Przewody pomiarowe do oscyloskopu
Oprócz samego oscyloskopu będziemy jeszcze potrzebować przewody pomiarowe (no – przynajmniej jeden przewód;). Do zrobienia przewodów pomiarowych będą nam potrzebne:
- Wtyk cinch (koszt ~1zł za sztukę)
- Krokodylki (koszt 0,60zł za sztukę)
- Kabel 2×2 (koszt 0,90zł za metr)
Ważne jest, żebyście wszystko połączyli tak, jak ja. Dla naszego amatorskiego oscyloskopu to może większego znaczenia nie ma, ale jak już coś robić, to robić porządnie! Sposób połączenia, który Wam pokażę, pozwoli zminimalizować różne zakłócenia, które mogą mieć wpływ na wyniki pomiarów.
Od strony wtyczki cinch łączymy wszystko tak – do środkowego bolca podpinamy jedną z żył, a do masy wtyczki podpinamy drugą żyłę oraz masy (oploty) obu żył:
Z kolei z drugiej strony podpinamy jeden z krokodylków (czerwony) do żyły, którą podpięliśmy do bolca wtyczki cinch (oplot ucinamy i izolujemy, nie podłączając go do tego krokodylka). Do drugiego krokodylka (czarnego) podpinamy drugą żyłę wraz z oplotem:
Dlaczego tak namieszaliśmy i ciągnęliśmy do czerwonego krokodylka kabel z masą, skoro tej masy w nim nie podłączaliśmy? Dzięki temu oplotowi podpiętemu do masy cały kabel idący do czerwonego krokodylka będzie ekranowany i odporny na zakłócenia z zewnątrz.
Gotowy kabel pomiarowy do oscyloskopu wygląda mniej więcej tak:
Gotowe!
Mój oscyloskop prezentuje się następująco:
PowerOsc
Przed rozpoczęciem pomiarów musimy się zaopatrzyć w program PowerOsc, który ustawi na odpowiednich pinach portu COM zasilanie dla naszego oscyloskopu. Programu tego nie trzeba w żaden sposób konfigurować – musi on być po prostu uruchomiony w czasie pomiarów. Ważne jest jedynie to, żeby ściągnąć program PowerOsc w odpowiedniej wersji – dla portu COM1, lub COM2 (zależnie od tego, do którego portu podpinamy oscyloskop).
Program PowerOsc możecie ściągnąć tutaj:
Alternatywny sposób zasilania
Jeżeli nie macie akurat w swoim komputerze portu COM, to do zasilania oscyloskopu możecie użyć zasilacza laboratoryjnego zrobionego ze starego zasilacza ATX. Wystarczy wyciągnąć sobie na zewnątrz obudowy +12V (żółty kabel), masę (czarny kabel) oraz -12V (niebieski kabel – 12 pin złącza ATX). Oba napięcia podpinamy wtedy do układu TL082, a masę łączymy z masą całego układu.
Soundcard Oscilloscope
Do pełni szczęścia potrzebujemy już jedynie programu, który będzie interfejsem naszego oscyloskopu. W sieci jest kilka tego typu programów i po krótkich testach najciekawszym i najbardziej funkcjonalnym wydaje mi się być program Soundcard Oscilloscope (do ściągnięcia z oficjalnej strony), który posiada w zasadzie wszystkie ważniejsze funkcje klasycznego oscyloskopu.
Program w zasadzie nie wymaga żadnej konfiguracji i powinien działać od razu po uruchomieniu. Gdyby jednak działać nie chciał, wystarczy zerknąć do zakładki Settings i upewnić się, że w polu Input zostało wybrane wejście liniowe naszej karty dźwiękowej.
Pomiary
Przed podłączeniem kabla pomiarowego do źródła napięcia, skręćcie koniecznie oba potencjometry maksymalnie do masy (tzn. w stronę nóżki, do której podłączyliście do potencjometru masę). Następnie podłączamy kabel pomiarowy i obserwując monitor powolutku kręcimy potencjometrem, aż pojawi się na nim przebieg. Przestajemy kręcić, gdy przebieg zaczyna się zniekształcać (spłaszczać na szczytach).
Trzeba uważać, żeby nie podłączyć kabla pomiarowego pod zbyt wysokie napięcie, gdy potencjometr jest ustawiony w losowej pozycji, lub – co jeszcze gorsze – jest ustawiony na maksimum. Łatwo w ten sposób uszkodzić wejście w karcie dźwiękowej! Przed każdym pomiarem skręcaj oba potencjometry do minimum (w stronę masy)!
