Tablica podświetlana LED RGB sterowana pilotem IR

Tablica podświetlana LED RGB sterowana pilotem IR

Witam serdecznie wszystkich Majsterkowiczów :)

Zainspirował mnie temat przewodni tego miesiąca – “Recykling”. Postanowiłem zrobić “coś z niczego”, a dokładniej “coś z niepotrzebnych rzeczy” i nadać im drugie życie. Przy każdym przedmiocie, który został “odzyskany” będę pisał [EKO], aby podkreślić, że do majsterkowania potrzebna jest kreatywność, a materiały same się znajdą.

Z racji, że chciałem popracować nad mobilizacją oraz organizacją swojej pracy, zdecydowałem, że zrobię przyciągającą wzrok tablicę, podświetlaną RGB led. Wszystko sterowane pilotem na podczerwień.

Materiały:

 1. [EKO] Płyta styropianowa (Szanowna Pani sąsiadka zastanawiała się gdzie może wyrzucić, uprościłem jej zadanie),
 2. [EKO] Stare piłeczki ping-pongowe,
 3. [EKO] Elementy elektroniczne: rezystory, tranzystory, micro switche (odlutowane ze starych części),
 4. [EKO] Pilot na podczerwień
 5. [EKO] Kabel skrętka
 6. [EKO] Płytka uniwersalna
 7. Odbiornik IR
 8. ArduinoUNO (LINK), Atmega 328P (LINK)
 9. Folia termokurczliwa i izolacja

 

Śmieci do wykorzystania

 

Przygotowanie tablicy

Na początku zabrałem się od obcięcia gorszych części płyty styropianowej. Rogi były połamane i okropnie to wyglądało. Krawędzie obkleiłem czarną izolacją, aby były dobrze widoczne na białej ścianie i żeby nie kruszyły się.

Następnie trzeba było w jakiś sposób przymocować, coś na czym można byłoby go powiesić.

Przygotowanie zawieszki

 

Mocowanie zawieszki

Użyłem do tego [EKO] starego kabla żyłowego, nieprzydatnego mi w elektronice. Aby szybko i solidnie przyczepić go do płyty, zawiązałem końcówki i wsadziłem je we wcześniej zrobione dziury. Węzły nadzwyczaj dobrze utrzymują kabel w ustalonej pozycji.

 

Wykonanie lamp

Wyczyszczone piłeczki poprzecinałem na pół i wygładziłem krawędzie na papierze ściernym. Zaostrzoną końcówką noża zrobiłem podłużny otwór na wyjścia diod.

Przygotowywanie piłeczek

Powkładałem diody od wewnętrznej strony piłki. Kiedyś po docinaniu skrętki został mi nadmiar, który teraz doskonale się przyda. [EKO] Wykorzystam plastyczne kable, jak i koszulkę. Do nóżek LED RGB dolutowuję kabelki, izoluje je czerwonymi foliami termokurczliwymi o równych długościach.

Lutowanie LED RGB

Następnie wszystkie zgrzewam w czarnej koszulce w celu usztywnienia podstawy “lampy”. W skrętce są kable o różnych kolorach, wykorzystałem to i orientacyjnie przylutowałem do końcówek odpowiadające im kolory kabelków. Intuicyjne oznaczenia znacznie przyspieszyły mi pracę w dalszych etapach montażu.

Kończenie lamp - koszulki termokurczliwe

 

Po odmierzeniu równych odstępów, wystarczy ostrym cienkim przedmiotem ( ja użyłem wkładu do długopisu) zrobić otwory na lampy. Zagiąć z tyłu przy równych wysokościach oraz, jak w przypadku mocowania kabla do wieszania, wkładam w przecięty styropian i zabezpieczam taśmą.

 

Montaż lamp

Magistrala

Pierwotnie zamysł był inny, planowałem zbudować magistralę na 6 pinach PWM (arduino oraz atmega 328P, na którą to przeniesiemy, posiadają po 6 wyjść PWM). W efekcie musiałem zmniejszyć tą liczbę do 3, gdyż załączenie biblioteki IRremote powoduje naruszenie zegarów PWM i nie działają prawidłowo. Zjadło mi parę godzin głowienia się nad swoim kodem i szukania błędu, a on leżał gdzieś indziej.

Użycie wyjść PWM umożliwiło mi dostęp do całej palety barw, a nie tylko do 8. Wspólne anody przerzuciłem po dwie na jeden tranzystor – klucz.

