Jak wykonać oświetlenie diodowe na USB?

Jak wykonać oświetlenie diodowe na USB?

Miałem dzisiaj opublikować bardzo lekki i krótki post, ale Bobiko męczył mnie od kilku dni o projekt listwy z diodami LED, którą można by w nocy doświetlać biurko. Przysiadłem wczoraj i po kilku godzinach miałem już przed sobą gotową listwę :) Tzn. samo zrobienie listwy to jakieś pół godzinki roboty, ale masę czasu straciłem na robieniu dokumentacji fotograficznej, bo listwę robiłem w piwnicy, a studio fotograficzne z namiotem bezcieniowym mam na pierwszym piętrze (a zdjęć zrobiłem ponad 20;).

Dobra – nie traćmy czasu na czcze gadanie. Do zrobienia listwy będziemy potrzebować:

Listwa LED #01

  • Diody LED – ja kupiłem białe, super jasne diody o średnicy 5mm. Niestety nie było w sklepie diod o ciepłym odcieniu światła, więc musiałem wziąć te o zimnym, mniej przyjemnym dla oka odcieniu. Nie ma tutaj jednak żadnych ograniczeń i jak ktoś lubi chodzić w dresach i wozić się Golfem, może sobie zamontować nawet i niebieskie diody ;) Koszt: 60gr/szt.
  • Oprawki do diod – diody będziemy montować w oprawkach. Tutaj filozofii nie ma – kupujemy takie oprawki, jakie mamy diody (oprawki 5mm do diod 5mm, oprawki 10mm do diod 10mm, itd). Koszt: 40gr/szt.
  • Rezystor – będzie nam potrzebny, żeby prawidłowo zasilić diody. Koszt: 3gr.
  • Przewód – zwykły, możliwie cienki, dwużyłowy przewód. Koszt: ~80gr/metr.
  • Wtyczka USB – ot taka zwykła wtyczka do samodzielnego montażu :) Jeżeli masz w domu jakiś niepotrzebny kabel USB, możesz go wykorzystać tak, jak w tym poście. Wtedy zakup wtyczki będzie zbędny. Koszt: 1zł.
  • Wyłącznik – najzwyklejszy, możliwie mały wyłącznik. Koszt: ~1zł.
  • Plastikowa rynienka do maskowania przewodów – długo myślałem, w czym zmontować to całe oświetlenie, aż w końcu moja Kasia wpadła na pomysł, żeby wykorzystać taką rynienkę. Pomysł wprost genialny, bo można ją przyciąć na dowolną długość. Można dokupić kolanka i zrobić listwę w praktycznie dowolnym kształcie :) Kosztu niestety nie podam, bo miałem akurat kawałek takiej listwy w domu, więc nawet nie fatygowałem się do sklepu.

Oczywiście zamiast tej rynienki można użyć czegokolwiek innego. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń i jak ktoś chce, to może użyć nawet pudełka od szczoteczki do zębów :)

Ok – jak już wszystko mamy, możemy zabrać się do pracy. Moja listwa będzie składała się z 6 diod. Po wstępnych przymiarkach przyciąłem rynienkę do 33cm. Na takiej długości spokojnie zmieści mi się 6 diod rozmieszczonych co 5cm oraz wyłącznik. Po zaznaczeniu rozmieszczenia otworów trzeba je wywiercić :D

Pod oprawki do diod 5mm należy wywiercić otwory 8mm. Wyłączniki bywają różne, dlatego każdy z Was musi sobie zmierzyć, jaki otwór potrzebuje. W moim przypadku było to 5mm. Przy okazji nawierciłem dwa otwory o średnicy 5mm na tylnej ściance rynienki, żeby móc ją przykręcić pod szafką.

Listwa LED #05

W otwory pod diody możemy od razu powciskać oprawki i przykręcić wyłącznik:

Listwa LED #06

Listwa LED #07

Teraz będzie trzeba trochę polutować. Ale zanim do tego przejdę, muszę omówić jedną kwestię, o której część osób może nie wiedzieć – budowa diody LED :)

Listwa LED #03

Żeby móc dobrze wszystko podłączyć, trzeba wiedzieć, gdzie w diodzie jest plus, a gdzie minus. Jak widać na powyższym zdjęciu, nóżka od plusa jest nieco dłuższa. To jest standard we wszystkich diodach tego typu i warto o tym pamiętać. Plus można też ustalić na podstawie wnętrzności samej diody – jak widać na zdjęciu dioda nie jest w środku symetryczna, więc też łatwo się na tej podstawie zorientować, gdzie jest plus, a gdzie minus. Jest jeszcze trzeci sposób na ustalenie biegunowości diody. Na tym zdjęciu kiepsko to widać, ale każda dioda w dolnej części ma taki lekko wystający kołnierzyk, który przy minusie jest ścięty (jak weźmiecie jakąkolwiek diodę do ręki, na pewno to zauważycie).

No – jak już wiemy, do której nóżki diody należy podłączyć plus, a do której minus, możemy zająć się lutowaniem. Wszystkie diody należy połączyć równolegle tworząc z nich taką jakby drabinkę. Mówiąc prościej – bierzemy dwa kawałki drucika (przewodu) i łączymy jednym plusy wszystkich diod, a drugim wszystkie minusy. Tylko tutaj mam jedną uwagę – przed lutowaniem, trzeba nóżki diod nieco skrócić, żeby zmieściły się w rynience. Ja u siebie przymierzyłem jedną diodę do oprawki i uciąłem nóżki tak, by tylko odrobinę wystawały poza oprawkę:

Listwa LED #09

Tylko cały czas pamiętajcie o tym, żeby wszystkie diody podłączyć tak samo! Jeżeli którąś przylutujecie odwrotnie, nie będzie świecić.