Podsumowując
Podsumuję krótko – każdy, kto od czasu do czasu lubi sobie pogrzebać przy elektronice, powinien mieć w domu oscyloskop. Jeżeli nie ma się kasy na klasyczny sprzęt, na pewno warto sobie zrobić chociaż taką przystawkę. Sam kilka dni temu walczyłem z uruchomieniem jednego układu i bez pomocy oscyloskopu nigdy nie udałoby mi się zdiagnozować problemu.
Do zrobienia tej przystawki oscyloskopowej zachęcam Was tym bardziej, że przyda się ona przy uruchamianiu jednego (bardzo fajnego!) projektu, który będę niedługo opisywał na blogu :)
A jak byście chcieli zrobić sobie jakiś inny projekcik z AVT, to polecam opisywany ostatnio na blogu Klaskacz – przełącznik reagujący na klaśnięcie :)
W razie jakichkolwiek problemów, piszcie śmiało na naszym majsterkowym forum.
Życzę udanych pomiarów!
Port COM widziałem ostatni raz… hmm…. daaawno temu. Zdecydowanie przydałoby się coś, co można spiąć z portem, które mają takie marketowe laptopy, czyli… czyli zostaje USB w zasadzie tylko. Bo z wyjściem VGA/DVI/HDMI raczej dużo nie zrobisz. Chyba, że wykombinujesz jak coś zrobić z wejściem mini-jack dla mikrofonu :)
@Tomasz Topa: Jak napisałem wyżej w komciu – można ewentualnie odpuścić sobie port COM i dać dwie połączone szeregowo baterie 9V :) Z portu USB niestety więcej jak 5V nie wyciągniesz, więc ta opcja odpada :)
@Łukasz Więcek:
Wiesz, że dla mnie to co tu opisujesz i generalnie cała fizyka stojąca za tym to czarna magia, więc z głupia tylko strzelę: a gdyby wykorzystać dwa porty USB do zasilenia?
@Tomasz Topa: Niestety nie da rady :) Po pierwsze – oba porty mają wspólną masę, więc jak połączysz +5 z jednego portu z masą drugiego portu, to zrobisz zwarcie ;) Po drugie – nawet gdyby to się udało, to by były napięcia +5V i -5V, a ten układ potrzebuje chyba minimum +9V i -9V :)
Niestety laptopy bardzo ograniczają takie zabawy. Stacjonarki z resztą też – tyle chociaż dobrego, że producenci umieszczają jeszcze na płytach głównych wyjścia COM, więc można dokupić śledzia i sobie wpiąć.
Jakie są parametry takiego oscyloskopu. Zakres częstotliwości to taki jaki obsługuje karta dźwiękowa?
Można użyć portu USB i dodać dwie przetwornice, które z pojedynczego 5V z USB zrobią -9V i +9V. Wtedy problemem byłyby zakłócenia z przetwornicy ale to też dałoby się rozwiązać.
“niebieskim i fioletowym oba kanały oscyloskopu.”
zielonym i fioletowym
@turuk: Poprawione. Dzięki! :)
Jeżeli ktoś ma komputer stacjonarny, a nie ma z tyłu obudowy RS232, to niech zajrzy czy nie ma go bezpośrednio na płycie głównej (wejście będzie miało inny kształt).
“Do zasilania oscyloskopu z portu COM użyłem ostatniej, czerwonej żyły (którą oddzieliłem od reszty na odcinku ~10cm). Żyłę podlutowałem do pinu 4 (+10V), a masę do pinu 7 (-10V):”
Jeśli sie mylę to mnie oścwiećcie, ale symetryczne jest wtedy gdy mamy na jednym przewodzie +10V względem masy, na drugim -10V względem masy i samą masę (trzeci przewód).
To znaczy ze nie wykorzystałeś punktu “0” (masy) i w sumie uzyskałeś różnicę potencjałów 20V – czyli da sie to zastąpić dowolnym zasilaczem 18,19,20V niekoniecznie symetrycznym…
No to teraz może wykresy napięć z zasilacza laboratoryjnego ATX :>
@Grzechu: Właśnie nie wiem, czy to jest do końca tak, jak mówisz. Jak by nie patrzeć, na wejścia obu wzmacniaczy jest podana masa przez potencjometry. Z tego, co teraz na szybko pogooglałem, to układ ten może być zasilany napięciem niesymetrycznym, ale wtedy trzeba dołożyć kilka elementów robiąc układ sztucznej masy.
