Programowanie ESP8266 w Arduino IDE

Programowanie ESP8266 w Arduino IDE

Witam. Ostatnio w internecie głośno o tanim, małym module komunikującym się po WIFI. Wiele osób używa go jako dodatku do arduino i tym samym zwiększa cenę swojego urządzenia. Sam pokazałem taki sposób w moim ostatnim artykule “Proste, małe, bezprzewodowe czujniki temperatury i wilgotności komunikujące się przez WIFI ESP8266” . Osoby interesujące się elektroniką szybko znalazły sposób na wyeliminowanie płytki arduino – ESP8266 posiada swój 80Mhz procesor na który można pisać własny firmware. Kod ten pisze się w skomplikowanym C za pomocą ESP8266 SDK bądź też prościej w języku LUA po poprzednim wgraniu firmware nodeMCU. Jeżeli nie znamy języka lua, a czyste c jest dla nas za trudne – Niedawno wypuszczono testową wersje Arduino IDE dla ESP8266 – Tak! Jest możliwość pisania programów na ten tani moduł w języku C++ znanym z płytek arduino!

Aktualnie nie działają biblioteki tylko pod AVR’y, sterowanie wypełnieniem (PWM) i parę innych rzeczy.

 

Co nam będzie potrzebne?:

Potrzebne elementy
Potrzebne elementy

Jak zainstalować Arduino IDE dla ESP8266?

Wchodzimy na tę stronę: (klik! – nie podaję bezpośrednio linka do paczki ponieważ co chwilę wychodzą nowe aktualizację.). Znajdujemy tabelkę “Downloads” i pobieramy paczkę dla naszego systemu operacyjnego. Po wypakowaniu uruchamiamy plik arduino.exe dla Windows. Dla Linuksa i OS X będąc w wypakowanym folderze uruchamiamy z linii komend:

 

 

Programowanie naszego układu:

Podłączamy nasz układ do konwertera według mojego poprzedniego postu(klik!). Ponieważ będziemy wgrywać nowy firmware podpinamy GPIO0 do GND(masy)!

ESP8266 - Widok z góry
ESP8266 – Widok z góry

PAMIĘTAJ!!! ESP8266 nie toleruje 5V!!! Podłącz pod 3V3V!!! – Dla większego bezpieczeństwa warto układ podłączyć pod konwerter poziomów logicznych. Ja takiego nie posiadam więc podłączyłem bezpośrednio.

W przerobionym Arduino IDE wybieramy płytkę “Generic ESP8266” i programator “esptool”. Sprawdzamy połączenia i podłączamy nasz układ pod USB. W “Narzędzia-Port” wybieramy port szeregowy na którym jest podłączony konwerter. Po tych zabiegach wgrywamy jakiś przykład np.: “Blink” i zmieniamy pin 13 na pin 2(GPIO2).

 

Który pin w Arduino IDE odpowiada wyjściu w ESP8266?:

Zasada jest prosta – numer GPIO odpowiada numerowi pinu.

np.:

  • GPIO0 – pin 0
  • GPIO2 – pin 2
  • GPIO12 – pin 12

Nie ma uniwersalnego obrazka ponieważ jest wiele wersji tego modułu.

Wgrywamy program

Wiemy już jak podłączać piny więc bierzemy się za wgrywanie programu.

Klikamy przycisk wgraj i czekamy chwilę. Po wgraniu odłączamy zasilanie od modułu, GPIO0 odłączamy od GND, a diodę podłączamy o przez opornik(rezystor) 220 Ohm do GPIO2. Po ponownym podłączeniu do zasilania (3.3V!!!) dioda powinna migać.

 

ESP8266 z konwerterem
ESP8266 z konwerterem

Co dalej?

W przykładach są szkice pozwalające połączyć się z WIFI, stworzyć serwer, wysyłać dane z czujników. Jeżeli przetestowałeś bibliotekę i działa ona w ESP8266 napisz w komentarzu. Ja dodam że biblioteka Adafruit “DHT.h” działa bezbłędnie.

 

Ocena: 4.58/5 (głosów: 69)

Podobne posty

34 komentarzy do “Programowanie ESP8266 w Arduino IDE

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?