Zwierciadło nieskończoności

Zwierciadło nieskończoności

Witam wszystkich bardzo serdecznie, to jest moja pierwsza publikacja tego typu także wszystkie konstruktywne uwagi i sugestie będą dla mnie bardzo mile widziane.

Poniżej chciałbym zaprezentować wykonane przeze mnie tak zwane lustro nieskończoności.

P1350376

Zasada działania jest banalnie prosta a efekt wspaniały. Nawet mało doświadczeni majsterkowicze tacy jak ja, którzy nie posiadają “warsztatu” i dobrego sprzętu, tylko zwykłe biurko i trochę chińskich narzędzi są w stanie zrobić ten oryginalny gadżecik. Czas realizacji w warunkach “pokojowych” to co najmniej 2 dni ale jak się ma odpowiednią motywację i chęci to uwierzcie mi że można !!! zatem zabierzmy się do dzieła ;)

I. Potrzebne nam będą:

materiały:

  • drewniana ramka na zdjęcia(moja była wygrzebana z rupieci kupiona kiedyś w IKEI za grosze)
  • drewniane listewki i sklejka o grubości około 4mm (wygrzebane z piwnicy)
  • folia przeciwsłoneczna (taka do naklejania na szyby samochodowe działająca na zasadzie lustra weneckiego, na allegro do kupienia za 20 zł z przesyłką)
  • zasilacz + włącznik
  • diody LED + oporniki + potencjometr
  • trochę przewodów, rurki termokurczliwe
  • lustro (kupione u szklarza za 2zł)
  • klej do drewna np. wikol oraz lakier bezbarwny do drewna

narzędzia:

  • lutownica
  • pistolet do klejenia
  • wiertarka\ mini wiertarka
  • papier ścierny gramatura ok 60 i 360
  • piłka do drewna/metalu a najlepiej wyrzynarka
  • ścisk stolarski
  • czarny marker
  • pędzel

II. Jak to ma działać?

pół-przekrój

Cały myk polega na tym że naklejona na przednią szybkę folia tylko częściowo przepuszcza światło pochodzące z diod, reszta się odbija i tak w kółko aż całkiem promień światła wyleci. Im większą drogę pokonał promień tym dalej widzimy “kopie” naszej diody, a czym bliżej ustawimy siebie oba lustra tym krótszy ale mocniej rozświetlony powstanie nam tunel. Na schemacie czarnymi liniami oznaczone są powierzchnie pomalowane markerem w celu wzmocnienia efektu.

III.Wykonanie

a) ramka
Do ramki potrzebne nam będą 4 deseczki na ścianki, 4 wzmocnienia oraz tylna pokrywa. Papierem ściernym 60-tką wygładzamy krawędzie wszystkich elementów i najlepiej już w tej chwili rozplanować umieszczenie gniazda zasilania, potencjometru i włącznika(ja tego nie zrobiłem i potem się trochę męczyłem. Pod potencjometr wywiercamy otwory o średnicy 10mm, resztę otworów robimy małym wiertłem a potem w zależności od możliwości i potrzeby powiększamy mini wiertarką z nałożoną końcówką z papierem ściernym lub pilnikami. Gdy wszystko mamy gotowe możemy zabrać się do klejenia i wychodzi nam coś takiego:
P1350245

Ściśniętą w ten sposób ramkę najlepiej zostawić na noc żeby klej porządnie wyschnął.

b)ramka wewnętrzna
Do jej wykonania będą nam potrzebne 4 listewki ze sklejki. Po ich wycięciu i wygładzeniu wywiercamy otwory pod diody o średnicy 5mm. I znów sklejamy zostawiając na noc do wyschnięcia. Ja aby je docisnąć do siebie wykorzystałem już wcześniej sklejoną dużą ramkę, wyglądało to następująco:

DSC00014

Ramka wewnętrzna nie jest w żaden sposób przyklejona do obudowy, pasuje ona idealnie, a tylna pokrywa dodatkowo podtrzymuję ją we właściwym miejscu. Zaletą takiego rozwiązania jest bezproblemowy montaż oraz ewentualna wymiana przedniej szybki.
Teraz możemy zamocować panel sterowania(potencjometr + włącznik) i gniazdo zasilacza.