Natomiast w poście dodałem pewną alternatywę dla tych, którzy nie mają portu COM: https://majsterkowo.pl/oscyloskop-jak-go-zrobic-malym-kosztem#atx :)
autorze – wlascicielu, przestan sie wyglupiac wypisujac bzdury na forach bez rejestracji, znajdujac dojscia do wykopania projektow, szczegolnie takich jak ten ktory potencjalnie zniszczy sprzet wlascicieli! to jakis szmelc i szajs tutaj!
I bylo by bez problemu gdyby nie fakt do czego niewiedza w tesowaniu tego projektu moze doprowadzic!
do czytelnikow: jesli juz zasilajcie to z baterii i ogladajcie przebiegi z bateryjnie zasilanych urzadzen itp Chyba ze macie na szybko do skasowania sprzet, nie majac zielonego pojecia o pomiarach oscylo.
Wiecej nauczycie sie ogladajac czyjes doswiadczenia na YT, cena 0 PLN i bez ryzyka!
Pozdrawiam!
Tak się zastanawiałem, czy w ogóle to komentować ;)
Możesz chociaż poprzeć ten swój wywód bez kropek i przecinków jakimiś linkami do for, na których coś niby pisałem? Bo pomijając fakt, że na forach udzielam się raz na ryski rok, to zawsze robię to ze swoich kont ;)
Resztę komentarza zostawię bez komentarza ;)
@anty-majsterkowo.pl:
Zapraszam do zaprezentowania swojej twórczości…
Warto zabezpieczyć układ jakimś transoptorem, wtedy nie będzie problemu typu upalony komp
taaaaa… transoptorem…taaaaa……
Dwie diody wstaw między każdym kanałem wyjścia a masą połączone odwrotnie do siebie kierunkami przewodzenia da to zabezpieczenie do 0,7v a wytrzyma nawet do 5A (zależy od użytych typów diody np. 1A,2A…) i oczywiście polecał bym w ten sam sposób zabezpieczenie wejść wzmacniaczy operacyjnych da to zniekształcenie sygnałów….. ale od czego jest dzielnik napięcia na wejściu w postaci potencjometru :) którym można ustawić poziom sygnału we/wy<0,7V
hm
Po pierwsze: ile to żre prądu z tego Com-a,
po drugie: czy potrzebne jest +-10V? Może wystarczy +-5V skoro na wyjściu i tak mamy mieć sygnał max +-2V?
Jeśli pobór prądu nie jest wygórowany, oraz jeśli wystarczy +-5V to proszę zainteresować się kostką MAX660 i wtedy wystarczy pobrać zasilanie z USB a kostka MAX660 da nam na wyjściu piękne +-5V
Nota katalogowa układu do pobrania ze strony producenta (MAXIM) a zmontować to jest genialnie prosto, Według producenta wystarczy sam układ i dwa kondensatory (od 1 do 150uF)
@Łukasz: Zapomniałem jeszcze napisać, że można też wykorzystać inne kostki: ICL7660, ICL7662, …
Zainteresowani znajdą info w necie
czy można go podłączyć do gniazda mikrofonu
jeśli nie to jaki kolor ma te wyjście na karcie dźwiękowej
czy można użyć układu TL082CN
Można :)
Rzeczywiście przydałoby się inne źródło zasilania, pomijając fakt, że w nowych komputerach rzadko można spotkać standardowe złącze szeregowe (w laptopach praktycznie w ogóle niedostępne) to nawet starsze urządzenia posiadają zazwyczaj nie więcej niż jedno takie złącze, które przydaje się również do innych celów.
Witam !
Bardzo spodobał mi się projekt tego oscyloskopu. Czy dla bezpieczeństwa można zastosować zewnętrzną kartę dźwiękową na USB – najtańszą za 5zł z Allegro i przy jej pomocy wykonywać pomiary? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Jeżeli tylko ma wejście liniowe, to nic nie stoi na przeszkodzie :)
@Łukasz Więcek:
Czyli wtedy byłoby już bezpiecznie dla naszej karty dźwiękowej w laptopie? :) i moglibyśmy kręcić potencjometrami do woli ? :)
Zagwarantować tego nie mogę ;) Znając życie, to taka chińska karta za 5zł stanowi potencjalnie większe zagrożenie dla kompa, niż ten oscyloskop ;)
Ale nie ma co popadać w paranoję – wystarczy mieć trochę oleju w głowie i pamiętać o tym, żeby skręcić potencjometry przed każdym pomiarem i można być spokojnym o kartę :)
@Łukasz Więcek: Olej w głowie czasami nie wystarczy, ostatnio multimetr przekręciłem w złą stronę i wywaliłem korki w domu. :P
Wypadki chodzą po ludziach i po to się robi zabezpieczenia. ;)
Tylko tak się zastanawiam, czy jest sens budowania takiego oscyloskopu dla osoby, która na co dzień nie ma do czynienia z elektroniką?