Całość po zlutowaniu powinna wyglądać mniej więcej tak:

Listwa LED #10

Jak widzicie, na końcu przylutowałem już wyłącznik i rezystor. Żeby nie było wątpliwości, omówię szybko jak je prawidłowo podłączyć.

Mój wyłącznik wygląda tak:

Listwa LED #04

Jest to wyłącznik 2-pozycyjny. W praktyce działa on tak, że łączy środkową nóżkę z nóżką prawą, bądź lewą. My wykorzystamy tylko nóżkę środkową i jedną ze skrajnych (obojętnie którą).

Z rezystorem, a w zasadzie z jego doborem, trzeba się nieco zastanowić. I znowu muszę poruszyć trochę teorii, żeby Ci mniej techniczni wiedzieli co i jak :) Po kolei…

Zakupione przeze mnie diody powinny być zasilane napięciem równym 3,6V i prądem 20mA. Ważne jest, żebyście znali te parametry (można zapytać sprzedawcę przy zakupie – na pewno będzie wiedział). Mając te dane możemy już wyliczyć, jaki będzie nam potrzebny rezystor. Nie chcę sprawy komplikować, różnymi wzorami, dlatego podrzucę Wam tylko link do kalkulatora, który wyliczy Wam, jakiego rezystora musicie użyć. Na podlinkowanej stronie znajdują się trzy kalkulatory – nas interesuje tylko ten ostatni.

W przypadku moich diod obliczenia wyglądają tak:

Obliczanie rezystancji rezystora

W kolejnych polach podajemy takie parametry, jak napięcie zasilania (z USB mamy 5V), napięcie zasilania diody, prąd diody i ilość diod. Po kliknięciu przycisku zostanie wyliczony rezystor, jakiego trzeba użyć :) W moim przypadku wyszedł rezystor 12Ω i taki też zastosowałem:

Listwa LED #02

W rezystorach, w przeciwieństwie do diod, nie ma znaczenia, którą stroną zostaną podłączone. Ale trzeba wiedzieć, gdzie go podłączyć :)

Spójrzcie na to zdjęcie:

Listwa LED #11

Do jednego końca naszej listwy (w moim przypadku do minusa) przylutowałem rezystor, a następnie do niego przylutowałem jeden z końców przewodu. Z kolei końcówkę listwy będącą plusem podłączyłem do jednej ze skrajnych nóżek wyłącznika. Drugą żyłę przewodu trzeba podłączyć do środkowej nóżki.

I jeżeli chodzi o samą listwę, to to już koniec. Możemy teraz ostrożnie wcisnąć wszystkie diody w oprawki:

Listwa LED #15

Listwa LED #17

Teraz wystarczy na drugim końcu przewodu przylutować wtyczkę USB. Nie muszę chyba mówić, jak bardzo ważne jest to, żeby prawidłowo podłączyć plus i minus? ;)

Listwa LED #16

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko zmontować wtyczkę, przykręcić listwę i cieszyć się dyskretnym, nie rażącym w oczy, nocnym podświetleniem miejsca pracy :)

Ja swoją listwę dodatkowo zalałem z obu stron klejem do klejenia na gorąco. Najfajniej by było założyć na końce takie specjalne zatyczki do tych rynienek, ale akurat nie znalazłem takich w domu, a i w Castoramie też ich nie było, jak ostatnio patrzyłem.

Gotowa listwa LED prezentuje się o tak:

Listwa LED #19

Listwa LED #20

W nocy listwa daje ładne, równomiernie rozłożone (już z około 30cm) kierunkowe światło:

Listwa LED #18

I na koniec nagrałem jeszcze dla Was krótki filmik prezentujący wykonaną przeze mnie listwę:

I jak – fajnie, no nie? :D

Pamiętajcie, że tylko od Was zależy jakie i ile diod zastosujecie. Ważne jest tylko to, żeby prawidłowo policzyć sobie ten rezystor. No i oczywiście nie można przesadzić z ilością diod. Do jednego gniazda USB można podłączyć maksymalnie 25 takich diod!

Ja swoją listwę umieszczę pod półką znajdującą się nad biurkiem, żeby w nocy oświetlała mi klawiaturę. A Wy macie jakieś pomysły, do czego można by jeszcze wykorzystać takie listwy LED?

I nie zapominajcie o tym, że w razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości, możecie śmiało pisać w komentarzach :) Każdemu postaram się pomóc i wyjaśnić niepewne kwestie.

Ocena: 4.77/5 (głosów: 88)

Podobne posty

242 komentarzy do “Jak wykonać oświetlenie diodowe na USB?

  • Jeżeli to ma oświetlać okolice klawiatury to może by tak pociągnąć z USB wszystkie kabelki i zrobić w listwie gniazdko USB dla klawiatury? Można wykorzystać gotowy przedłużacz USB.

    Odpowiedz
    • Jedną rzecz ciągle pomijasz. Standard USB to 5 V i 5*100 mA.
      Port USB przydziela do 500mA, pod warunkiem, że urządzenie poprosi o tyle.

      Dzięki rozbiciu natężenia na jednostki możliwe jest działanie pasywnych hubów usb

      “A unit load is defined as 100 mA in USB 2.0, and 150 mA in USB 3.0. A device may draw a maximum of 5 unit loads (500 mA) from a port in USB 2.0; 6 (900 mA) in USB 3.0. There are two types of devices: low-power and high-power. A low-power device draws at most 1 unit load, with minimum operating voltage of 4.4 V in USB 2.0, and 4 V in USB 3.0. A high-power device draws the maximum number of unit loads permitted by the standard. Every device functions initially as low-power but the device may request high-power and will get it if the power is available on the providing bus.[37]” z en.wiki

      Należy o tym pamiętać przy doborze rezystora.