c)lustro półprzepuszczalne
Ten etap jest dosyć ważny gdyż nieumiejętnie przyklejona folia może popsuć efekt końcowy. Wiec aby to dobrze wyglądało:

  1. wycinamy trochę większy kawałek foli od naszej szybki,
  2. spryskujemy powierzchnię szyby wodą (najlepiej destylowaną).
3 Teraz od foli która i tak jest już bardzo cienka trzeba odkleić warstwę pod którą znajduję się klej. Chyba jedynym sposobem w jaki to można zrobić jest naklejenie na kancie foli z obu stron taśmy przylepnej a następnie oderwanie sklejonych ze sobą foli.
P1350521

Przy jednej taśmie zostaje nasze giętkie lustro a przy drugiej przeźroczysta folia którą możemy wyrzucić.

  1. Folię dokładnie przykładamy do powierzchni zwilżonego lustra, gdy nam nie równo wyjdzie, dzięki wodzie będziemy mogli w prosty sposób dokonać poprawek.
  2. Zwilżamy wierzchnią stronę foli wodą z płynem do naczyń aby zapobiec zarysowaniom. Dociskamy folie do szyby tak jak byśmy chcieli wyprzeć całą wodę znajdującą się pod spodem.
  3. Papierowym ręcznikiem wycieramy delikatnie do sucha i ostrym nożykiem możemy odciąć wystające kawałki folii

Efekt końcowy jest taki że niezależnie od której strony będziemy patrzeć zobaczymy zarówno obraz odbity od lustra jak i tez z za lustra

P1350520

d)lutowanie diod

Tego etapu nie będę dokładnie omawiał gdyż w zależności od wielkości ramki i gęstości upakowania diod schematy mogą się bardzo różnić. U mnie było to 18 diod połączonych po 3 szeregowo zasilanych z jakiegoś starego zasilacza od tel domowego o napięciu wyjściowym około 10V. Samo zlutowanie elementów trzeba było dobrze rozplanować aby nie wyszła z tego plątanina kabli. Nie było to łatwą rzeczą ze względu na mało miejsca, więc na przyszłość polecam wykorzystać gotowe taśmy LED-owe.
DSC00019
na zdjęciu częściowo polutowane diody

e)przyklejenie lustra
Ja zrobiłem to pistoletem do klejenia na gorąco w następujący sposób:

1. położyłem lustro na wystających diodach wewnętrznej ramki i wszystko razem wylądowało w dużej ramce.
P1350340

2. naniosłem klej w 5 miejscach z tyłu lustra

  1. Szybko założyłem tylną pokrywę, odwróciłem całość o 180 stopni i docisnąłem lustro do sklejki. Po kilku minutach klej ostygł na tyle mocno że lustro pewnie się trzymało.

Na koniec wszystko polakierowałem

i złożyłem razem
P1350394

Konstrukcja okazała się na tyle mocna że po upadku z biurka na dywan właściwie nic się nie połamało ani nie stłukło.
a teraz kilka dodatkowych fotek i mam nadzieję że filmik o ile uda mi się go wstawić.

Ocena: 4.79/5 (głosów: 63)

Podobne posty

31 komentarzy do “Zwierciadło nieskończoności

  • No, no. Tak mi się przypomniało, że w Castoramie sprzedają łazienki, a w jednej było właśnie takie lustro i zrobiło to na mnie wtedy wrażenie, zachodziłem w głowę, jak to jest zrobione! A teraz już wiem ;) Dzięki, super projekt!

    Odpowiedz
  • Cześć, Fajny projekt. Rozumiem, że wewnątrz ramki mamy szybę z naklejoną folią. A co mamy na zewnątrz? Przeźroczystą szybę, tradycyjne lustro?

    Odpowiedz
    • ach rzeczywiście widzę że w jednym zdaniu wprowadzam was w błąd, zaraz to poprawię. Otóż folia jest przyklejona do szybki od wewnętrznej strony ramki. W najbliższym czasie postaram się też poprawić rysunek schematyczny, tak aby był czytelny i nie zawierał błędów.

