TV nie świeci – Padło podświetlenie LED

TV nie świeci – Padło podświetlenie LED

Skoro naprawa lodówki poszła gładko,  to wrzucę teraz coś nadal z branży AGD, a mianowicie matryca telewizora 42″  led ze stajni LG-PHILIPS.

Sprawa jest bardzo podobna jak z lodówką Samsunga, celowe postarzanie produktu.

Rok temu dostałem uszkodzony telewizor 42” led , który przestał świecić . Tzn po włączeniu ekran pozostawał czarny tylko migała czerwona dioda.Mialem zdecydować go naprawić lub też zutylizować.

Założyłem następujące usterki jakie mogły wystąpić:

 • uszkodzony zasilacz
 • uszkodzona matryca 
 • uszkodzone podświetlenie matrycy

W przypadku zasilacza posprawdzałem kondensatory elektrolityczne od razu z miejsca wymieniając je na nowe (po 4 latach miały prawo już wyschnąć) sprawdziłem mosfety no i oczywiście napięcia jakie powinien generować zasilacz. Wszystkie napięcia się zgadzały więc stwierdziłem, że niestety ale problem jest z matrycą. Z matrycą może trochę za wiele powiedziane, bo pod światło  było widać że pojawia się znaczek LG, co od razu uświadomiło mnie, że lekko nie będzie bo padło podświetlenie matrycy. Zadzwoniłem do serwisu (A jak, czemu ? Niech wiem ile ryzykuję) no i usłyszałem że wymiana podświetlenia matrycy to koszt ok 700 zł + robocizna. Abstrakcja dla mnie przy telewizorze który kosztuje ok 1k .

Przy tej cenie nie opłaca się go naprawiać, lepiej zezłomować lub mając narzędzia i chęci do zabawy oraz ok 150 zł  można złomka zwrócić do żywych. Uprzedzę was, telewizor można naprawić na kilka sposobów:

 • kupić paski używane na allegro
 • kupić nowe paski led na aliexpress
 • kupić pojedyncze diody i wymienić tylko przepalone
 • lub też moja metoda ( może trudna i żmudna, ale wydaje mi się, że prędzej zdechnie elektronika niż moje ledy :))

Na youtubie pełno jest filmów pokazujących wymianę pasków led w matrycach wystarczy wpisać TV LED ARRAY REPLACEMANT

( przykładowy filmik https://www.youtube.com/watch?v=5rwLDxKgZIA)

Znowu powiem teraz coś na uwagę 

     Wszystko co robisz ze swoim sprzętem, robisz na własną odpowiedzialność, Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności jeżeli zrobisz sobie krzywdę, albo urządzeniu.

Na samym początku parę uwag , nie mam zdjęć jak rozkręcam telewizor, ale jest to banalnie proste wszystkie śruby z tyłu telewizora należy odkręcić :) dokopać się do samej matrycy i też ją rozkręcić -( małe śrubki z boku) Teraz bardzo ważne: Cokolwiek robisz z matrycą to:

 • uważaj na to aby ci nie pękła ( najlepiej przesuwać ją po na kocu lub innym miękkim materiale)
 • NIGDY, ALE NAPRAWDĘ I BEZ KITU NIGDY, NIE KŁADŹ TV MATRYCĄ DO DOŁU BEZ MIĘKKIEGO PODPARCIA W POSTACI KOCYKA LUB CZEGOŚ INNEGO, matryca po położeniu na płasko potrafi się ugiąć, a co za tym idzie porysuje się od blatu na którym leży TV, lub pęknie pod własnym ciężarem. (one naprawdę są bardzo cienkie)  
 • uważaj na drivery z boków ( jak urwiesz to matryca do kosza)
 • pamiętaj o kolejności polaryzatorów -folii pod matrycą ( jak pomieszasz to efekt może być smutny, i masz łamigłówkę do rozkminienia)
 • jak już doszedłeś do tego etapu to oczom naszym ukazuje się biały rozpraszacz światła, który ma pomontowane co kawałek plastki dystansujący “klosz” naszego TV

Niestety ale trzeba je też zdemontować do zera i wyjąć ten biały odbłyśnik.

Pokazuje nam się goła blacha no i paski ledowe składające się po 2 moduły na rząd. Uwaga jeżeli wybraliście opcję nr 1 tzn używany pasek, LG w swoich matrycach stosuje paski z diodami  pojedynczymi 3V podwójnymi 6V i jeszcze parę innych więc zadbajcie aby pasek był dokładnie taki sam jak wasz i najlepiej niech będzie z polaryzatorami ( odklejonych nigdy nie ustawicie idealnie zawsze bedzie gdzieś na czarnym tle plamka przebarwienia ( ale tv będzie sprawny). W przypadku nówek z ali tak samo kupujemy konkretny part number i z kolimatorami. Paski same sprawdzamy pojedynczo podłączając do nich odpowiednie napięcie ( pasek z diodami 3V ok 24V, a z 6V o ile się nie mylę z ok 40V ale świeci już przy 32V ( max mojego zasilacza laboratoryjnego)) Szybko wyłapiemy niesprawne paski a potem to już tylko kwestia podmiany paska lub diody. Te paski wszystkie połączone są w szereg więc jak jeden szereg padnie nie pali się cała matryca ( przestrzegam przed grzebaniem pod prądem bo napięcia na tych paskach w zależności od matrycy to od 100V w górę). Jeżeli macie czas na zabawę to diody sprzedają w na alledrogo w kosmicznych cenach po 10 zł za sztukę ale u braci zza wielkiej wody w tej cenie macie całą 50 :)

