Różnice pomiędzy mikrokontrolerem a mikroprocesorem.

Różnice pomiędzy mikrokontrolerem a mikroprocesorem.

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Pojęcie mikrokontroler oznacza układ scalony z wyspecjalizowanym mikroprocesorem, który spełnia dwa podstawowe kryteria:

  • Jest zdolny do autonomicznej pracy, tzn. w najprostszych zastosowaniach nie wymaga przyłączenia zewnętrznych układów pomocniczych, np. pamięci;
  • Został zaprojektowany z myślą o pracy w systemach kontrolno-pomiarowych, ma zatem rozbudowany system komunikacji z otoczeniem, zarówno przy użyciu sygnałów cyfrowych, jak i analogowych.

Standardowy mikroprocesor jest złożony z jednostki centralnej i szczątkowej pamięci danych która przyjmuje postać zbioru rejestrów. Większość mikroprocesorów posiada także generator zegara. Mikroprocesory natomiast nie mają wbudowanej pamięci programu i układów wejścia/wyjścia ani układów peryferyjnych.

Mikrokontroler może być zatem uważany na pierwszy rzut oka na mikroprocesor który posiada dodatkowo wbudowane układy pamieci i układy do komunikacji z otoczeniem. Ważna różnica dotyczy ponadto zbioru operacji realizowanych przez CPU, nazywanego listą instrukcji. W przypadku mikroprocesorów lista instrukcji jest zaprojektowana pod kątem ułatwienia obliczeń numerycznych i transmisji danych, natomiast mikrokontrolery mają rozbudowane grupy instrukcji do obsługi urządzeń peryferyjnych.

Mikrokontrolery znajdują szereg zastosowań, np. jako sterowniki silników krokowych, przykładem mogą być sterowniki ETRONIX SU 1.2 oraz SU 1.5 w których zastosowano 8-bitowe mikrokontrolery RISC firmy ATMEL.

Opublikuj swój projekt i odbierz 50% rabatu do wykorzystania w sklepie Nettigo.pl

 

 

 

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 1.4/5 (głosów: 5)
Nettigo - patron działu Elektronika

Podobne posty

Regulator PID na arduino.

Regulator PID na arduino.

Witam wszystkich majsterkowiczów! Chciałbym przedstawić wam moje nagranie dotyczące realizacji regulatora PID przy użyciu arduino.Regulatory…

Odpowiedz

anuluj

Różnice pomiędzy mikrokontrolerem a mikroprocesorem.

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?