Adalight – Dynamiczne podświetlanie na WS2801

Adalight – Dynamiczne podświetlanie na WS2801

Witam !

Chciałbym przedstawić Wam mój ostatni projekt którym jest “ambilight” dla monitora na ledach adresowanych WS2801.

Potrzebne elementy:

Zasada Działania:

Program analizuje obraz wysyłany do monitora następnie odczytuje kolor z danej strefy i wysyła informacje do arduino które steruje poszczególnymi Ledami.

Oprogramowanie PC:

Do komunikacji z arduino użyłem programu “AmbiBox

Najważniejsze opcje to ustawienie Portu COM oraz Urządzenia “Adalight” liczba FPS zalezy od wydajności waszego komputera

ilosc stref oznacza liczbę Ledów (25 sztuk = 25 stref)

Poniżej podaje swoje ustawienia

ambibox

 

Oprogramowanie Arduino:

Po pobraniu LEDstream należy wrzucić całość do folderu Arduino który znajduje się domyślnie w “Moje Dokumenty” następnie w Arduino IDE wybieramy Plik->Szkicownik->LEDstream po czym oczywiście wgrywamy szkic

arduino

 

Podłączenie:

Kolor czerwony 5+

Kolor biały pin 11

Kolor zielony pin 13

Kolor niebieski GND

500px-2801_pixel_diyledexpress_2012-04-03_08_01_38

Konstrukcja:

Osobiście za cel obrałem jak najprostsze wykonanie “stelażu” czego efektem jest płyta pilśniowa wycięta na kształt monitora wraz z listwą w której miałem już gotowe otwory

całość prezentuje się dość estetycznie :)

IMG_20150209_151142

 

 

Efekt:

Jakość nagrania może nie jest powalająca ale chodzi tylko o pokazanie całości

Ocena: 4.49/5 (głosów: 81)

Podobne posty

34 komentarzy do “Adalight – Dynamiczne podświetlanie na WS2801

      • Rzeczy tego właśnie typu jakieś ledy za monitorem które nie są w żaden sposób potrzebne(nie masz lampy na suficie albo na biurku :
        ;) ). Ogólnie ja uważam to za coś zbędnego i trochę obciachowego. Mi się nie podoba, ale jeżeli chcesz toś takiego mieć to nie ma sprawy(twój dom, twoje pieniądze wtrącać się nie będę). W końcu o gustach się nie dyskutuje, ale nad projektem trochę popracowałeś dlatego 4/5.

        Odpowiedz
    • Nie słuchaj go, żaden wiejski tuning. Nie dość że rzecz praktyczna (optycznie zwiększa rozmiar ekranu) to jeszcze wyszło estetycznie.

      Co do samego artykułu to mało w nim poradnika, podłączyć odpowiednie piny i wrzucić gotowy program umie już każdy tutaj po przejrzeniu 2 poradników związanych z arduino/uC.
      Chciałeś się pochwalić? I ok, bo jest ładnie to zrobione, ale zabrakło właśnie tej części majsterkowej. W jaki sposób złożyłeś stelaż, jak przymocowałeś do monitora czy są przygotowane otwory wentylacyjne tak by nie zakrywać tych od monitora?

      Tego moim zdaniem zabrakło, dlatego masz 4/5 ode mnie.
      Pozdrawiam i czekam na następne poradniki.

      Odpowiedz
  • Poliakustyczny dziękuję za konstruktywną krytykę :)
    niestety nie mogłem np poprzeć całości zdjęciami z etapu budowy ponieważ postanowiłem iż opisze projekt już po tym jak go wykonałem a zdjęć nie zrobiłem :/

    Tak jak już pisałem stelaż to “płyta pilśniowa wycięta na kształt monitora wraz z listwą w której miałem już gotowe otwory” został on przykręcony do monitora w miejsce przewidziane na stelaż całość jest dość solidna i łatwa w montażu/demontażu dlatego mogę polecić każdemu ten własnie sposób zamontowania ledów.