      Odpowiedz
  • A ja mam inne pytanie. Piszesz o składanej wtyczce USB. Można zobaczyć jakieś zdjęcie jak udało Ci się to ładnie wykończyć? Nigdzie w sklepach elektronicznych nie mogłem znaleźć osłonek do takiej wtyczki, ani całych kompletów (w przypadku np wtyczek RS są osobno wtyczki i plastikowe osłonki dostępne). Robiłeś to rurką termokurczliwą czy jeszcze inne rozwiązanie? Mi udało się osiągnąć zadowalający efekt jedynie przez skorzystanie z gotowego (obciętego) przewodu z wtyczką.

    Odpowiedz
    • Jak robię jakieś gadżety, które często odpinam, kupuję jakikolwiek kabel USB, ucinam jedną wtyczkę i resztę wykorzystuję. Tutaj akurat raz podpięta listwa zostaje pod biurkiem na lata, więc nie marnowałem kabla i założyłem tą wtyczkę do samodzielnego montażu. W żaden sposób jej nie wykańczałem – po złożeniu trzymała się dobrze, więc tak ją zostawiłem.

      Odpowiedz
      • witam
        Prosty, ale fajny pomysl. Co myslicie o zakupie mniejszych LEDow i wbudowanie oswietlenia w klawiature? Sprawdziloby sie? Wg jakich kryteriow powinienem dobrac potencjometr, aby regulowac natezenie swiatla? Bo szczerze mowiac nie mam pojecia ;p

        Odpowiedz
  • Do oświetlenia tego typu polecam ciepło białe diody LED (mają mniej lumenów, ale nasze oko lepiej trawi takie światło), poza tym przyczepie się ;) Powinien być 1 rezystor na diodę, wystarczy, że jedna będzie felerna i pociągnie zbyt duży prąd i się przepali, przez co za duży prąd pójdzie na pozostałe… A dalej wiadomo ;) Szansa na takie coś niewielka, ale jeśli jest to kwestia użycia rezystorów za 6 groszy zamiast za 1 grosz, to czemu nie? :)

    Odpowiedz
  • Bardzo mi się podoba to co robisz – te wszystkie instrukcje, fotki, poświęcony na to czas. Będę odwiedzał to miejsce z czystej ciekawości i satysfakcji oglądania, że ktoś ma na tyle wolnego czasu, że bawi się w takie powiedzmy – wynalazki. Jednak trochę pomarudzę, bo lubię. Listwa którą zrobiłeś w wykonaniu jest dość kosztowna i nieco pracochłonna. O wiele taniej i prościej jest odwiedzić jeden ze znanych portali aukcyjnych i kupić sobie listwę z ledami SMD, w dowolnym kolorze. 5cm kosztuje 1zł (3 diody + rezystor na samoprzylepnej taśmie). Zdecydowanie ułatwia to podświetlenie … hmm czegoś (w moim przypadku szuflady na klawiaturę pod biurkiem). Rozwiązanie tańsze, prostsze w wykonaniu, ale przyznaję – nie dostarcza takiej satysfakcji, jak wykonanie czegoś samemu od A do Z.
    A tu jak to wygląda u mnie: http://img40.imageshack.us/img40/7729/snc111008190018.jpg , http://img522.imageshack.us/img522/7976/snc111008161911.jpg , http://img683.imageshack.us/img683/2442/snc111008160543.jpg
    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Nie no, pomysł prosty ale rozbrajająco-inspirujący :) Ja myślałem o halogenach (jestem w trakcie remontu), ale już wiem co zamiast halogenów będzie wzdłuż ścian pod sufitem :).
    De facto nie użyję też zasilania USB, nawinę sobie własny “dedykowany” trafok do tego :)

    Odpowiedz
  • Miałem problem co tu zrobić koledze na mikołajki… Dzięki temu rozwiązaniu w tani i szybki sposób będzie miał niespodziankę.

    PS. Jeden egzemplarz zrobię jemu, a jeden sobie bo też się przyda do nocnych wędrówek po klawiaturze… pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Super sprawa w prosty sposób nie tylko na oświetlenie biurka. Ten artykuł wprowadził mnie na pomysł oświetlenia kuchni. Właśnie jestem przed remontem i zapewne wskazówki tutaj zawarte się przydadzą. Dzięki.

      Odpowiedz
      • Świetny art, tylko że w elektryce jestem w sumie super laikiem, to mam kilka pytań.

        1. Jak się podłączy we wtyczce USB + do – i – do +, to się zjara?
        2. . Czy jeśli te dwa przewody do których są przylutowane diody się ze sobą zetkną, to nic się nie stanie?
        3. No i ostatnie pytanie, czy podłączanie takich diod do huba USB zamiast bezpośrednio do portu USB może spowodować że będą słabiej świeciły?

        No i z zastosowaniem, to ja bym zrobił sobie zielone oświetlenie monitora (od tył)u :)

        Odpowiedz
        • 1. Nie, nie zjara się, po prostu nie zadziała.