Naprawa którą wykonałem to metoda 4, dlaczego się na nią zdecydowałem 

 • Oryginalne paski przyklejone w TV nie mają radiatora od spodu ( czysty PCB bez midzi który kiepsko odprowadza ciepło)
 • robiłem to aby zobaczyć jaki będzie efekt, bo i tak w najlepszym wypadku mam TV42” za “frytki”
 • postawiłem sobie limit cenowy do 150zł jako realny i akceptowalny koszt naprawy  
 • Jest to tylko udowodnienie koncepcji, że tak też można :)
 • miałem czas na przylot paczek z Chin :) co obniżyło cenę do zamierzonego pułapu

Co potrzebujemy do naprawy:

 • Klej termiczny do LEDÓW
 • Klej do kolimatorów ( ja użyłem tu Patexa do wszystkiego :))
 • Ledy odpowiednie do danego TV
 • radiatory do ledów (pasują od cree)
 • Pasta lutwnicza do smd
 • parę kabelków
 • Stacja Hotair i lutownica
 • No i oczywiście cierpliwość i zdolności manualne. 

Po skompletowaniu części potrzebnych zabrałem się za pracę przylutowałem diodki do radiatorów.

Po przylutowaniu diod nadszedł czas na rozmontowanie Matrixa :) zdemontowałem oryginalne paski pozostawiając tylko pisakiem ślady gdzie przypadały kolimatory. i nastąpiło żmudne klejenie, lutowanie i sprawdzanie diod

Taka kolejna uwaga ” Im dokładniej to zrobisz tym lepszy będzie efekt finalny” .


t

Zajęło to sporo czasu bo diody trzeba dość dokładnie rozmieścić inaczej clauding zepsuje efekt finalny.

To była prostsza część zabawy bo lutowanie to przyjemność, nastąpił moment przywrócenia odbłyśnika i kolimatorów ( zalecam umycie ich w myjce ultradźwiękowej bo paskudy po 4 latach były zakurzone w środku :)

Najlepiej kleić je grupami i przy linijce lub jak u mnie przy listwie aluminiowej ( patrzcie tylko aby kolimatory były wypoziomowane i na równej wysokości ( inaczej clouding murowany (sam tego do końca nie uniknąłem – dzisiaj robiłbym to o wiele dokładniej))

Po tym jak kleje wyschną i mamy nasz klosz gotowy, proponuję podłączyć zasilanie do TV bez matrycy . Po włączeniu podświetlenie zapali się pomimo braku matrycy. Możemy założyć wtedy odbłyśniki i popatrzyć na efekt  naszej pracy. ( jeszcze raz mówię matryca to ostatni puzel założymy go przy zadowalającym efekcie). W moim przypadku poprawiałem parę ledów, ale w którymś momencie stwierdziłem, że jest już do zaakceptowania (PONOWNIE MÓWIĘ IM BARDZIEJ SIĘ PRZYŁOŻYSZ NA STARCIE TYM LEPSZY EFEKT KOŃCOWY). Na czarnym tle nie widać śladów świecenia, na białym niestety są choć jak lekko się ściemni podświetlenie jest to akceptowalne :), Na filmach niezauważalne.

Córka zarobiła monitor 42” :D – nie narzeka na lekkie przejaśnienia :)

 Czas na małe podsumowanie:

Wielu z was zastanawia się pewnie po co tyle zabawy i w imię czego ? Powiem tak: TV był  elektrośmieciem więc skończyłby na wysypisku, a tak jeszcze podziała i pewnie nie za szybko padnie. Po drugie jest to “proof of concept” pomysłu jaki zatlił mi się w głowie i doprowadziłem go do finału :) . Po trzecie miałem sporo czasu i traktowałem to jak klocki lego dla dorosłych aby oderwać się od rzeczywistości :). Po czwarte właściwie najważniejsze – wkurzyłem się na tandetę jaką są paski podświetlające matrycę i jak idiotycznie są zamontowane:

 • Brak radiatora w celu odebrania diodom ciepła ( to musi paść szybko)
 • taśma przylepiająca paski nie jest termoprzewodząca co dodatkowo przyspiesza starzenie się sprzętu i jego awarie ( wiem co mówię b naprawiałem wcześniej tv też LG z tego typu podświetleniem tylko o wiele starszego (8 letniego w którym padła 1 dioda z powodu awarii zasilacza) i tamten miał radiator od spodu i taśmę termiczną.