Generalnie raczej tak dla hobby można by coś działać, ale nie widzę sensu inwestowania w części.
Raczej ciężko nazwać kwotę 17zł inwestowaniem ;) A ja widzę chociażby po tym blogu, że sporo osób nie mających nigdy w życiu do czynienia z elektroniką, jednak próbuje coś działać dłubiąc sobie różne zabawki tutaj opisywane :)
Zrobiłem sobie podobny, ale na AtMedze8 z LCD, USB i Bluetooth. Program do procka i na komputer pisałem sam. To jest 1000x lepsze!
a ja jestem chwolno żić!
Z USB nie ma opcji, ze względu na niskie napięcie 5V, a co chcesz zrobić ze sztuczną masą? Co najwyżej uzyskasz symetryczne napięcie 2,5V.
Witam. Może projekt jest prosty ale na niewiele się przyda. po pierwsze bez separacji a po drugie częstotliwość próbkowania pewnie nie przekroczy 100kS/s :/
@Mariusz:
Do zastosowań audio w zupełności wystarczy.
@Paweł: No i co że sztuczna masa?? Większość układów audio z pojedynczym zasilaniem na tym się opiera. Co do 2,5 v na wejściu…wystarczy dzielnik 1:10 i już możesz podać 25 V
Bardzo ciekawy projekt. Gdzie można dostać układ scalony? Nigdzie go nie mogę znaleźć :/
Hmm nie przypuszczałem, że oscyloskop można zrobić samemu tak tanim kosztem. Co prawda nie jestem asem jeśli chodzi o elektronikę, ale wydaje mi się, że moje umiejętności pozwalają na chociażby próbę zmajstrowania czegoś takiego :) Bajer jest niesamowity, tym bardziej, że sprawy związane z audio to mój konik. Duży plus należy się dla autora za rozpisanie procesu krok po kroku i załączone dokładne zdjęcia.
Pingback: Cyfrowa stacja lutownicza z regulatorem PID - AVT 987 » Majsterkowo
Witam, po pierwsze to chciałem podziękować za tak przyjemny artykuł:) Po drugie prosić o pomoc:
Złożyłem sobie ten układ na razie na płytce stykowej i równolegle do jack’a podpiąłem multimetr, żeby sprawdzić czy wszystko gra. Oto co otrzymałem na ekranie( zielony to oczywiście sygnał z karty dźwiękowej, a fioletowy to mniej więcej wartości z multimetru via paint):
http://desmond.imageshack.us/Himg210/scaled.php?server=210&filename=wykresed.jpg&res=landing
Moja śladowa wiedza pozwala mi stwierdzić, że sygnał w karcie jest (dziwnie) różniczkowany z inercją:) Ale czemu to nie mam pojęcia i dlatego pytam czy ktoś wie o co chodzi.
Karta dźwiękowa, ponieważ służy do przetwarzania sygnałów audio, w założeniu zmiennych, posiada różnego rodzaju filtry i inne elementy, również zabezpieczające, które zazwyczaj deformują wchodzący sygnał tak, żeby nie przechodziło na konwerter AC nic poza zakresem 20Hz-20kHz. Dlatego napięcie stałe nie przechodzi przez układ karty dźwiękowej, a jedynie widać efekt zmiany tego napięcia. To mniej wiecej tak, jakbyś na stacjonarnym oscyloskopie nacisnął przycisk AC (oscyloskop wtedy pokazuje przebiegi bez składowej stałej).
Pingback: Wieszak na wkrętaki - czyli jak zrobić naścienny organizer warsztatowy? » Majsterkowo - zrób to sam!