          1. Zależy w którym miejscu,ale może to spalić diody
          2. Zależy czy hub jest aktywny czy pasywny, przy aktywnym nie będzie różnicy, przy pasywnym mogą świecić słabiej
          Odpowiedz
          • witam czy mógłby mi pan powiedzieć ile diod mógłbym podłaczyc pod zasilacz 3.6 v 600mA i jaki zastosowac opornik do np 10 diod
            z góry dziękuje

            Odpowiedz
  • Witam, chce zrobić lampkę na USB do laptopowej klawiatury z 4 diod, jak je kupowałem dawno temu to Pani oraz Pan w sklepie mówili mi, że są to 1,5 V diody (białe superlight) (taką też robiłem instalację, na baterie 1,5 V). Chce wykorzystać te diody – tamta instalacje nie jest potrzebna, a diody można wykorzystać. Nie wiem tylko jaki opornik/oporniki dać oraz jak łączyć, szeregowo czy równolegle? Proszę o pomoc. Zasilanie oczywiście z USB.

    Odpowiedz
  • witam.dzieki wielkie panie Łukaszu za tak dokladne opisanie kazdego etapu pozwalajacego kazdemu zrobic sobie taka lampeczke.pomysl z umieszczeniem diod w listwie rewelacja(pozdrowienia dla zony:) ).jak pan moze to niech pan wrzuci podobna wersje na 230V.czekam z niecierpliwoscia.pozdrawiam

    Odpowiedz
  • witam,chcialbym korzystajac z pana pomuslu oswietlic sobie sciane za tv i z tym wiaze sie moje pytanie.w ktoryms z postow pisal pan ze pod wejscie usb mozna podlaczyc max 25 diod,a ja chcialbym zastosowac te diody ( http://elkom-serwis.com.pl/led-5mm/306–dioda-led-5mm-olta-500mcd.html ) czy w zwiazku ze zmianami parametrow diody moge podlaczyc ich wiecej oczywiscie z zastosowaniem odpowiedniego rezystora.jesli tak to ile maksymalnie moge ich zastosowac?dodam tylko ze zrobilem sobie juz dokladnie taka lampke jak pan z 6 diod i wyglada to fajnie ale swieci pod waskim katem i dlatego chce zastosowac diody dyfuzyjne co pozwoli rozproszyc swiatlo i przyjemnie oswietli tlo tv :).podlaczam to pod wejscie usb w tv.gdy tv jest wylaczony lampka automatycznie gascie a przy wlaczeniu tv od razu sie zapala:).prosze o pomoc i podpowiedz.z gory dziekuje i pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Łącząc je tak, jak ja, nadal można podłączyć maksymalnie 25. Ale można by je połączyć inaczej i zwiększyć ich ilość do 50 sztuk :)

      Trzeba by porobić pary (po dwie sztuki) łączonych szeregowo diod, i później takie pary połączyć równolegle. O – w taki sposób: http://screen.majsterkowo.pl/2012-01-21_214813.png (dając w sumie 25 par po dwie diody).

      Wtedy każda para potrzebuje napięcia 4,4V (2,2V na diodę) i prądu 500mA (20mA na parę). Czyli w sumie do 50 połączonych w ten sposób diod potrzebny by był rezystor 1,2 Ohm na 0,5 Wata :)

      Odpowiedz
      • nadadzą sie napewno,ale raczej nie dadzą tak równomiernie rozłożonego światła,ponieważ sa za blisko ściany i bedzie to raczej punktowe oświelenie.sam też probowalem z takimi diodami jak mówisz i musiałem z nich zrezygnować.Kupilem diody dyfuzyjne które jak zapewnia sprzedawa maja kąt świecenia 110stopni,a to już daje ładny efekt:)

        Odpowiedz
      • to zalezy tez w jakich odleglosciach od siebie rozmiescisz diody i w jakiej odleglosci od sciany beda umieszczorne.bo jak beda w odleglosci okolo 8-10cm od sciany,a diody w odleglosciach tak 6cm i wiecej od siebie to podejzewam ze nie uda ci sie uzyskac rownomiernego podswietlenia.bedziesz mial swietlne koleczka na scianie:),ale próbuj:)

        Odpowiedz
  • Witam ponownie.Jednak zdecydowałem się zastosować 25 diod (dokładnie takie,żółte http://allegro.pl/diody-led-5mm-dyfuzyjna-4-kolory-2-50zl-10szt-i2065916352.html ) bo w sumie dyfuzyjne mają szeroki kąt świecenia i napewno wystarczy mi 25szt do rozmieszczenia ich za tv i pozwoli to uzyskać w miarę równomiernie podświetlenie.Mam teraz prośbę do pana o podpowiedź jaki dokładnie powinienem zastosować rezystor??Z moich obilczeń na tym “pana”kalkulatorze wynika ze potrzebował bede rezystor 6,8 Ohm na 2 Wat.Dobrze to policzyłem:)??

    Odpowiedz
      • na zdjęciu to tak wygląda.robilem tą fotke bez flesza przy wylaczyłączonym ekranie tv co zwiekszyło jakstrawość swiecenia.w rzeczywistości wyglada to naprawdę bardzo ładnie,aż się człowiekowi buzia cieszy:).

        Odpowiedz
      • a propo tej lampki,mam taką sytuację,że po włączeniu wszystkie diody świecą na żółto,a po jakichś 2-3 minutach jedna dioda,ta najbliżej włącznika zaczyna świecić na pomarańczowo.spotkał się pan z takim zjawiskiem??czym to może być spowodowane??:)

        Odpowiedz
        • @Krzysztof: Przez tę diodę przepływa większy prąd. Domyślam się że układ jest równoległy z jednym rezystorem. Powinien być równoległy ale każda dioda powinna mieć własny rezystor. Szczególnie przy takiej ilości diód! Jaki rezystor i jakie źródło zasilania zostało zastosowane?

