Programowanie ESP8266 w Arduino IDE

Programowanie ESP8266 w Arduino IDE

Witam. Ostatnio w internecie głośno o tanim, małym module komunikującym się po WIFI. Wiele osób używa go jako dodatku do arduino i tym samym zwiększa cenę swojego urządzenia. Sam pokazałem taki sposób w moim ostatnim artykule „Proste, małe, bezprzewodowe czujniki temperatury i wilgotności komunikujące się przez WIFI ESP8266” . Osoby interesujące się elektroniką szybko znalazły sposób na wyeliminowanie płytki arduinoESP8266 posiada swój 80Mhz procesor na który można pisać własny firmware. Kod ten pisze się w skomplikowanym C za pomocą ESP8266 SDK bądź też prościej w języku LUA po poprzednim wgraniu firmware nodeMCU. Jeżeli nie znamy języka lua, a czyste c jest dla nas za trudne – Niedawno wypuszczono testową wersje Arduino IDE dla ESP8266 – Tak! Jest możliwość pisania programów na ten tani moduł w języku C++ znanym z płytek arduino!

Aktualnie nie działają biblioteki tylko pod AVR’y, sterowanie wypełnieniem (PWM) i parę innych rzeczy.

 

Co nam będzie potrzebne?:

Potrzebne elementy
Potrzebne elementy

Jak zainstalować Arduino IDE dla ESP8266?

Wchodzimy na tę stronę: (klik! – nie podaję bezpośrednio linka do paczki ponieważ co chwilę wychodzą nowe aktualizację.). Znajdujemy tabelkę „Downloads” i pobieramy paczkę dla naszego systemu operacyjnego. Po wypakowaniu uruchamiamy plik arduino.exe dla Windows. Dla Linuksa i OS X będąc w wypakowanym folderze uruchamiamy z linii komend:

Opublikuj swój projekt i odbierz 50% rabatu do wykorzystania w sklepie Nettigo.pl

 

 

Programowanie naszego układu:

Podłączamy nasz układ do konwertera według mojego poprzedniego postu(klik!). Ponieważ będziemy wgrywać nowy firmware podpinamy GPIO0 do GND(masy)!

ESP8266 - Widok z góry
ESP8266 – Widok z góry

PAMIĘTAJ!!! ESP8266 nie toleruje 5V!!! Podłącz pod 3V3V!!! – Dla większego bezpieczeństwa warto układ podłączyć pod konwerter poziomów logicznych. Ja takiego nie posiadam więc podłączyłem bezpośrednio.

W przerobionym Arduino IDE wybieramy płytkę „Generic ESP8266” i programator „esptool”. Sprawdzamy połączenia i podłączamy nasz układ pod USB. W „Narzędzia-Port” wybieramy port szeregowy na którym jest podłączony konwerter. Po tych zabiegach wgrywamy jakiś przykład np.: „Blink” i zmieniamy pin 13 na pin 2(GPIO2).

 

Który pin w Arduino IDE odpowiada wyjściu w ESP8266?:

Zasada jest prosta – numer GPIO odpowiada numerowi pinu.

np.:

  • GPIO0 – pin 0
  • GPIO2 – pin 2
  • GPIO12 – pin 12

Nie ma uniwersalnego obrazka ponieważ jest wiele wersji tego modułu.

Wgrywamy program

Wiemy już jak podłączać piny więc bierzemy się za wgrywanie programu.

Klikamy przycisk wgraj i czekamy chwilę. Po wgraniu odłączamy zasilanie od modułu, GPIO0 odłączamy od GND, a diodę podłączamy o przez opornik(rezystor) 220 Ohm do GPIO2. Po ponownym podłączeniu do zasilania (3.3V!!!) dioda powinna migać.

 

ESP8266 z konwerterem
ESP8266 z konwerterem

Co dalej?

W przykładach są szkice pozwalające połączyć się z WIFI, stworzyć serwer, wysyłać dane z czujników. Jeżeli przetestowałeś bibliotekę i działa ona w ESP8266 napisz w komentarzu. Ja dodam że biblioteka Adafruit „DHT.h” działa bezbłędnie.

 

Ocena: 4.58/5 (głosów: 69)
Nettigo - patron działu Elektronika

Podobne posty

Regulator PID na arduino.

Regulator PID na arduino.

Witam wszystkich majsterkowiczów! Chciałbym przedstawić wam moje nagranie dotyczące realizacji regulatora PID przy użyciu arduino.Regulatory…

34 komentarzy do “Programowanie ESP8266 w Arduino IDE

Odpowiedz

anuluj

Programowanie ESP8266 w Arduino IDE

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?