Zegar czasu rzeczywistego z wykorzystaniem licznika samochodowego

Zegar czasu rzeczywistego z wykorzystaniem licznika samochodowego

Przedstawiam wam zegarek na szafkę, który zrealizowałem za pomocą licznika samochodowego:)

Opis:

Wykonane prze zemnie gadżet ma wskazywać godzinę za pomocą prędkościomierza(0-240 = 0-24), minuty za pomocą obrotomierza (0-6 = 0-60). Kontrolka od świateł długich wskazuje sekundy z dodanym większym rezystorem aby zmniejszyć moc. Zaznaczone brązowym kółkiem mamy wyprowadzony i wpięty w oryginalną instalacje reset arduino. Zielonym kółkiem znaczony jest fotorezystor który ma za zadanie dobór mocy podświetlenia do otoczenia sterowany mosfetem. Wykorzystany układ to Arduino nano z wyprowadzonym weściem usb. Do podtrzymania godziny wykorzystałem układ zegara czasu rzeczywistego. 

Zasada działania:

Wyświetlanie czasu na tarczach odbywa się za pomocą oryginalnych silników krokowych wbudowanych w licznik, odseparowałem piny od reszty układy i podłączyłem się z arduino. Następnie za pomocą arduino i prymitywnego programu obliczyłem ile wynosi cały zakres zegara, z mapowałem w arduino i działa :) Miganie od świateł długich od izolowałem od reszty układu i podpiąłem bezpośrednio do układu ds3231 i zaprogramowałem za pomocą arduino aby na wyjściu były „impulsy”. Czujnik światła w postaci fotorezystora zamontowałem aby zegar nie budził nas w nocy, ponieważ mocno świeci. Fotorezystor z rezystorem tworzą dzielnik napięcia i na wejściu analogowym jest odczytywana wartość zamieniana na czterostopniową regulacje z histerezą podświetlenia zegarów. Odszukałem ścieżki od podświetlenia podłączyłem pod wyjście od zasilacza 12V wpinając szeregowo tranzystor mosfet, aby móc sterować intensywnością za pomocą sygnału pwm. Zasilanie 12V zostało podpięte pod wejście arduino Vin. Przycisk reset został odizolowany od reszty układy i podpięty pod pin resetu. Po wciśnięciu przycisku reset bądź podłączenia zasilania układ najpierw przechodzi do zera a następnie odczytuje z modułu czasy rzeczywistego i ustawia godzinę na tarczach.

Wykaz użytych elementów:

• Licznik z samochodu AVENSIS
• Arduino Nano z Mikroprocesorem ATMEGA 328p,
• Układ czasu rzeczywistego DS3231,
• Tranzystor MOSFET 14N05L,
• Rezystory ,
• Kondensatory,
• Diody LED,
• Silniki krokowe,
• Zasilacz sieciowy 12V DC,
• Micro switch,
• Przewody połączeniowe.

Filmik:

Schemat:

Nano:

Osprzęt:


Kod programu:

EDIT:

Do Silniki krokowe należy sterować przez sterowniki!

 

Ocena: 4.33/5 (głosów: 12)

Podobne posty

20 komentarzy do “Zegar czasu rzeczywistego z wykorzystaniem licznika samochodowego

  • Było kilka projektów na zegarach, ale zegara chyba nie ;) Ale nawet jak by był, to w niczym nie przeszkadza – każdy autor zawsze może pójść nieco inną drogą przy wykonaniu.

   Ale rzeczywiście zabrakło mi chociaż kilku zdań wyjaśnienia zasady działania i budowy licznika.

   Odpowiedz
  • Nie mogę edytować/bądź nie umiem więc dodam tutaj :)

   Zasada działania:
   Wyświetlanie czasu na tarczach odbywa się za pomocą oryginalnych silników krokowych wbudowanych w licznik, odseparowałem piny od reszty układy i podłączyłem się z arduino. Następnie za pomocą arduino i prymitywnego programu obliczyłem ile wynosi cały zakres zegara, z mapowałem w arduino i działa :) Miganie od świateł długich od izolowałem od reszty układu i podpiąłem bezpośrednio do układu ds3231 i zaprogramowałem za pomocą arduino aby na wyjściu były “impulsy”. Czujnik światła w postaci fotorezystora zamontowałem aby zegar nie budził nas w nocy, ponieważ mocno świeci. Fotorezystor z rezystorem tworzą dzielnik napięcia i na wejściu analogowym jest odczytywana wartość zamieniana na czterostopniową regulacje z histerezą podświetlenia zegarów. Odszukałem ścieżki od podświetlenia podłączyłem pod wyjście od zasilacza 12V wpinając szeregowo tranzystor mosfet, aby móc sterować intensywnością za pomocą sygnału pwm. Zasilanie 12V zostało podpięte pod wejście arduino Vin. Przycisk reset został odizolowany od reszty układy i podpięty pod pin resetu. Po wciśnięciu przycisku reset bądź podłączenia zasilania układ najpierw przechodzi do zera a następnie odczytuje z modułu czasy rzeczywistego i ustawia godzinę na tarczach.