    Oczywiście masz racje i mógłbym bardziej opisać projekt od strony majsterkowania aczkolwiek myslę że duzo trudniejsze jest wykonanie całości od strony technicznej a wykonanie reszty jest już kwestią indywidualną ponieważ każda konstrukcja może róznić sie od siebie rozmiarem techniką wykonania itp dlatego ja tylko podsuwam pomysł a kweatia wykonania tego u siebie powinna być zależna od osoby która ten projekt “buduje”.

    Odpowiedz
  • Rzygam tym arduino już… jakby nie można było zrobić ciekawego projektu bez tego. Pewnie to trochę poświeci a potem pójdzie do rozbiórki, bo chyba nikt nie będzie kupował arduino żeby raz go użyć do mrygania diodami

    Odpowiedz
    • Arduino pełni tutaj rolę sterownika i nie można go zastąpić (ewentualnie własna płytka z atmegą 328-PU i bootloaderem arduino)

      “Pewnie to trochę poświeci a potem pójdzie do rozbiórki, bo chyba nikt nie będzie kupował arduino żeby raz go użyć do mrygania diodami”
      nikt nie mówi że trzeba kupowac oryginalne Arduino Uno za 100zł wystarczy klon Arduino Nano z ebay za 2,5$ :)

      Odpowiedz
      • Serio ardurino potrzebne, kurde ja go nie mam a robie to wszystko, USBasp i atmegi. Płytke do testowania ala ardurino by program sprawdzać zrobiłem za 5zł, fakt troche zabawy z wytrawianiem ale o to tu chodzi o MAJSTERKOWANIE jak bym chciał gotowce to niemal każdy opisany projekt na tej stronie ma odpowiednik produkowany komercyjnie, arduino to fajna sprawa ale jak pisze Damian można się obyć bez niego dzięki czemu robimy coś co zostaje a nie bezuzyteczne pierdoły bo serce zabierzemy do nastepnego projektu

        Odpowiedz
    • Czekamy aż wrzucisz swoje projekty bez Arduino :)

      Serio dissować coś tylko dlatego, że jest genialną, uniwersalną platformą dla ciekawych projektów?

      Odpowiedz
  • Kolega chyba nie wie o czym pisze, bo jasność led-ów ustawiana jest z poziomu aplikacji. Ogólnie kolejny projekt skopiowany z internetu- zero opisu!!! Osobiście komentarz typu”Witam, wykonałem coś i coś…” uważam za lenistwo. Więcej własnej inicjatywy!!! Zapraszam autora do prezentacji na zwykłym AVR np. ATmega8. Ciekawe czy będzie tak łatwo.

    Odpowiedz
  • Podobne projekty były już w internecie, tylko bez diod adresowanych a na rejestrach przesuwnych, bądź rozszerzeniach pinów do arduino (nie przypomnę sobie nazwy układu, ale to ten którego używa się żeby podłączyć wyświetlacz do I2C). Całość fajna, tylko czy warto do monitora komputerowego. Zastanawia mnie czy nie dałoby się zrobić czegoś takiego do TV, tylko podłączanego do zwykłego wyjścia VIDEO czyli chinch’a. Wtedy każdy by chciał to mieć. A PHILIPS mógłby się schować ze swoim ambilight.

    Odpowiedz
    • Piotr jest to możliwe ale całość nie będzie tania ;/

      Ledy WS2801 ok 50 sztuk (TV 42 cale) + HDMI Splitter + Konwerter HDMI 2 AV + BIGtec USB 2.0 + Raspberry Pi B+ = w pełni działający ambilight po HDMI :)

      Rozwiązanie z monitorem jest o wiele tańsze a na komputerze tez można oglądać filmy.

      Odpowiedz
      • Spotkałem kiedys na alledrogo moduł do arduino, ktory odbiera i przetwarza (w mimiarę możliwości) sygnał video, z braku czasu sie nie zainteresowałem. Moj TV, nawet jak odbiera sygnał z HDMI to wyrzuca jego powtórkę na euro (tak podłączyłem kino domowe) przy tego rodzaju podświetleniu nie jest konieczne aanalizowanie rozdzielczości HDMI.

        Odpowiedz
      • Chętnie kupił bym takie rozwiązanie jako gotowiec podpinany pod tv. Niestety nie mam zdolności manualno-elektroniczno-programistycznych aby samodzielnie coś takiego wykonać. Widziałem niby gotowce na aukcjach, ale wyglądało mi to na coś taniego wręcz “jednorazowego”.