Jak komuś mocno zależy na zasilaniu z USB to oczywiście może się pobawić w stosowanie konwertera napięcia, a za nim dodatkowo inwertera aby uzyskać zasilanie symetryczne, tylko się trzeba liczyć z tym, że koszt zrobienia takiego układu zasilającego będzie większy niż oscyloskopu (ot gotowy konwerter DC 5 -> 15V to kosz ok. 50 zł zależnie od jakości produktu, oczywiście można taniej samorobny), a to się już może mijać z celem… Proszę mnie sprostować/zbesztać za wszelkie błędy w logicznym myśleniu – pozdrawiam ;)
Pomysł mi się podoba, tylko czy można w jakiś sposób rozszerzyć zakres częstotliwości?
To już zależy tylko i wyłącznie od możliwości karty dźwiękowej :)
Przychodzi mi do głowy zastosować na wejściu dzielnik
np UC 7493, czy to jest bez sensu?
Co do problemu z symetrycznym zasilaniem to jak ktoś wspomniał sztuczna masa ale czy +/- 2.5 V wystarczy kostce to nie wiem. Natomiast są kostki np. lm324 które świetnie sobie radzą z pojedynczym zasilaniem 5 V.
Super! Świetny opis, wszystko wytłumaczone jak należy. Po przeczytaniu od razu postanowiłem zbudować swój. Wyszło fantastycznie! Pozdrawiam!
Witam, może mi ktoś powiedzieć czy karta rozszerzeń PCMCIA na rs232 daje napięcie symetryczne 10V?
Czy da się tym oscyloskopem sprawdzić sygnał rzędu 0,2 – 0,4V?
To jeszcze raz ja :) Jarząbek Wacław :)
Czy wystarczy obniżyć wartość potków? Jeśli tak to do jakiej?
Mam pytanie co do przewodów. Jakie przewody zostały użyte. Mam problem znaleźć trzy oddzielnie ekranowane żyły. Mógłbym prosić o jakiegos linka? Oraz chciałem zapytać jakie przewody użyć wewnątrz w pudełku. Też ekranowane czy nie koniecznie?
Wiem, że pytanie do starego tematu ale cy istniej jakaś dodatkowa opcja zabezpieczenia karty ? Jakiś bezpiecznik (np. topikowy). Czy będzie on powodował zakłócenia na wykresie ?
O zgrozo….
Po pierwsze trudno to nazwać oscyloskopem. Do zwykłe dzielniki ze wzmacniaczem pracującym jako źródło prądowe.
Jeśli karta próbkuje w zakresie +-2V, to do zasilania wystarczy +-3,5V. Więcej nie potrzeba bo i tak będzie przesterowane.
Ponieważ w porównaniu do tego co tu jest wolna amerykanka jawi się jako cos uporządkowanego regułami, to wypada wyjścia zabezpieczyć chociaż diodami zenera, aby np brutalnie ścinały to co będzie chciało mieć powyżej 5V.
No lepiej nie wpinać się czymś takim w coś czego się nie zna, bo pomiędzy zerami różnych urządzeń może być całkiem niezłe napięcie.
Witam
Pomysl super dla poczatkujacego. Poskladalem i mam wrazenie , ze dziala jak narazie testowane pod windowsem przebiegi zasilaczy.
Natomiast czesto pracuje pod Linuxem i o ile programiki typu xoscope , a nawet ten windowsowy odpala sie przez wine – to sprzet nie dziala ze wzgledu ma brak zasilania.
PowerOSC nie dziala pod linuxem.
2 pytania
po 1-sze moze znacie jakis program pod linuxa, ktory by ustawial na rs-ie napiecie
po 2-gie w jakis sposob najprosciej mozna ten oscyloskop przetestowac na win/linux
jak narazie sprawdzalem same zasilacze i tylko na 1-nym wyrysowal mi sie ladny przebieg :)
dzieki za odpowiedzi
Dlaczego widzi jeden kanał a drugiego nie chce mi pokazać na 2 komputerach jest to samo
Czy nie można by dać taki wzmacniacz, aby nie puszczał więcej niż 2V? Po to by zabezpieczyć kartę przez nieopatrznym przekręceniem potencjometru w zła stronę.
Poprawnie mnie jeśli się mylę, ale czy dziennik napięcia nie powinien znajdować się za wzmaczniaczem operacyjnym? Przecież w takim układzie jak powyżej (zakładając że 12v zasilany WO) na wyjściu do karty napięcie również może dojść prawie do 12V..
Siemka, czy mógłbyś napisać coś więcej o tym fabrycznym błędzie ze strony AVT?