Organizacja kabli z tyłu tablicy

Kabli narobiło się trochę za dużo, poradziłem sobie z tym używając [EKO] pozostałości po skrętce.

 

Przeniesienie na oddzielny układ – programowanie

Programowanie oddzielnej Atmegi 328P poszło całkowicie bezproblemowo dzięki: Artykułowi Macieja Czapli oraz wpisu na forum Łukasza.

Gdy pierwszy raz używamy uC, musimy wgrać Bootloader od Arduino. Przy kolejnych zmianach softu, już tej operacji powtarzać nie trzeba.

 

Nazwy zmiennych oraz funkcji dobrane zostały dość intuicyjnie. Wyjaśnię działanie kilku z nich:

 • ustawDiode(..), ustawWszystkieDiody(..) – służą do ustawiania tablicy opisującej aktualne kolory
 • show(..) – naprzemienne wyświetlanie kolorów na diodach 1 – 2 oraz 3 – 4. Dzięki temu mam kontrolę nad dwójkami LED, a nie jako całością. Można rozszerzyć to do kontroli nad każdą jedną, ale jak na taki projekt jest to zbędne.  Na 3 wyjścia analogowe puszczane są odpowiednie wartości (ustalone przez ustawDiode(..), ustawWszystkieDiody(..)) i tranzystorem puszczane jest napięcie na odpowiednie diody. Wartości z analogowych wyjść zmeniają się, po czym otwierany jest tranzystor podłączony do kolejnych LED.
 • wykonajCMD(..) – funkcja nic nie wyświetla, lecz analizuje odebrany kod przycisku z pilota IR, lecz modyfikuje wewnętrzne zmienne opisujące dany stan, kolory itp.
 • przygotujDiody(..) – funkcja analizuje ww zmienne i dzięki nim może płynnie wyświetlać to co chcemy

 

 

Przeniesienie na oddzielny układ – lutowanie

Zrobiłem kiedyś podstawkę do programowania attiny2313 i attiny83, [EKO] zostało na niej sporo nadmiaru, które można było wykorzystać do umieszczenia uC wraz z resztą elementów elektronicznych z projektu.

Odzyskiwanie płytki uniwersalnej

Odciąłem część i zabrałem się za przylutowanie podstawki pod mikrokontroler, [EKO] odlutowanych tranzystorów i rezystorów ze starych elementów i intuicyjnie oznaczonych wyjść. Aby znów ułatwić sobie przyszłą pracę uwzględniłem również wyjścia SPI (piny digital 10-13) oraz I2C (piny analog A4 i A5).  Podczas pisania programu debugowałem go wysyłając komunikaty na I2C, a wyjścia SPI ograniczają przeprogramowanie zamontowanego okładu wyłącznie do podłączenia kabelków, bez wyjmowania Atmegi z podstawki.

Wszystko zlutowane zgodnie ze schematem:

Schemat podłączenia atmegi

Należy pamiętać, aby kondensatory filtrujące były jak najbliżej nóżek uC.

Priorytetem przy lutowaniu było to, aby zmieścić układ na małej płytce. Niestety traci on nieco na wyglądzie, ale wszystko jest zgodnie z powyższym schematem. Całość i tak będzie trzymana zamknięta w obudowie.

Przeniesiony układ z Arduino na oddzielną Atmegę

 

Tworzenie obudowy na układ

Z ograniczonymi funduszami i rozbudzoną, recyklingową kreatywnością szukałem pomysłu na schowaniem układu, uwzględniając prosty dostęp do SPI i I2C. Od tej samej sąsiadki zwinąłem [EKO] pustą i niezniszczoną paczkę po papierosach. Chyba jedyny pożytek z tego wydatku.

Z jednej strony, należało zrobić otwory na wyjścia zasilania, led, tranzystory jako klucze i odbiornik IR. Wyjścia do programowania zostawiam dostępne przez oryginalne otwarcie paczki.

Obudowa do naszego układu
Obudowa do naszego układu

W celu zasłonięcia rzucającego się w oczy koloru opakowania, okleiłem je czarną taśmą izolacyjną.

Kończenie tablicy

Wkładamy układ do wcześniej przygotowanej obudowy i łączę wyjścia z okablowaniem na tablicy. Należy jeszcze przylutować odbiornik IR, podprowadzić pod mikrokontroler oraz umiejscowić po zewnętrznej stronie naszej skrzynki.

