od z celulozy – papierowych . Bo cena jest podobna .

      Odpowiedz
  • mam w firmie trzy podobne dwa starmix 1425 i jeden hitachi rnt coś tam i najlepsze odkurzacze jakie miałem do tej pory 70% to szlifowanie gipsów żyrafą i powiem że zanim filtry sie zapełnią to ręce od szlifowania już by odpadły ( mówie o twardszych szpachlach a nie o tych co ile nałożysz tyle zeszlifujesz. pozdrawiam

    Odpowiedz
  • “..,spokojnie wystarczy więc ten tańszy model, w którym trzeba na chwilę wyłączyć odkurzacz, aby włączyć otrzepywanie filtrów …..”Ale jak to ze ten bez otrzepywania filtra trzeba wylaczac co chwile imwlaczac czyszczenie czy tez czyscic filtr…?

    Odpowiedz
  • Ciekawe jak się ma porównanie starmixa z tanim np karcherem (wd3p – ~400zł) w zastosowaniach warsztatowych (oczywiście jeśli nie trzeba wyciągać wiadra wody, a tylko wodę rozlaną na podłodze).

    starmix fajny ale cena do małego amatorskiego warsztatu dyskwalifikuje.

    Odpowiedz
  • Szukałem odkurzacza przemysłowego już dłuższy czas, przeglądałem bosch’e, flexy, festoole, aż trafiłem na markę Starmix, szukanie info aż trafiłem na test na tej stronie i przesądził o moim wyborze. Wybrałem wersje 1425 bez ipulse, po pierwszym wyjeździe na robotę jestem zachwycony, około 1/3 mocy i wciąga gruz bez problemu:) używam narazie wersji z workiem bo szkoda bo go brudzić:-)

    Odpowiedz
  • Dobry test ale zabrakło jednej ważnej cechy – poziomu głośności.

    Dla zainteresowanych podaję informację ze strony producenta: 69 db(A)

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?