Metoda ta jest skuteczna bo w/w TV działa jako monitor FullHD już ponad rok, wcale się nie grzeje w odróżnieniu do wersji z paskami ledowymi. Dla tych co lubią majsterkowanie a potrzebują dużego monitora (projekty robi się świetnie na takim LCD) polecam nasz ulubiony portal. Można kupić TV  uszkodzonym podświetleniem za 100-200 zł i za drugie tyle mamy super monitor do warsztatu.Powyższa metoda jest całkowicie moim pomysłem. Metodę tą można stosować w TV od 32”-60” (może inne też się nadają) w których nie ma podświetlenia typu EDGE.

Życzę udanej zabawy.

Ocena: 5/5 (głosów: 5)

Podobne posty

24 komentarzy do “TV nie świeci – Padło podświetlenie LED

 • Elegancko. Widać minimalne jak by to nazwać rozjaśnienia w miejscu nowego podświetlenia ale jest to akceptowalne. Bardzo dobra robota. Temat postarzania produktów stary jak świat bo interes musi się kręcić i firmy muszą zarabiać. Damy im radę! Pozdrawiam. Naprawdę bardzo dobry pomysł i wykonanie.

  Odpowiedz
  • Bardzo dobra robota to to nie jest. Normalny klient w życiu by tego nie przyjął ze względu na bardzo nierównomierne podświetlenie (jaśniej widniej, kółka).

   Odpowiedz
 • Ja ponad rok temu miałem podobny przypadek. Koszt naprawy 0PLN. Zwarłem jedną uszkodzoną diodę. Żona na pytanie gdzie jest ciemniej wskazała przeciwną stronę tv. Cena używanych pasków odstraszała. 50PLN plus wysyłka. Tv do tej pory działa.

  Odpowiedz
  • wszystko fajnie ale jak pisałem, diody połączone są w szeregu. więc puściłeś im większy prąd. Jak nie będziesz miał go rozjaśnionego na maksa, a tv ma paski z aluminium na spodzie to raczej nie padnie.

   Odpowiedz
   • Od kiedy diody w szeregu po ujęciu jednej mają większy prąd? Proszę o wzór na to. Prawa się zmieniły od czasu mojej szkoły chyba.

    Odpowiedz
    • Masz absolutną rację w szeregu prąd, który płynie przez wszystkie elementy gałęzi jest taki sam. Pomroczność jasna czy co. Jedno jest pewne diody wysiadają termicznie z powodu złego odprowadzania ciepła i tego się trzymajmy.

     Odpowiedz
    • Daję wzór: I = (Uz – X*Uf)/R gdzie I prąd płynący przez diody, Uz napięcie zasilania, Uf napięcie przewodzenia diody, X liczba diod, R rezystor (opór) ograniczający prąd diod.
     Zmniejszając X zwiększamy prąd I. Prąd taki sam dla wszystkich diod ale inny w zależności o liczby.

     Odpowiedz
 • No i bardzo fajnie. Trzeba sobie samemu radzić. Wiadomo, że taka naprawa nie będzie w 100% profesjonalna ale z pewnością uratujemy ekran za stosunkowo niską cenę. Jeśli ktoś nie chce wydawać mnóstwa pieniędzy na pełny serwis to to będzie świetna alternatywa.

  Odpowiedz
 • Dwa dni temu wymieniłem całe paski w TV mojej mamy. Sprzęt to LG 32LF5610. Nie chcąc czekać miesiąca, przepłaciłem i kupiłem paski na Allegro (130zł z wysyłką, u chińczyka 13$). Wymiana zajęła jakieś 1,5h, mama zadowolona bo nie widzi różnicy w świeceniu.
  Podświetlanie padło pół roku po końcu gwarancji (2 letniej).

  Odpowiedz
  • Mam w Panasonicu 42″ listwy na zasadzie, że po lewej jest 5 listw podłączonych do wtyczek a po prawej 5 listw które łączą się do tych listw po lewej. Listwy z prawej mają oznaczenie SV0420A88_Rev3_A_4LED_130930 a po prawej SV0420A88_Rev3_B_4LED_130930. Jak daję napięcie z zasilacza serwisowego 12V na styk listwy po lewej to zaświecają mi się 4 diody tej listwy, ale diody na listwie, która jest do niej podłączona już się nie zaświecają. Dopiero jak dam napięcie bezpośrednio na styk listwy po prawej, to wtedy jej diody się zaświecą. To normalne?

   Odpowiedz
 • Mam pytanie, pół roku temu oddałem tv do serwisu bo padło podświetlanie LED, podobno pan wymienił całe podświetlanie na nowe ( 500zl ), ale po powrocie do domu, ekran w tv nadal miał takie ciemniejsze pasy, w których miał je przed awarią, czy wymiana całego podświetlenia na nowe powinna to zmienić? Pytam bo podświetlanie znowu całkowicie padło ;) i obawiam się, że nie zostało jednak wymienione całe.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?