Porównuję ten swój przerobiony schemat z oryginałem i nie mogę się teraz doszukać różnic ;) Podejrzewam, że AVT już poprawiło błąd. A mimo szczerych chęci nie mogę sobie przypomnieć, o co tam chodziło…
http://xoscope.sourceforge.net/hardware/hardware.html
http://www.pdamusician.com/dpscope/images/schematic_frontend.PNG
Ad czy dwie baterie 12V dadzą radę?
Witam wszystkich
Czy ktoś z was zrobił ten układ na osobnym zasilaniu symetrycznym?
Myślę czy by nie zrobić osobnego zasilacza +10V 0 -10V
Zastanawiam się czy w takiej konfiguracji by to działało
Oscyloskopy, wobuloskopy, płytki PLC, generatory, sondy, fartuchy….ehh przypomniałeś mi szalone lata szkoły średniej, tzn. technikum :) Był taki przedmiot – pracownia i wcale do łatwych nie należał :/ Choć Ty pewnie mógłbyś na takim przedmiocie wykładać… :)
Czy taki oscyloskop zadziała nam pod kartą dźwiękową pod USB ? Bo można by wtedy gotowca pod USB zrobić i problem z głowy ;)
Powinno spokojnie zadziałać :)
hi to działa również z TL072 ?
Dla pomiarów pod Linuxem to np. program XOSCOPE
Nie ma większego problemu z zasilaniem tego układu z laptopa, wystarczy zmienić opamp na jakiś o mniejszym napięciu zasilania (np. NE5532) i dorobić odwracacz napięcia na ICL7660. Otrzymamy wtedy zasilanie symetryczne 5V z jednego napięcia z USB.
witam oscyloskop potrzebuję do strojenia glosów akordeonu sprubuję dać sobieradę prawde muwiąc kupiłbym jusz gotowca pozdrawiam kazik.
Może najpierw sprÓbuj pisać po polsku, bo mÓwić, to chyba umiesz…
Witaj Łukasz!
Od dawna nosiłem się z zamiarem budowy oscyloskopu z majsterkowa, ale no
właśnie… nie mam PC-ta a tylko laptop i w żaden sposób nie wyciągnę z niego
10v a mogę tylko 5v z usb (mam usb 3.0 więc jest w nim już trochę więcej prądu
niż w starszych i może wystarczy)
Niedawno w komentarzu klucz439 napisał że:
,,Nie ma większego problemu z zasilaniem tego układu z laptopa, wystarczy
zmienić opamp na jakiś o mniejszym napięciu zasilania (np. NE5532) i dorobić
odwracacz napięcia na ICL7660. Otrzymamy wtedy zasilanie symetryczne 5V z
jednego napięcia z USB.”
Jako że z nim nie daję rady się skontaktować zwracam się do ciebie (jako że
sam nie potrafię) abyś pomógł mi coś takiego wykonać. Głównie chodzi mi abyś
pomógł mi z tym odwracaczem napięcia, bo z dopasowaniem wyjść z tego
zaproponowanego NE5532 bym sobie może dał radę ale z odwracaczem napięcia już
wymiękłem. Wystarczył by mi jakiś naprawdę prosty rysunek w paincie z
podpisanymi elementami tego odwracacza.
Z góry dziękuje za pomoc i poświęcony czas
Damian :)
Mój mail: ioiok@op.pl
witam mam pytanie co myślicie o diodzie zenera połączonej z diodą led jako info o napięciu powyżej np. 2v?
Lepszym pomysłem jest dioda połączona równolegle, wtedy przy zbyt dużym napięciu będzie ona zwierała wyjście opampa.
Łukasz, a czy nie szybciej będzie: http://sklep.avt.pl/nieprzyzwoicie-tani-oscyloskop-zestaw-do-samodzielnego-montazu.html ? :)
edit: znalazłem ten sam link w tekście dopiero teraz :D ale, jaki błąd wystąpił z AVT?
Porównuję ten swój przerobiony schemat z oryginałem i nie mogę się teraz doszukać różnic ;) Podejrzewam, że AVT już poprawiło błąd :)
Muszę powiedzieć że dziś zostałem cholernie nie mile zaskoczony jak wysłałem brata po elementy. Kupił dokładnie takie jak w artykule (oprócz TL082, 2x potencjometr, 2x gałeczki) i przyniósł mi rachunek na 38.60 zł!!! No poprostu aż się nóż w kieszeni otwiera, zdzierają jak … za pare wtyczek. Chcecie zobaczyć rachunek? jaja do spodu…
Czołem,
Super temat, dobrze, że Autor znalazł błąd w projekcie AVT!