          Odpowiedz
          • tak cały układ jest równoległy,a źródłem zasilania jest gniazdo USB w tv,ktore daje nam napiecie 5v..polaczylem szeregowo 2 rezystory 5.6 Ohm i 1 Ohm na 2 waty(z kalkulatora wynikało że powinienem zastosowac rezystor 6.8Ohm ale nie mieli w elektrycznym i dobrali mi takie o ktorych mowie co dalo mi 6.6 Ohm).ale czmu dopiero po 2-3 minutach od włączenia dioda zmienia kolor?moze to skutkowac utratą zywotności tej diody??

            Odpowiedz
    • @Krzysztof: Też myślałem o czymś takim i tak z ciekawości zapytam, te diody świecą “na zewnątrz” telewizora, w telewizor czy od telewizora w stronę ściany?
      Z góry dzięki za odpowiedź :D

      Odpowiedz
    • ja nie dawalem rezystora do kazdej diody i u mnie jak widac ladnie swieci.zastosowalem diody dyfuzyjne o parametrach 2V 20mA.wyliczylem ze dla 25diod bede potrzebowal rezystorka 6.8Ohm na 2 waty,ale zastosowalem 5,6 Ohm i 1 Ohm (bo 6.8Ohm nie mieli) polaczylem je szeregowo co dalo mi 6.6Ohm i jak widac dziala:).nie przepraszaj tylko pytaj tez jestem zielony w tych tematech,ale jakos sobie poradzilem i teraz sam chetnie doradze jak bede potrafil:)

      Odpowiedz
  • Lepiej podłączyć jeden rezystor na początku niż do każdej diody lutować osobno. Oczywiście możesz ale to Ci zajmie więcej czasu :)

    Odpowiedz
    • Dokładnie – z osobnymi rezystorami trzeba się bawić wtedy, gdy podłączasz różne diody. Jeżeli wszystkie są takie same, to spokojnie możesz użyć jednego rezystora (ale jak chcesz, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dla każdej diody dać osobny rezystor).

      Odpowiedz
        • @Michał: Bardzo dobra decyzja. Nie będziesz miał problemów z ewentualną modyfikacją, różnicą w parametrach wynikających z niedoskonałości diód.
          Ile zastosowałeś diód, jakie masz źródło zasilania i czy występuje u Ciebie efekt mocniejszego świecenia 1 diody?

          Odpowiedz
          • @zaporylie: 8 diod, zasilanie z USB 5V, wszystkie świecą równomiernie :)
            W sklepie chyba wcisnęli mi za duże rezystory (sprzedawca “na oko” dobierał, bo diody świecą trochę słabiej niż powinny, muszę sobie policzyć na kalkulatorze jakie zastosować i kupię sobie takie jak chcę i zrobię drugą listwę z diodami dyfuzyjnymi (te były przeźroczyste) i sam ich 10 sztuk :)

            Odpowiedz
            • 1. gdzie sie kupuje taki rezystor – mam na mysli w realu (Poznan) — zeby przesylka nie byla 100x drozsza od oporniczka

              1. gdzie znajde wzor/skrypt na wiecej diodek? ten w opisie liczy max 32 LED

              dolaczam sie do gratulacji, swietny poradnik!

              Odpowiedz
              • Mam male pytanko,posiadam neony led sa w tej chwili podlaczone w komputerze pod zasilanie na 12v,ale chcialbym je tak zrobic zeby pulsowaly w rytm muzyki,niewiem jak to zrobic kombinowalem,i nic z tego.Prosze mi poradzic jak to zrobic.GG 20769270.Waznee !

                Odpowiedz
  • Zrobiłem podobną listwę, tylko na 40 diod (długość prawie 2m) i zasilam ją bezpośrednio z zasilacza komputerowego (3,3V), więc nie trzeba mi opornika. Planuje jeszcze zrobić drugą listwę i podłączyć do tej bo kupiłem od razu 100 diod na allegro ;)
    Dzięki za super pomysł!

    Odpowiedz
    • Właśnie przymierzam się zrobienia takiej listwy a w sumie to dwóch pod łóżko jako lampka nocna i do kuchni pod szafki do oświetlenia blatu.
      Chce to zrobić na starych zasilaczach co się walając po szafkach po dziwnych modemach i innych cudach.
      No i na jednym zasilaczu mam napisane tak:
      Output: 4,5V 0.6A co chyba będzie oznaczać 60mA (tak?)
      No i taki coś dziwnego a mianowicie 2.7 VA
      Co to jest?

      Odpowiedz
      • To ja poproszę :) o przepis na diodowy wąż na choinkę ogrodową. Widziałem gdzieś takie wewnątrz przezroczystego przewodu gumowego. :)

        Odpowiedz
  • witam, mam pytanie iż nie posiadam takiej wtyczki usb do samodzielnego złożenia, ale mam kabel usb stary. Odciąłem końcówke do telefonu i mam teraz kabel i wtyczkę i co mam teraz z nim zrobić żeby działało?? Mam ta wtyczkę jakoś rozmontować i pozmieniać kable czy mogę zrobić cos innego ?? Pozdrawiam!!:0

    Odpowiedz
  • Witam:) Chce sobie zrobic takie oswietlenie. Kupiłem diody z tej aukcji http://allegro.pl/diody-led-biala-4-8mm-110stopni-19zl-100szt-hurt-i2782737431.html. Problem polega na tym że wpisując wszystkie dane w ten kalkulator(do obliczenia jaki musze miec rezystor) ukazują mi się bardzo dziwne wyniki. Nie wiem czemu. Wpisuje tam 5 volt z usb pobór pradu 20 mA i napiecie pracy tak jak na aukcji 3,2 i nadal nie wiem jaki rezystor zastosowac. Czy moge prosic o jakąś rade? Z góry dzieki:)