        Odpowiedz
  • Chłopie! Nie przejmuj się ględzeniem malkontentów, tu się komentuje wg gustów, tylko potencjalnej wartości użytkowej, pomysłu, niekoniecznie precyzyjnego wykonania. Sam nie przepadam za arduino (projekty mijam szerokim łukiem), ambilight – też raczej nie widzę go w domu, ale należy Ci się 5/5 za pomysł na szybkie i dające niezły efekt wykonanie odjazdowego urządzenia.
    A czy posłuży Ci dłużej czy krócej – niech nikogo o to głowa nie boli :D
    Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!

    Odpowiedz
  • Ględzenie czy nie, to rzecz gustu, czasami to co napiszą komentujący jest warte uwagi. Fajnie że przedstawiłeś projekt, jak ktoś się zainteresuje, zapyta, poszuka doczyta.
    Pisałem w którymś z komentarzy (niestety z anonima) o module do Arduino który analizuje sygnał Video. Znalazłem aukcje na której był sprzedawany
    http://allegro.pl/arduino-shield-video-experimenter-i5058290552.html . Może zamiast Malinki można by było zastosować coś takiego?

    Odpowiedz
  • Trochę off topic – strasznie drogie te ws2801 robiłem na święta gwiazdę na ws2811 które kosztowały niecałe $17 za 50 szt. fi 8 mm.

    Odpowiedz
  • Witam.
    Trochę faktycznie brakuje tej części majsterkowej i zdjęć z realizacji oraz kodu, jednak nie popieram kolegów maruderskich, którzy nic nie zamieszczają, a tylko krytykują. Szanowni koledzy ja osobiście nie przepadam za etapem tej strony, w którym zamieszczano podstawki pod telefon. Jednak liczy się pomysł wykonanie i chęć do majsterkowania.
    Reasumując czwórka dla twórcy.
    Pizdrawiam

    Odpowiedz
  • Hej naprawdę ciekawy pomysł, ja również myslałem o zlepieniu czegoś podobnego, ale do montażu na telewizorze (bez użycia komputera i softu). Może ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić? bo ja sięzastanawiam od jakiegoś czasu.

    Odpowiedz
  • Hej !

    Odgrzebuję temat :) czy na takiej taśmie też mogę wykonać zapisany przez Ciebie projekt ?
    https://nettigo.pl/products/tasma-led-rgb-ws2801-5v-ip20
    układ kontrolujący diodę taki sam, zasilanie również- ja nie upatruję się różnic. o tyle to będzie dla mnie przyjemniejsze, że taśmy są na przylepiec robią mniej “bałaganu” za monitorem z racji możliwości dolutowania przewodów o odpowiedniej dla mnie długości.

    W kwestii podłączenia : na stronie Adalight czytam, że zasilanie podpinam od strony output a sygnał od strony input -> czy to oznacza, że przewody do arduino podpinam z pól taśmy DI= pin11(MOSI); CI= pin13 (Clock) ? Czy mogę tu zastosować Arduino NANO ( domyślam się, że wtedy piny ulegną zmianie, czy szkic, który podlinkowałeś też będzie inny ? nie chcę aż tak mieszać ) ?

    oraz pytanie ostateczne : widzę, że odkąd napisałeś artykuł sprawa sporo poszła do przodu- czy są teraz jakieś alternatywne/lepsze systemy do kontroli ambilightu ? Mignął mi gdzieś projekt LightBerry, który wygląda super, bo przetwarza sygnał nawet z TV za pomocą splitera i grabbera, natomiast przeraża mnie ilość peryferiów do niego stosowanych i cena. Wpadło Ci jakieś DIY podobnej konstrukcji za bardziej ludzkie pieniądze ? :)

    Odpowiedz
  • Alternatywą jest klon Arduino Uno lub Nano + taśma WS2812 + detektory koloru TCS3200 zamontowane na obwodzie telewizora. Wtedy nie trzeba żadnego zewnętrznego PC, Raspberry czy graberów.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?