Czy istnieje możliwość zasilenia z samochodu (co należałoby zmodyfikować w układzie i czy wogóle to możliwe?)
Co prawda zniekształcenia ma to strasznie duże, miałem okazję widzieć to w akcji u znajomego (zawodowego elektronika) który w domu niema poza tym oscyloskopu wszystko ma w zakładzie to działa, zniekształcenia były bardzo duże ale nas interesowała tylko zależność między 2 przebiegami a to że sinus był poszarpany to pikuś ważne że przesunięcie było widać dobrze:)
więc jak najbardziej się nadaje, tak się zastanawiam czy by sobie jakiegoś starego PCta pod donie naprawić:P
Zastanawiam się nad urzyciem zasilacza i nie jestem pewien ile on powinien mieć amperów. W komputrze jest to zależne od tego ile ma zasilacz watów ( jest tam wzmianka o zasilaniu z niego) więc moje pytanie jakiego zasilacza urzyć?
pozdrawiam
Znalazłem stary zasilacz i gdzie podlaczyć 12 v a gdzie -12 v? :D
Potencjał 12V to żółty kabel, GND w ATX-ie to czarny kabel podłączony do potencjału 0V. Z kolei -12 to kabel niebieski od głównej wtyczki 24 lub 20 pin. Nie pamiętam, które złącza na RS232C to 12, GND i -12 ale sprawdź sobie schemat COM-a i porównaj z tym co jest zaprezentowane tutaj. Pozdrawiam.
a mógłbyś mi napisać jak to zrobić, byłbym bardzo wdzięczny. Jak coś to napisz na adres: dyraga1996@interia.pl
Hej.. mam takie pytanie.. czy do całej konstrukcji wystarczą takie najprostsze kable, jakie są np do budy mikrofony (masa idzie obok izolowanego przewodu) czy muszą być ekranowane? i ewentualnie jaki musi być minimalny ich przekrój?
I tak przy okazji chciałam zapytać o alternatywne źródło zasilania… czy zasilacz musi być nadal w kompie czy można go odłączyć? Ogólnie jest problem, że max napięcie po wyciągnięciu to tylko ok 5V, nigdzie tam nie ma 12V.
Będę wdzięczna za pomoc, z góry dziękuję :)
Łukasz, co to za ciekawe przebiegi uzyskałeś na tym oscyloskopie? Co tam podłączyłeś? :D
Chmm… nie pamiętam :D Albo użyłem jakiegoś generatora z karty dźwiękowej, albo próbowałem uzyskać jakiś przebieg prostokątny z Arduino. Na 99% była to jedna z tych dwóch opcji ;)
A gdzie ten błąd AVT bo porównuję oba schematy i nie widzę różnicy
Musieli już poprawić schemat, bo też teraz nie mogę znaleźć żadnej różnicy (a już nie pamiętam, co tam było nie tak) ;)
Bardzo ciekawy projekt. Mam jednak pytanie co do zasilania. Czy tl082 w tym układzie można zasilić z baterii 9v? W specyfikacji podane jest że od 7V powinien dawać radę.
Brak wejścia liniowego w laptopie, co wtedy???
Możesz zakupić kartę dźwiękową na usb , która ma wejście liniowe.
a ja mam zapytanie, w ktorymś projekcie była mowa o konieczności użycia analizatora stanów logicznych, czy mogę to samo zrealizować przy pomocy tego oscyloskopu?
Witam czy z przejsciowka rs na usb zadziala te cudo??
już to gdzieś widziałem:D
http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2767.pdf
Czy można ten oscyloskop zasilić napięcie ok. 8v -8v?
Bardzo niedokładna instrukcja, przydał by się filmik instruktażowy, jak należy to wykonać, nie polecam.
Czy oscyloskop moze pracować przy zasilaniu 12v zamiast zasilania z portu COM ?
Proszę o oświecenie. Laik ze mnie. Chciałbym pominąć zasilanie z coma-a. Znalazłem przetwornicę na allegro i chcę ją wykorzystać. Czy mógłby ktoś mi powiedzieć czy podłączenie które widać na obrazku jest poprawne?
Witam. Jeśli na płytce pcb z kitu jest błąd, to czy możnaby było uratować ją np. przez przecięcie ścieżek, zrobienie mostków. Czy mógłby się Autor temu przyjrzeć i ew. łopatologicznie wyjaśnić, jak uratować taką płytkę?