    Odpowiedz
  • Witam Łukaszu mam takie pytanie ( jestem konkretnym laikiem w dziedzinie elektroniki i elektryki), co odziwo udalo mi sie zrobic ta listwe tylko że w pudełku po kołkach do steropianu znakomity post, powracajac do sprawy i pytania, chcem cos takiego zrobic pod glosniki i w roznych kolorach jakie dane potrzebuje zeby zrobic taka sama listwe i zeby mi sie nie popalilo przy mocnym natezeniu ale tez nie musza grac przy cichej muzyce. Pomożesz ? tylko jakie dane mam wziasc do tego o to mi chodzi czy to jest taka sama technika jak przy tym rezystorze zeby to mrugalo ;)
    Dziękuje Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Witam, wałaśnie planuję takie coś zrobić i mam pytanie. Czy można zrobić tak aby podczas wysuwania klawiatury automatycznie włączało się podświetlenie. No i jak to wszystko poskładać do kupy żeby działało.
    Dziękuję i pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Mam pytanie w tym układzie LED zastosował Pan 6 żaróweczek 5mm :) i ty tkwi moje pytanie jaki bym musiał zastosować rezystor by było tak: 20 led-ówek 3mm ?nie wiem jak liczyć ten układ, jak wyliczyć jaki ma być rezystor do określonej liczby żarówek :)

    Odpowiedz
  • czy można by było do takiej listwy zamontować układ z lampki do roweru by można było za pomocą przycisku zmieniać tryb świecenia listwy w zależności od wybranego trybu ?

    Odpowiedz
  • Panie Łukaszu mam pytanie. Mam telewizor PHILIPS z systemem Ambilight Spectra2 oparty na technologii LED. Czy jest możliwym, że diody LED się w nim przepalą? Jednocześnie zaznaczam, że telewizor jest podłączony pod listwę przeciwprzepięciową. Z góry dziękuję za informacje.

    Odpowiedz
  • Panie Łukaszu, mam pytanie odnośnie podłączenia wtyczki usb z “niepotrzebnego” kabla. Po odcięciu wtyczki mam 4 kabelki i według tego co pisał Pan w poradniku “Automatyczna listwa zasilająca sterowana z USB” potrzebny będzie kabelek czerwony i czarny. Tu pojawia się moje pytanie (z pewnością głupie, ale proszę mi wybaczyć, jestem kompletnym laikiem)- w którym miejscu i w jaki sposób należy połączyć kabelek czarny i czerwony z odciętej wtyczki? Czarny do minusa a czerwony do plusa? Czy może odwrotnie?
    Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam :)

    Odpowiedz
  • Witam! A jakbym chciał użyć diód SMD? Są mniejsze, można je zastosować podświetlając np. obudowę komputera [co chcę zrobić]. Mam w głowie taki oto projekt:

    LISTWA LED + UKŁAD STERUJĄCY + ZASILANIE I WEJŚCIA DANYCH

    Listwa LED: to pasek ledowy który ma w sobie diody [2 kolory]:
    biały-niebieski-biały-niebieski-… połączone [kolory] niezależnie [!] od siebie.

    Układ sterujący: mikrokontroler, który będzie sterował podświetleniem [kolorem] oraz trybem [miganie do muzyki na przykład]

    Zasilanie – wtyczka MOLEX z komputera [5V lub 7V lub 12V – ile trzeba tyle dostanie]

    Wejścia danych: dane przesłane z komputera do mikrokontrolera.

    Chciałbym zapytać jak wykonać taką listwę, abym mógł nią póżniej sterować? Mogę prosić o jakąś pomoc w tym zakresie? :)

    Odpowiedz
  • Mateusz! To chyba jakiś żart. Chcesz zrobić oświetlenie na Procesorze, zaprogramować go, a Pytasz jak wykonać listwę :D

    Odpowiedz
  • Witam, ja mam takie pytanie. Zrobiłem chyba wszystko tak jak miało być, ale gdy podłączę pod usb, diody led najpierw świecą mocniej, później słabiej znowu mocniej i słabiej. I na tym słabiej zostaje, czym to jest spowodowane i jak zrobić aby świeciły cały czas mocnym światłem?

    Odpowiedz
  • Witam!
    Super sprawa! Podstawowy schemat, z którego można zrobić praktycznie każde oświetlenie! :)
    Chciałem tylko zapytać, czy umiejscowienie rezystora ma jakieś znaczenie, tzn. gdy umieszczony jest na końcu czy na początku.
    Pozdrawiam,
    Karol.

    Odpowiedz
  • Witam czyli stosując się do twojego projektu gdybym chciał zrobić taką sama listwę oświetleniowa 6 diód pod wtyczkę do gniazdka 230v to musiałbym zastosować rezystor 2.2 Kilo-ohm .

    Pytam bo chcę sobie zrobić doświetlenie schodów. Pod każdym podmontowałbym listwę z rezystorem i diodami a pod każdy stopień doprowadził sobie parę z zasilaniem z jednego punktu. Trochę zabawy z lutowaniem i montowaniem kilkunastu listw pod kazdy stopień ale kosztowo taniej niż jakakolwiek taśma led 230v których ceny za metr są w granicach 10 do 20paru zł za metr.

    Odpowiedz
    • Nie…
      Nie ograniczaj się! Na pewno w pobliżu masz jakąś linię energetyczną 110 kV. Na kalkulatorku oblicz, jaki trzeba rezystorek, żeby na diodach kilka woltów zostało, i gotowe. Połącz, zamontuj na słupie energetycznym, i możesz całkiem spore szanse kandydować do Księgi Rekordów Darwina.