      Odpowiedz
  • Bardzo fajne. Kiedyś na youtubie natrafiłem na coś takiego, ale za Chiny nie mogłem znaleźć jak to zrobić. Od siebie dodam że taką folię możemy znaleźć w ekranach LCD. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ;)

    Odpowiedz
    • Nie jestem znawcą w tej dziedzinie ale wydaje mi się, że chodzi Ci o te polaryzatory w ekranach LCD. Folia którą użyłem i taki polaryzator to dwie inne rzeczy. Łatwo możemy zbadać czy dany materiał jest polaryzatorem. Wystarczy nakierować na taką, powiedzmy płaską folie promień lasera. Gdy obrócimy teraz naszą folie o 360 stopni, w taki sposób że promień lasera będzie cały czas prostopadły do powierzchni folii, a światło lasera podczas tego kręcenia będzie cały czas przechodzić na drugą stronę, to możemy stwierdzić że badana przez nas folia nie jest polaryzatorem.
      Osobom zainteresowanym polecam poczytać o zjawisku polaryzacji fali chociażby na Wikipedii
      http://pl.wikipedia.org/wiki/Polaryzacja_fali

      Odpowiedz
    • To jest mój mini statyw który sobie kiedyś zrobiłem z myślą o mocowaniu aparatu przy rowerze. Tamtego projektu nie ukończyłem ale “wajcha” została. Obecnie mam możliwość przykręcenia aparatu w 5 miejscach oraz doczepienia 3 regulowanych nóżek. Wysokość maksymalna to jakieś 15cm.
      Kręcąc film użyłem tego do pozbycia się drgań, jednak wiem że niezbyt mi to wyszło ze względu na moje małe doświadczenie operatorskie i sam fakt że większość filmu kręciłem trzymając aparat w jednej dłoni.

      Odpowiedz
  • Witam.
    Zamierzam zrobić lustro nieskończoności (stojące) 150×50 z taśmą led i potrzebuję informacji :)
    Czy jeżeli kupię lustro weneckie 30% to wystarczy do uzyskania tego efektu?

    Odpowiedz
  • Witam czy po naklejenju folii na szybę która jest rozumiem jako pierwsza w którą patrzymy a lustro w tylnej ramce ,to czy to spełnia rolę 100% lustra , czy nie będzie efektu zniekształcenia twarzy przez folię. Pozdrawiam proszę o odp.

    Odpowiedz
  • 30% lustro weneckie wystarczy aby uzyskać ten efekt. Problem jest przy składaniu wszystkiego w jedno bo kurz zostaje na lustrach i po podświetleniu jest lipa trochę. Dodatkowo, jeżeli ułożenie lustra będzie takie: / ,to obrazy z obu luster będą się nakładać i będzie trochę lipa przy przeglądaniu się. Najlepiej jak jest poziomo albo pionowo.

    Odpowiedz
  • Świetna robota. Ja poszedłem na łatwiznę: znalazłem w ciuchlandzie szeroką ramkę drewnianą 40×60 cm, lustro weneckie zamówiłem u szklarza (znając mój talent, zmarnowałbym kilka arkuszy folii, a i to nie miałbym pewności, czy uda mi się równo nakleić folię na tak dużej powierzchni; z resztą o możliwości zastosowania folii wówczas i tak jeszcze nie wiedziałem), a do podświetlenia wykorzystałem taśmę RGB.
    Tym razem jednak będę musiał trochę się natrudzić, planuję bowiem zrobić… okulary 3D (na bazie spawalniczych). Lustra weneckiego grubości 2 mm raczej nie dostanę, więc użyję folii. Taśma LED jest za szeroka, więc wykorzystam diody 3mm.
    Poza tym obie warstwy szkła będą musiały być weneckie, żebym cokolwiek przez nie widział. Mam tylko nadzieję, że światło diod nie będzie mnie oślepiać; żeby ów efekt zniwelować, zabezpieczę diody jakimś krążkiem – obwódką po stronie oczu.
    A może sam spróbujesz zrobić sobie coś takiego? Gadżet mało praktyczny, ale idealnie nadający się do steampunku, larpów i ogólnie SF.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?