Generator wysokiego napięcia na 2 cewkach zapłonowych połączonych anty paralelnie

Generator wysokiego napięcia na 2 cewkach zapłonowych połączonych anty paralelnie

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Generator produkuje impulsowe wysokie napięcie rzędu ~90kV przy niewielkim prądzie. Zasada działania:

Dwupołówkowo wyprostowane napięcie sieciowe ładuje 2 kondensatory VIMA, kondensator naładowany do napięcia kilkuset woltów zostaje gwałtownie rozładowany przez uzwojenie pierwotne cewki za pomocą tyrystora sterowanego generatorem przebiegu prostokątnego. Energia przekazana w ten sposób z kondensatora do cewki bardzo chce sobie gdzieś uciec, najchętniej w postaci przepływu prądu w obwodzie uzwojenia cewki, ale niestety zamkniętego obwodu nigdzie nie znajduje, więc musi sobie zamknąć jakiś istniejący obwód otwarty. Zamknięcie obwodu następuje poprzez wytworzenie iskry elektrycznej pomiędzy wyprowadzeniami uzwojeń wtórnych obu cewek Najczęściej iskra ta występuje na zrobionym przez nas iskierniku co daje głosńe i efektowne wyładowania, a przy tym śmiertelnie niebezpieczne. 

Schematu nie będzie, laik tego budował nie może. A kumaty chce to sobie zrobi. Jest to urzadzenie do bardziej dydaktyki niz jakich zastosowań.

 

Zdjecia przedstawiaja ów generator.

 

Pliki załączone do artykułu:

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 1.67/5 (głosów: 6)

Podobne posty

3 komentarzy do “Generator wysokiego napięcia na 2 cewkach zapłonowych połączonych anty paralelnie

 • Artykuł bezcelowy i bezużyteczny.

  “A kumaty chce to sobie zrobi.”

  Jak kumaty będzie chciał sobie zrobić to sobie zrobi wiec jaki cel ma tutaj ten artykuł?

  Jak będę chciał sobie pooglądać generatory to wejdę na yt.

  Odpowiedz
 • Podaj dokladny opis budowy , i nie przejmuj sie tym czy ktos jest ” kumaty ” czy nie . Ja sie nie zaliczam osobiscie do ” kumatych ” ,ale wykonuje zawodow badaia dla energetyki i przemysłu na srednich napieciach , w zakresie bezpieczenstwa. Mam uprawnienia do prac bez ograniczenia napiecia. Takie eksperymenty nie sa mi obce.bo kiedys uzywałem przekladnikow napieciowych pomiarowych , które sterowałem auto transformatorem, ale jest to sprzet dosc ciezki , i z tego powodu mało praktyczny. I jeszce jedno . Nie do ciebie nalezy ocena kolegów majsterkowiczów. Chcesz sie podzielic pomysłem to dobrze , ale bez zbednych i nie stosownych kometazy …Dzieki…i czesc !

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?