      Odpowiedz
    • Tak jak mówi iks. Na rezystorach wydzieliły by się ogromne ilości ciepła, co przełożyło by się na ogromne straty energii. Zrób tak: połącz te diody szeregowo (nie równolegle jak w tym projekcie). Użyj od 110 do 130 diod. Skoro na każdej diodzie jest spadek ok. 2-3V to Spadek na 120 diodach będzie wynosił ok. 230V.
      Jak 120 diod to za mało, to porób sobie kilka takich listew po 120 diod i te listwy połącz równolegle.

      Odpowiedz
  • WItam kolego moim zdaniem zrobiłeś byka rezystor dałeś na (-) nawet na tym zdjęciu z kalkulatora jest zaznaczone że rezystor jest na (+) i dodatkow lepiej by to było gdy by każda dioda miała chyba oddzielny rezystor

    Odpowiedz
  • Na wstępie prośba o niezabijanie śmiechem, jeśli coś pokręcę.

    Chcę sobie strzelić taką lampkę, ale (˜wiedziony instynktem samozachowawczym) rozważam bezpieczniejszą opcję z 6 opornikami przy 6 diodach.
    (A nawet jeśli nie jest ona bezpieczniejsza, to kto bogatemu zabroni, jak to mówią.)
    Tu pojawia się jednak pytanie o opór pojedynczego rezystora. Diody są łączone równolegle, natomiast rezystory? Szeregowo?
    Bo to zasadniczo zmienia rachunki. Rozumiem, że w łączeniu szeregowym opór powinien wyrażać się wzorem R = R1+R2+..+R6, czyli w przypadku jak w przykładzie, dobierałbym oporniki 2,2 oma. Dla równoległego jest to 1/R = 1/R1+1/R2+…+1/R6, czyli dobierałbym 82-omowe, a to spora różnica. :)
    Czy może w ogóle nie ma to znaczenia i wszystkie 6 powinno być 12-omowe?

    Będę bardzo wdzięczny za fachową odpowiedź. :)

    Odpowiedz
      • Dzięki za błyskawiczną odpowiedź, ale nie rozumiem, skąd ta wartość. ;)
        “Żodyn” z kalkulatorów mi tak nie pokazuje. Próbowałem też skorzystać ze wzoru, ale wynik też mocno odbiega od 220 ohm. Zakładam jak w przykładzie żródło 5V, oraz 3.6V i 20mA na diodach. W zależności od tego, co uda mi się kupić, policzyłbym sobie od nowa, ale chcę wiedzieć, skąd się te 220 ohm wzięło i czy mi nie popsuje czegoś.

        Odpowiedz
  • Czy przewód który łączy te diody ze sobą to jest ten sam tylko, że zdarty z izolacji który idzie dalej od wyłącznika do USB? Czy jest to inny?

    Odpowiedz
    • Skoro zadajesz to pytanie, to nie masz doświadczenia elektronicznego.
      To co zrobiłeś to (jak najbardziej poprawne) połączenie szeregowe. Przy jednej diodzie, prąd płynie przez tą diodę. Przy dwóch diodach, prąd płynie sobie najpierw przez jedną, potem przez drugą diodę. Jedyny szczegół jest taki, że na każdej diodzie jest spadek ok. 2V, więc dwie diody połączone szeregowo dają spadek 4V i właśnie takim napięciem trzeba je zasilić. To znaczy: 2 diody szeregowo – 4V 20mA, 2 diody równolegle – 2V 40mA.

      Odpowiedz
  • Witam.
    Dobry masz pomysł.
    Zrobiłem takie tylko z lampek choinkowych nie użyłem rezystora tylko normalenie połączyłem lampki ze sobą i przylutowałem wtyczkę USB, nie użyłem również rynięki tylko do biurka przykleiłem taśmą dwustronną i poprawiłem przeźroczystą i efekt super.

    Odpowiedz
  • czy ktoś uwzględnił nagrzewanie się diod? a spadki napięcia na przewodach? w razie uszkodzenia jednej diody w tym połączeniu całą reszte szlag trafi, bo wasz rezystor nie podoła a prąd podzieli się nie na sześć diod tylko na pięć. Policzcie to sobie i pomyślcie. Diody są delikatnym elementem.

    Odpowiedz
  • Powiedzcie mi taka jedną rzecz ponieważ chciałbym podłączyć nieco wiecej tych diodek ;p a konretnie 50 szt białych (tyle że pod dwoma włącznikami czyli 25 pod jeden i 25 pod drugi) przy każdej mocuje rezystor 200ohm i mam to zamiar podłączyć pod adapter usb do gniazdka (230/6) Uciągnie mi to 50 diod na jednym takim adapterze ? Czy bedzie duza strata mocy ? Czy po prostu muszę zaopatrzyć sie w 2 takie adaptery i rozdzielić to wszystko na pół ?

    Odpowiedz
  • Powiedzcie mi taka jedną rzecz ponieważ chciałbym podłączyć nieco wiecej tych diodek ;p a konretnie 50 szt białych (tyle że pod dwoma włącznikami czyli 25 pod jeden i 25 pod drugi) przy każdej mocuje rezystor 200ohm i mam to zamiar podłączyć pod adapter usb do gniazdka (230/6) Uciągnie mi to 50 diod na jednym takim adapterze ? Czy bedzie duza strata mocy ? Czy po prostu muszę zaopatrzyć sie w 2 takie adaptery i rozdzielić to wszystko na pół ?

