Lampa RGB na diodach led WS2812B

Lampa RGB na diodach led WS2812B

Zdjęcie0318

Lampa RGB została wykonana z plexi zakupionej na znanym portalu aukcyjnym.Użyte diody led WS2812B taśma 60szt/m.

Klej do plexi to Acryfix192.

Zdjęcie0014

Płytki plexi były cięte na wymiar laserem.Ręczne cięcie plexi tak grubej jest niemożliwe,aby uzyskać idealne powierzchnie.


  1. Czarna plexi 5mm i 3mm służyła do wykonania podstawy oraz oklejania kątownika ,który spełnia funkcję słupka głównego na świecące płytki plexi.Kątownik z aluminium należy okleić plexi,gdyż klej ten reaguje z tym materiałem i świetnie trzyma na długości tylko 1cm.

Zdjęcie0060

2.Plexi bezbarwna 8mm. służy do wykonania świecących płytek na wymiar 6cm.x 6cm. jeden z boków ścięty na 1cm.

Zdjęcie0104

3.Płytki świecące musimy potraktować papierem ściernym tylko same boki co nada nam lepszy efekt wizualny.

Zdjęcie0115

Zdjęcie0116

4.Płytki plexi mają bardzo dobrą ochronę z folii oraz papieru,który należy zdjąć po zmatowieniu każdego z boków.

Zdjęcie0126Zdjęcie0119

5.Następnie oklejamy z plexi czarna 3mm. boki kątownika tak wewnątrz jak i zewnątrz.Użyłem do tego oklejania taśmy dwustronnej.

Zdjęcie0069

Zdjęcie0096

6.Zostawiamy miejsce na taśmę led WS2812B.

Zdjęcie0077

7.Następnie wykonujemy podstawę z plexi czarnej oklejając płytę meblową.
Tu także użyłem taśmy dwustronnej tylko w okolicach otworu na kątownik [słupek] użyłem kleju typu gwóźdź.Dla wzmocnienia podstawy dodatkowo przykleiłem ze spodu podstawy plexi 5mm. Tym razem użyłem kleju Acryfix192 ,gdyż jest to klejenie plexi do plexi .W podstawie jest otwór na słupek zrobiony też laserem.Natomiast w oklejonej płycie meblowej otwór wykonałem wiertłem.
Przez otwór przekładamy przewody sterujące.Ja dałem dwa komplety.Pod spodem podkleiłem 4szt. nóżki wykonane z plexi pręt średnica 10mm.

Zdjęcie0137

 

 

8.Kolejna praca to najtrudniejszy element,czyli klejenie płytek świecących do kątownika.Odległości między diodami to akurat 16mm.Natomiast grubość płytek to 8mm.Zostaje nam odległość między płytkami też 8mm.Do tego celu użyjemy wolnej płytki,którą wkładamy pomiędzy następną klejoną płytkę i w ten oto sposób mamy idealne odległości między płytkami.
Smarujemy klej tylko w miejscu klejenia płytki i to ważne gdyż klej reaguje z plexi i płytka miałaby znak [wżer] z boku ,który ma świecić.Klejenie następnej płytki za około 20-30 minut.

Zdjęcie0140

Zdjęcie0142

Zdjęcie0143

9.Kolejną czynnością to wklejenie słupka z płytkami do podstawy.Do tego celu użyłem kleju typu gwóźdź.Należy zadbać o przewody ,aby je nie uszkodzić.

Zdjęcie0309

Do sterowania diodami WS2812B, które są włożone między paski plexi użyłem Atmegi328P lub Arduino.Płytka z elektroniką jest zamontowana pod spodem podstawy.Diody led dodatkowo przykleiłem dla sztywności na pasek koloru matowego,który miałem w listwie aluminiowej na diody led .Jak pisałem program w C++ i sprawdzałem jak wszystko chodzi to właśnie wcześniej diody były tam zamontowane.Pasek matowy lepiej oddaje kolory.

Zdjęcie0067

 

Elektronika to Atmega 328P lub montujemy Arduino.