 

Efekt końcowy

Oto kilka zdjęć prezentujących tablicę:

 

Tablica RGB efekt końcowy 3

 

Tablica RGB efekt końcowy 2

 

Tablica RGB efekt końcowy 1

Jak widać możliwości jest bardzo dużo, każdy znajdzie coś dla siebie :). Osobiście wolę tryb, w którym kolory przelewają się    …->GREEN -> BLUE -> RED ->…   . Na białym styropianie świetnie widać wszystkie barwy. Efekt jest wręcz hipnotyzujący :).  (Gdy tylko dorwę lepszy sprzęt, przedstawię ten tryb na filmiku).

Przypominam, że udało nam się wykorzystać przedmioty, które na co dzień trafiają do kosza.

 

Przepraszam za jakość zdjęć. Prezentacja tablicy zostanie poprawiona.

Filmik pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni.

 

Dziękuję za uwagę i  do zobaczenia następnym razem.

Pozdrawiam Bartek :)

Ocena: 4.7/5 (głosów: 150)

Podobne posty

19 komentarzy do “Tablica podświetlana LED RGB sterowana pilotem IR

 • Mam pomysł, jak poprawić odbicie światła od piłeczek. Spróbuj wykleić wewnętrzną stronę folią aluminiową, np z opakowania czekolady

  Odpowiedz
 • Sam artykuł bardzo fajny i ciekawie opisany, ode mnie 5/5, ale mam jedno pytanie do pana Łukasza.
  W jaki sposób dokonywana jest decyzja czy post przechodzi na główną czy nie? Pytam, ponieważ mój artykuł wisi od wczoraj w poczekalni, a ten pojawił się dziś wieczorem i już jest na głównej. I po prostu ciekawi mnie na jakiej podstawie jeden artykuł przechodzi, a drugi czeka.
  To pytanie to nie jest żadna ironia czy złośliwość lub zazdrość, ale zwyczajnie nie rozumiem zasady wg. której posty przechodzą.

  Odpowiedz
 • Po pierwsze zero filtrowania zasilania.
  Po drugie wartości rezystorów na bazach to skąd się wzięły? z kosmosu?
  Po trzecie zajrzyj do datasheet odbiornika TSOP i zobacz co producent zaleca przy podłączeniu.

  Jeśli już coś się robi i udostępnia jako “pomoc” naukowa dla innych to warto zrobić to jak należy. Czyli dobre nawyki i poprawne rozwiązania a nie partyzantka “może zadziała”.

  Odpowiedz
 • 103 głosy w lekko ponad 12 godzin, musisz mieć solidną grupę wsparcia bo niektóre tematy w miesiąc wyciągają połowę tego. Druga sprawa pomysł fajny ale wykonanie to tragedia, sory ale ja bym tego na ścianie nie powiesił. Kable dyndają bez ładu i składu. No i to o czym pisał Paweł to jak dla mnie gwóźdź do trumny. Ode mnie 2 na zachętę.

  Odpowiedz
  • Dziękuję za subiektywnie sprawiedliwą ocenę :)
   Link poleciał na Facebooka, tam również udostępniam wpisy z profilu majstorkowo.pl oraz z samej strony majsterkowo.pl

   Wezmę uwagi do serca i na następny raz postaram się zrobić to wszystko staranniej.
   Pozdrawiam i czekam na Twój artykuł :)

   Odpowiedz
  • Wykonanie tragedia? To spróbuj sam zrobić to estetyczniej wykorzystując w większości rzeczy, które normalnie lądują na śmietniku i pochwal się nam zdjęciami. ;)
   Jak dla mnie, biorąc pod uwagę pochodzenie materiałów, wygląda to bardzo ciekawie.
   O samym pomyśle nie wspominam, bo brak mi słów. :O

   Odpowiedz
  • Rzucam pomysł, przedstawiam i inspiruję. Gdy ktoś chce, to może sobie wykonać taki bajer z najlepszych produktów na rynku, najlepszymi narzędziami i wynająć najlepszych majsterkowiczów.
   To już od nich zależy “CO CHCĄ POWIESIĆ NA ŚCIANIE” :P

   Dzięki za opinie, są one dla mnie ważne. Widzę, że muszę położyć nacisk na staranność wykonania.

   Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?