    Odpowiedz
  • Witam.
    Poszłam do sklepu, przedstawiłam się jako kompletny laik i poprosiłam o radę. Wszystko wyglądało pięknie, aż do powrotu do domu, kiedy okazało się, że mam jednak pewne wątpliwości…
    Chcę zrobić lampkę z 6 białych ledów o średnicy 5 mm na kabel usb. Facet w sklepie poradził mi polutować je równolegle dając każdej diodzie po rezystorze (dał mi te o mocy 100 Ohm). Ledy ustawione są w sześciokąt, a pomiędzy ich nóżkami są spore przerwy – czy do ich połączenia mogę użyć miedzianego drutu (no name znaleziony w szafie narzędziowej)? Mam dwie średnice: 0,5 mm i 0,3 mm – która lepsza? Całość będzie zamknięta w plastikowym pudełku – nie będzie się nic przegrzewać? Pudełko jest dość duże. Druga sprawa to kabel usb: miał mieć czerwony i czarny przewód, ale ma dwa czarne i nie bardzo wiem, co z tym drugim począć. Jest jeszcze kwestia wtyczki – to ładowarka do mp3, ale skoro miała żeński port usb, pomyślałam, że może się nadać jako przejściówka z usb na wtyk sieciowy, jednak okazało się, że ma 400mA i z tym też nie wiem, co począć. Na razie mogę sobie odpuścić tę przejściówkę, bo na szybko potrzebuję tylko usb.
    Próbowałam sobie policzyć na sucho, co mi z tego wyjdzie, bo nie mam żadnego “mierza”, ale nie do końca to ogarniam, a laika prąd raczej tyka, więc proszę o pomoc :-)

    Odpowiedz
  • Czym można połączyć diody? Raz użyłam jednej żyły wyciągniętej z dwużyłowego kabla od zasilacza, a potem z tym samym skutkiem czerwonej z kabla usb. Żadna z nich nie sprawia, że diody świecą, co więcej, komputer pokazuje mi komunikat, że bardzo mu się takie praktyki nie podobają.
    Proszę o pomoc – muszę skończyć tę lampkę dzisiaj przed 21:00!

    Odpowiedz
  • A czy można zrobić tak samo jak pan identycznie tyle że zamiast białych to dać migające ?
    np. migający niebieski czy zielony.
    Z góry dziękuję za odpowiedź :)

    Odpowiedz
  • Poproszę odpowiedź jeśli to możliwe na mail . Mam pytanko czy można wyciągnąć takie 2 diody z usb a później dalej przejść do ładowarki telefonowej.

    Odpowiedz
  • Witam a czy jest możliwość zrobienia takiego układu składającego się z 2 rzędów diod po 6 szt. jeden rząd innego koloru i drugi innego . zasilane z jednego portu usb ale z możliwością włączenia 2 układów naraz albo jednego wybranego ??????

    Odpowiedz
  • Witam a czy jest możliwość zrobienia takiego układu składającego się z 2 rzędów diod po 6 szt. jeden rząd innego koloru i drugi innego . zasilane z jednego portu usb ale z możliwością włączenia 2 układów naraz albo jednego wybranego ??????
    pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Dzięki za artykuł, jako amator z chęcią się pobawię. Mam jednak pytanie zupełnie z innej jakby beczki (ale dotyczące tekstu).
    1) czy do bawienia się z taką małą elektroniką, wystarczy tania lutownica za 20zł?
    2) czy poleciłbyś jakąś książke dotyczącą elektroniki, podstaw i praktyki?

    pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Mam pytanko. Chciałbym zrobić sobie oświetlenie klawiatury. Mam niepotrzebnąładowarkę z telefonu z popsutum microusb więc mogę go obciąć i zastowosać ten kabel. Czyli mam możliwość podłączenia go do gniazdka i na sub. Teoretycznie podłączając go do taśmy led ( mowa o kilku, kilkunastu diodach) powinno świecić, może trochę słabiej, ale powinno. Moje pytanie… czy potrzebny mi jakiś rezystor? ładowarka ma 5.0 V

    Odpowiedz
  • Mam pytanie – kto ma może lampkę z portalem USB w domu albo pracy ? Widziałem, że Nilson ma świetne lampy i zastanawiam się nad kumpem iStar – może ktoś używa ?

    Odpowiedz
  • Potrzebuje pomocy w obliczeniach rezystorków. Jeśli chcę w jeden obwód podłączyć 3 diody 3V i zasilić je z 4 baterii AA (zwykły paluszek) , to czy napięcie zasilania mam zsumować z 4 baterii (4*1,5V=6V)???

    Odpowiedz
  • Świetna pomoc dla laików elektroników, czy też niedoszłych elektryków. Ja do nich zapewne się zaliczam. Chciałbym sobie coś takiego zamontować do TV pod usb. Kiedy włączę telewizor to wraz z nim powinna włączyć się lampka podświetlająca z tyłu telewizora. Jak to zrobić ale z pominięciem włącznika, bo wiadomo samo włączenie tv uruchomi usb i lampkę. Jakem laik proszę o radę. Pozdrawiam i dziękuję.

    Odpowiedz
  • Świetna pomoc dla laików elektroników, czy też niedoszłych elektryków. Ja do nich zapewne się zaliczam. Chciałbym sobie coś takiego zamontować do TV pod usb. Kiedy włączę telewizor to wraz z nim powinna włączyć się lampka podświetlająca z tyłu telewizora. Jak to zrobić ale z pominięciem włącznika, bo wiadomo samo włączenie tv uruchomi usb i lampkę. Jakem laik proszę o radę. Pozdrawiam i dziękuję.

    Odpowiedz
  • Witam!

    Plus i minus diody (anodę i katodę) rozpoznamy wyłącznie po tym, która nóżka jest dłuższa. W środku już nie ma żadnej reguły. Różni producenci używają różnych procesów produkcyjnych.

    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • może to głupie pytanie ale dla mnie ważne.
    Czy jest możliwe podłączenie żarówki halogenowej do USB.
    żarówka halogenowa 6 V, 2.4 W

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?