Zdjęcie0064

 

Zdjęcie0319

Kilka miesięcy temu zrobiłem na podobnych zasadach mniejszą lampę na 10szt. ledów WS2812B

Zdjęcie0041

Zdjęcie0040

Zdjęcie0016

Zdjęcie0038

Ocena: 4.64/5 (głosów: 61)

Podobne posty

18 komentarzy do “Lampa RGB na diodach led WS2812B

    • Koszt lampy małej i dużej jest spory.
      Mała była z grubszej plexi ,bo 10mm i większe płytki.
      Duża lampa koszt plexi to około 200zł. tyle samo kosztuje laserowe wycięcie,ale gdybym zamówił płytki wycięte na wymiar ,bo przysłał mi materiał bardzo ładnie wycięty chyba frezem to cena laser odpada.Frezem nawet lepiej ,gdyż jest już matowa i trzeba lekko poprawić papierem ściernym.
      Klej jest też drogi i innego nie zastosujesz do plexi.
      Pasek ledów właśnie zamówiłem to ponad 80zł.

      Odpowiedz
    • Jak wejdzie na Forum to postaram się,gdyż dysk sformatowałem i muszę wgrać wszystko co tam było na nim i ten kod też chociaż jest “śmiesznie” napisany,ale jak widać najważniejsze ,że chodzi.
      W sumie to wystarczy wpisać w Google co związane z tymi diodami i biblioteka Adafruit i szukać.Później podejrzałem jak to chodzi i sam coś spłodziłem lub łączyłem je razem i metodą prób i błędów zmieniłem dany kod i wyszło to co widać.Niekiedy nie to co chciałem ,ale wyszło nowe i nawet ciekawe efekty.

      Odpowiedz
    • Można tak zrobić i dodać np;drugą Atmegę 328P jako inny kod z przełączaniem na pilocie lub przełączniku i dorobić drugi słupek na efekt stereo.
      Właśnie myślę nad druga Atmegą i wstawienie efektu płonącej wieży.
      Jest to inna biblioteka niż Adafruit, która ma też efekt “fire”,ale wydaje mi się że trochę słabszy od biblioteki #include .
      Właśnie ta mała lampa pracuje na tej bibliotece,która w sumie jest do starszego typu ledów WS2811,ale też chodzi na ledach WS2812B.
      Całość mam na parapecie i gdy żaluzją są zasłonięte to i tak widać na zewnątrz jak latarnię.

      Odpowiedz
    • Nie słyszałem o takich ledach.Przecież z tych ledów można uzyskać czysty lub pośredni biały kolor.To miganie na początku miało biały kolor ledów ja tylko zmieniłem na kolorowe.

      Odpowiedz
  • Mam jedno pytanie. Kable na zdjęciu (z elektroniką) do czego podłączyłeś. Prosiłbym o jakieś zdjęcie albo napisanie o co do czego jest podłączone. Jestem w tym troszeczkę zielony.

    Odpowiedz
      • Arduino ma wiele wyjść i musisz najpierw poczytać jak działać z Arduino.
        Jedno wyjście wykorzystałem do sterowania diodami no i plus oraz minus zasilanie ledów oraz wsad ,czyli program trzeba wczytać do Arduino lub Atmega 328P i tyle.
        Te ledy po podłączeniu zasilania bez programu nie będą świecić.
        Steruje tym program.Dlatego nazywają się adresowane.
        Można robić z nimi co się chce, ale programowo.

        Odpowiedz
      • Przecież na zdjęciu widać płytkę z Atmega328P, która akurat steruje paskiem ledów.Jak to się robi to najpierw trzeba poznać podstawy elektroniki.W internecie jest sporo na temat Arduino oraz Atmega.
        To było moje źródło wiedzy, gdyż wiele lat nie zajmowałem się elektroniką,a programowanie to dla mnie ciemna masa,a jak widzisz wszystko chodzi i nawet teraz dopisałem sporo programu z różnymi innymi efektami.

        Odpowiedz
    • Jak jesteś nowicjuszem w dziedzinie elektroniki to ciężko coś tłumaczyć.
      Kable są podłączone do Arduino UNO ,a teraz zwiększyłem ilość efektów i musiałem zastosować Arduino MEGA.
      Można zrobić i tak mam na małej lampie płytkę z Atmega 328P od Arduino,ale tu tego nie będę tłumaczył.Pełno wiadomości jest w internecie.
      Kup sobie pasek tych ledów lub pojedyncze kilka ledów WS2812B i spróbuj z internetu wpisać proste programy.Ja programistą nie jestem ,a mam ponad 15′ efektów.Wykorzystałem co jest w internecie i połączyłem razem oraz podglądałem jak to chodzi to sam zmieniałem program i sam trochę napisałem.
      Jak chcesz to mam czas i mogę na prywatnego e:maila pomóc o ile sam będę wiedział,bo nie zajmuję się już tym i pamięć się zaciera.

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?