Ok. Zrobione na pająku, zasilane bateriami 9 V. Dodany wyłącznik dwuobwodowy. Działa.
Witam szczęśliwych konstruktorów,
Mam pytanko do tych, którym udało się owy oscyloskopek zbudować:
czy kable zasilające (pomiędzy zasilaczem ATX a wzmacniaczem) również muszą być oplecione izolacją, tj. muszą być jakieś szczególne, czy wystarczą zwykłe kabelki 0.6mm.?
Po podłączeniu kabelków na wyjście +/- 12 ATX, Soundcard Osc. wyświetla mi sygnał zbliżony do prostokątnego, obarczony mocnym szumem o amplitudzie 1V, mimo, że ATX jest wyłączony ( lecz podpięty kablem do sieci).
Gdzie szukać przyczyny.?
marcin:
Przyczyną był brak zastosowania wspólnej masy dla wzmacniacza oraz zasilacza ATX.
czy zamiast tl082 mogę wykorzystać tl062 i zasilić go z usb z dzielnikiem napięcia??
Mam takie możliwe że dłupie pytanie, czym się różni -12 od GND i jak to zasilić z bateri gdzie mamy np +12 i GND a nie -12?
a czy ktos pomyslal, ze uklad TLxx moze zafalszowac wyniki ? ta przystawka jest dobra do zabawy, a nie do pomiarow rzeczywistych
@vgw@poczta.onet.pl: -12V czy +12V to kwestia umowna , bateria posiada biegun + i – , jak -12V przyjmujesz za GND to drugi bedzie +12V, i odwrotnie, +12V GND to drugi biegun -12V
Nie rozumiem jednego mam zasilacz na 10v a w nim + i – i gdzie mam podłączyć bardzo nie chcę pomylić biegunów
Czy można użyć innego wzmacniacza zasilanevo symetrycznie? Czy przy TL082 może być niższe napięcie, np. +/- 5V? Wg noty powinno być 15V, a tu i tak jest tylko 10V.
Jeden z lepszych poradników, jaki znalazłem na temat konstrukcji własnego oscyloskopu. Sam amatorsko lubię się zając czasem elektronikom, więc chyba wykonam sobie takie urządzenie, aby sprawdzić swoje umiejętności. Na pewno się przyda w domu.
Fajny poradnik, zabieram się do roboty :)
Kiedyś w EP czy nawet EDW był moim zdaniem lepszy projekt oparty o 8-bitowy przetwornik A/C na AD6xx, ale nie umiem odnaleźć. Ogólnie są to tylko przystawki, nie oscyloskopy, które mogą służyć co najwyżej do stwierdzenia, czy oczekiwany przebieg w danym punkcie jest, czy nie. Z analiza i precyzją już gorzej, ale często wystarcza.
PS. ten projekt ma dla mnie jedną zasadniczą wadę. Potencjometry powodują, że nie wiemy jakie napięcie mamy na jego suwaku. Uważam że lepszym podejściem byłoby danie na wejściu przełącznika z dzielnikiem, takiego jak mają sondy oscyloskopowe i mieć na dzień dobry x10/x100, bo zakres podstawowy i tak jest w sumie nieużyteczny.
Brakuje mi, przepraszam, w tekście zapowiedzianego omówienia błędów na płytce AVT. A są to pomylone wyjścia z IC. Kupiłem płytkę żeby się o tym przekonać. Rzeczywiście nadaje się ona do elektrośmieci. Straciłem tylko 13 zł na płytkę z przesyłką.
świetny poradnik. Podobne rozwiązanie stosowaliśmy w technikum. Warto sobie przypomnieć tego typu zagadnienia :) a powiedz mi czy kostkę ICL7662 można wykorzystać?
Fajny projekt oscyloskopu, jestem pod dużym wrażeniem Twojej pomysłowości! :) Myślę, że z tej instrukcji z powodzeniem może skorzystać nawet osoba nie parająca się na co dzień elektroniką.
Tak jak poprzednik wspomniał – dobry artykuł, dokładny opis pozwoli nawet niedoświadczonym osobom na samodzielne wykonanie oscyloskopu. Kompletna lista zakupów i szczegółowy opis to strzał w 10! Czekam na dalsze takie wpisy.
Wykonalem to badziewie! Szkoda czasu i pieniedzy! To sie nie nadaje nawet do celow edukacyjnych.
Panie Zniesmaczony ja również wykonałem “to badziewie” i stwierdzam kompletnie odwrotnie, jest super. A co do samego artykułu – super!