   Odpowiedz
 • Takie rozbudowane schematy, a nawet jednego zdjęcia jak to wszystko wygląda od środka. Poczekam jak rozbudujesz artykuł i wtedy ocenię, bo projekt bardzo fajny, tylko opis słaby. Szkoda aby nie wyszedł na główną, w tej formie może być ciężko.

  Odpowiedz
  • To są schematy z elementami na płytkach z chin miedzy innymi jak na pierwszym zdjęciu oryginalna płytka nano.
   Żadnej filozofia tutaj nie ma.
   Na kolejnym zdjęciu podłączamy do pinu d3 przez rezystor tranzystor mosfet, który służy do sterowania diod podświetlenia na 12v.
   Obok mamy podłączone silniki krokowe i pierwszy należy podłączyć do pinów d4,d5,d6,d7. Natomiast drugi silnik do pinów d8,d9,d10,d11.
   Kolejny schemat to płytka z chin z zegarem czasy rzeczywistego. podłączamy ja do szyny i2c. Dodatkowo do wejścia 32KHz zegara podłączona jest dioda (sekundnik). Podtrzymanie zegara odbywa się za pomocą baterii.

   Odpowiedz
   • Ps. Układ zrobiłem pół roku temu :) Został sprezentowany Wujkowi maniakowi motoryzacyjnemu.
    Zdjęcia środka nie posiadam ale jest tam kilka kabelków i dwa układy :)

    Odpowiedz
 • Pytanie do kolegi: jakiego rodzaju kondensatora kolega użył i gdzie go podpiął? I dlaczego napisałeś “rezystory”, skoro są one bezpośrednio na Arduino? To samo “micro-switch” – jest na Arduino. Silniki krokowe są w liczniku, a zasilacz 12v dc to bzdura – to Arduino (v3) zasilane jest przez micro-usb. Do poprawy!

  Odpowiedz
  • Rezystory
   -1 Ograniczający prąd na diodzie sygnalizującej minuty
   -2 Ograniczający prąd na tranzystorze :)
   -3 i 4 dzielnik napięcia na rezystorze i fotorezystorze (aby regulować natężenie światłą )
   Kondensatory jeden przy arduino drugi przy module czasu rzeczywistego, żeby wyrównać spadki :)
   Micro switch tak jest na arduino BRAWO! ale musiałbym zdjąć obudowę aby zresetować :), a tak mam przerobiony oryginalny od licznika, który jest podpięty pod arduino i resetuje :)
   Silniki krokowe są w liczniku :o. Hmm Zasilacz 12V bzdura ? no tak zasilanie oryginalnych diod na 12v zasile 5V z USb.
   12V używam do zasilania diod oraz arduino poprzez wejście raw. “Zasilanie jest przez micro-usb” Nie w tym projekcie :)
   Proponuje zebrać swoje zabawki i nie pleść głupot bez podstawy :#

   Odpowiedz
 • Jaki sterownik silników krokowych zastosowałeś ? Bo ze schematu wynika że masz podłączone silniki bezpośrednio do arduino…
  Rozumiem że silniki sterowane i zasilane 12V tak jak w instalacji samochodowej ?

  Odpowiedz
  • troche mnie nie b ylo ale moze podpowiem :) nie uzylem zadnego sterownika do silnikow ale trzerba uzyc bo ja przez to upalilem arduino. tak z uwzglednienie mspadku napiecia na arduino

   Odpowiedz
 • Witam zabrałem się za tworzenie zegara z tego projektu i mam kilka pytań. W jaki sposób ustawić godzinę ? A kolejne to problem z wgrywaniem programu a dokładniej problem z RTCDateTime dt;
  Zaznacza jako błąd i nie chce się skompilować

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?