Wspomaganie AF w aparatach

Wspomaganie AF w aparatach

Witajcie w kolejnym poradniku.

Ostatnio wpadłem na pewien pomysł jak zrobić proste i tanie wspomaganie AF w aparacie.
Wiadomo jeśli macie lampy dedykowane do swojego systemu to macie problem z głowy, ale jeśli nie macie a chcecie wspomagać Wasz af to pokażę jak to zrobić.

Od biedy takie rozwiązanie nada się także jako źródło światła stałego przy nagrywaniu video, ale moim zdaniem wiązka światła jest dość skupione i w tej wersji co zrobiłem
działało by to z obiektywami około 40mm dopiero.

 

Co potrzeba:

Stara lampa światłą stałego od kamery
2x 18650
koszyk na ogniwa 18650
przetwornica step-down
dioda led

 

 

 

Ocena: 3.81/5 (głosów: 36)

Podobne posty

7 komentarzy do “Wspomaganie AF w aparatach

 • Dobra robota!
  Kiedy więcej fotografowałem w nocy (albo ogólnie w ciemnościach) to nawet wspomaganie AF z dedykowanej lampy (najwyższy dostępny model systemowy) nie zawsze dawało radę. Myślę, że to już będzie dobre rozwiązanie!

  Czekam na układ z monitorowaniem napięcia na Li-IONach. To akurat rzecz, której mi mocno brakuje, żeby wziąć się na poważnie do pracy z tymi ogniwami :)

  Odpowiedz
 • Małe pytanie jak sprawdza się ta lampka z ustawieniami parametrów ekspozycji na auto, tzn scenariusz ostrzysz wyłączasz lampe robisz zdjecie?
  I sprawa 2 pudełka na aku robi się fajnie z korytek na kable mają wtedy zasuwane zamknięcie.

  Odpowiedz
  • Co do pierwszego to nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć bo wszystko zależy od sytuacji. Generalnie nie robiłem zdjęć na auto od dobrych 10 lat więc nie wiem nawet jak to tam działa. A w manualu to będzie zależało od tego czy to światło “złapiesz” bo jeśli przebijesz je błyskiem lampy to nie trzeba wyłączać, będzie to zależało głównie od tego że im dłuższa ekspozycja tym więcej złapiesz tej lampy im krótsza tym mniej. Przy ciemności i 1/160 i f3,5 iso 100 nie martwił bym się raczej tą lampą :)

   Co do korytek to genialny pomysł ! pomalować na czarno i super było by. Muszę zobaczyć w które korytka wejdzie dobrze bateryjka. W sumie rury pcv też były by w niektórych przypadkach dobre. Genialna rada dzięki !

   Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?