Naprawa błędu avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00 w Arduino

Naprawa błędu avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00 w Arduino

Witajcie, jest to mój pierwszy wpis więc proszę o wyrozumiałość :). Wczoraj odkopałem mojego klona Arduino (DFRduino UNO) i chciałem się z nim pobawić lecz gdy wysyłałem mu już kod wyświetlił się błąd: avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00. 

winuploadtimeout

Dlaczego tak się stało?

Ponieważ komputer nie może nawiązać połączenia z Arduino.

Więc jak to naprawić?

Na większości forum jest napisane aby sprawdzić połączenia kabla USB, wybrać w IDE odpowiedni port oraz płytkę, oraz odłączyć kable w Arduino na pinach 0 i 1 (RX i TX). Niestety u mnie to nie podziałało więc szukałem dalej i nic nie znalazłem :/.

Co robić gdy Arduino nadal nie działa?

Tutaj z pomocą przychodzi przypomnienie o programowaniu oddzielnych mikrokontrolerów. Aby mikrokontroler mógł czytać kod który mu wysyłamy potrzebuje Bootloader. Więc musimy od początku wgrać bootloader aby nasze Arduino mogło odczytywać kod.

Bierzemy się do roboty!

Potrzebne rzeczy:

  • Arduino z uszkodzonym Bootloaderem
  • USBasp
  • Trochę kabelków
  • Arduino IDE

Teraz musimy podłączyć USBasp do naszego Arduino.

Możemy wykorzystać gniazdo ICSP:

523b53bb757b7f12218b456b

Lub wpiąć USBasp pod piny:

  1. Vcc – 5V
  2. GND – GND
  3. Reset – 10
  4. Mosi – 11
  5. Miso – 12
  6. SCK – 13

Przechodzimy dalej.

Teraz czeka nas praca na komputerze. Podłączamy USBasp do komputera (Pamiętając żeby odłączyć Arduino od USB!), uruchamiamy Arduino IDE, wchodzimy w zakładkę Narzędzia>Programator i wybieramy USBasp z listy.usbasp

 

Teraz klikamy “Wypal Bootloader” i czekamy aż Arduino IDE nie wyświetli wiadomości o wypaleniu go na naszym Arduino.boot

Teraz odłączamy USBasp od komputera oraz Arduino, podłączamy Arduino kablem USB do komputera i cieszymy się z sprawnego Arduino :).

Mam nadzieje że pomogłem chociaż kilku osobą, dziękuje za przeczytanie i pozdrawiam :D. Zapraszam również do komentowania, wszelkie uwagi oraz “hejty” przyjmę dzielnie na klate.

Ocena: 4.02/5 (głosów: 43)

Podobne posty

15 komentarzy do “Naprawa błędu avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00 w Arduino

  • Ja mam ten sam problem przy programowaniu AtMegi328 przez Arduino Mega2560 jako ISP.. Tyle, że na Arduino programy wgrywają się bez problemu i na 328 udało mi się wypalić bootloader.

    Odpowiedz
  • To bardzo optymistyczny wypadek naprawy, czesto zdycha 16u2 i nawet wgranie bina przez drugie icsp nic nie daje. Tylko wymiana 16u2 lub programowanie przez USBAsp i zlacze od 328p

    Odpowiedz
  • U mnie był ten sam błąd. Spowodowany był za długim kablem który podłączyłem ponieważ mkomp jest trochę dalej od monitora. Po 2h walki użyłem dołączonego usb i poszło. pod usb 3.0 śmiga na 3m kablu. Arduino uno mam kopie z chin za 10 zł

    Odpowiedz
  • Przy problemach z komunikacją z gołą atmegą328 pomaga programator z opcją slow SCK, często mam tak, że na fabrycznie śświeżą nie mogę nic wgrać (ani bootloadera, ani programu) zakładam zworke slow i po 3 do 5 minut bootloader jest. W moim wypadku co dziwne założenie zworki powoduje konieczność wypięcia i podłączenia ponownie programatora.
    Czasami warto też sprawdzić napięcie portu usb bojeżeli jest mniej jak 4,5V to moźmoże wystąpić problem przy 16mHz

    Odpowiedz
  • mam taki problem

    avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00

    czyli jak wyzej…. próbowałem wypalic bootloadera na innym scalaku i sie cos posypało…… nie jestem w stanie nic wrzucic na orginalnego scalaka w arduino. jakies pomysły ?

    Odpowiedz
  • Witam.
    Mam podobny problem. U mnie Arduino zgłasza się w menadzerze urządzeń, ale nie mozna zaprogramować przez USB. Atmega sprawna (sprawdzona na drugim Arduino-programuje się). Diody Rx i Tx nie świecą wogóle. Czy ktoś moze pomóc w naprawieniu.
    Oryginalna płytka arduino uno R3 nie klon.

    Odpowiedz
  • Jeśli macie takie problemy to sprawdźcie czy nie są podłączone RX i TX. W moim przypadku pomogło ich odłączenie i program się wgrywa, ale za każdym razem muszę te piny odłączać i włączać po wgraniu programu.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?