Tani liniał

Tani liniał

Witam,

Tym razem chciał bym przedstawić bardzo prosty, tani, i dokładny liniał, który można zastosować w różnych majsterkowych wynalazkach. Wystarczy tania Chińska suwmiarka, i elektronika dopasowana do swoich potrzeb.

Moje urządzenie pracuje jako liniał imaka, w tokarce sąsiada ;)

Program(Bascom)

W napisaniu programu bardzo pomógł mi artykuł zamieszczony w czasopiśmie EDW z 03/2014r na stronie 21, gdzie autor projektu podobnie wykorzystał suwmiarkę, z tą różnicą że program napisał w języku C. Kwestie zasilania oraz konwerterów napięć również rozwiązał nieco inaczej. Artykuł ten okazał się na tyle obszernie napisany, że z niewielką pomocą bascomowego helpa udało mi się przenieść działanie programu na język Bascom.

Podłączenie

Typowe wyprowadzenia dla Chińskich suwmiarek:

Piny Clock oraz Data należy podłączyć do mikrokontrolera poprzez konwerter podbijający napięcie stanów logicznych. Pin Vneg to masa. a Vpos to +1,5V.
Jeżeli suwmiarka ma pracować bez baterii (tak jak w moim przypadku) można zasilić ją przez port komunikacyjni.

Schemat zasilania, oraz konwertera napięć dla komunikacji.

Poniżej oscylogram przedstawiający transmisję.
Na zielono Clock, na żółto Data.
Dane wysyłane są 24 bitowych paczkach, po 4 bity co ok 130ms.

 

UWAGA!!!  KONKURS ;)

Pozostał mi jeszcze jeden egzemplarz gotowego interfejsu do tokarki.

Funkcje:

– Wskazania z suwmiarki

– Zerowanie wskazań

– Dodawanie (dolna linijka) wszystkich wskazań po wyzerowaniu

– Zerowanie przyciskiem zewnętrznym

Całość zapakowana w solidną, estetyczną aluminiową obudowę, do której doprowadzony jest elastyczny metalowy peszel.

Pierwsza osoba, której uda się stworzyć program do obsługi suwmiarki, w środowisku Arduino, otrzyma ode mnie wyżej opisany zestaw, wraz z wszystkimi źródłami. Program wygranego zostanie opublikowany w tym artykule ;)

aaa no i najważniejsze ;) Konkurs trwa do Sylwestra ;P

Niestety termin konkursu upłynął 01.01.1018, ale zawsze możemy się dogadać ;)

Pozdrawiam,

Łukasz Górecki

Ocena: 5/5 (głosów: 5)

Podobne posty

6 komentarzy do “Tani liniał

 • Od kilku dni sam pracuję nad pewnym zautomatyzowanym robotem pomiarowym, w którym dwie suwmiarki będą dokonywały pomiarów i wysyłały dane do PC :D Właśnie przed chwilą zapuściłem do druku całą bazę z mocowaniami do suwmiarek i innych dupereli. Teraz tylko muszę upolować drugą suwmiarkę ze złączami, bo ze wszystkich moich suwmiarek tylko jedna je ma :/

  Odpowiedz
 • Te najtańsze Chińskie komunikują się najlepiej. Możesz wysyłać dane np przez ft232 i to z kilku suwmiarek. Do tego oczywiście proc i zestaw gotowy 😉 dodam jeszcze że wszystkie mają tylko nie wszystkie wprowadzone na zewnątrz.

  Odpowiedz
  • No, no – wiem, że wszystkie mają, ale chciałbym to zrobić w miarę estetycznie i bez rozbebeszania obudowy :D Ta jedna, w której mam dostęp do pinów, jest akurat z Lidla, więc najchętniej będę polował na drugą identyczną. Tym bardziej, że tym lidlowym produktom ufam bardziej od jakiejś chińszczyzny noname, a do tego są dosyć tanie (tą jedną kupiłem 39,99 zł).

   Odpowiedz
   • Te suwmiarki z Lidla niczym się nie różnią od chińskich NoName. Zapewne są produkowane w tej same fabryce, a różnica jest taka że na jednej jest napis Cion-Ciang a na drugiej Parkside.
    Osobiście na Parkside się przejechałem i nikomu nie polecam. Ale dla zwykłego amatora gdzie precyzja itd. nie ma znaczenia to wystarczy.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
 • QrD… Muszę sprawdzić swoją suwmiarkę, czy ma odpowiednie łącze. Nie zależy mi na zrobieniu liniału, ale przydałoby się podłączenie tego czegoś do syntezatora mowy… Na razie mam woltomierz i omomierz, ale gadająca suwmiarka bardzo by mi się przydała!
  Dzięki za pomysł!

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?