Ruszająca się głowica LED na Arduino

Ruszająca się głowica LED na Arduino

Witam, dziś przedstawię wam domową wersję “Moving Head”.

Jest to projekt poruszającej się głowicy led, świecącej kolorami RGB, oraz kolorami powstającymi w skutek ich zmieszania.

Posiada trzy funkcje:

  • zdalne sterowanie za pomoca joysticka,
  • rysowanie prostokątów,
  • randomowe ruchy do piosenki.

Wszystkie ruchy można kontrolować i edytowac według potrzeb i do wielkosci pomieszczenia, zmieniajac ilość stopni serva.

Elektronika użyta w projekcie:
-Power LED 3W
-LM317
-rezystory
-kondensator
-arduino uno
-przekaźniki
-włącznik
-potencjometr
-zasilacze

  • W moim przypadku użyłem 2 zasilaczy : 5V do sterowania arduino i serw-dodałem kondensator aby zmniejszyc nagle spadki napięć wywołane przez serwa, oraz 12V do zasilenia Power LEDów
  • Power LED mają ograniczenie prądowe na LM317, według schematu:

    a także Do ledów zastosowane są radiatory wraz z kolimatorami 5


  • Na filmiku pokazałem jak rośnie temperatura, i dlaczego użyłem wentylatora

A także nagrałem film w którym opisuje części i tłumaczę poszczególne elementy:

widok elektroniki wewnatrz obudowy, pająk, ale tam nikt nie patrzy.. :)

PS. te przewody na radiatorach nie są tak ciągle, przy sciaganiu góry obudowy tak wyszło :P

Jest także krótki test z działania przy piosence, efekt nagrywany na ścianie-bo lepiej widać ;)

na koniec dodaję kod do arduino uno:

 

Ocena: 4.36/5 (głosów: 11)

Podobne posty

18 komentarzy do “Ruszająca się głowica LED na Arduino

    • Słowo Randomowe jest prawidłowe, użyłem je, bo w arduino istnieje funkcja random(), chyba każdy wie o co chodzi.
      Jeśli nie, chodziło mi o randomowe czyli losowe ruchy :)

      Odpowiedz
      • Czyli skoro w Arduino istnieje też funkcja loop, to kod wykonuje się lupie? No dajcie spokój. Co jest złego w polskim słowie „losowe”, że trzeba używać angielskiego?

        Odpowiedz
          • Nie jestem fanem “zaangielszczania” języka polskiego, ale stosuje się też często (zwłaszcza w MOWIE “potoczno-fachowej”) sformułowania/zwroty np. “difoltowe” , “debagowanie”, “tłitowanie” itp.
            Proponuję więc nie krytykować autora, który użył słowa “randomowe” podkreślając tym samym nazwę zastosowanej funkcji / rozwiązanie w zastosowanym algorytmie.

            Odpowiedz
  • Pająk straszny, i sam tam będziesz patrzeć żeby coś poprawić, a wtedy będzie problem… Kod też niezbyt ładny, postaraj się wyeliminować powtórzenia takich samych lub podobnych bloków kodu (mam tu na myśli powtarzające się bloki FOR) – znacznie ułatwi to też późniejsze modyfikacje.
    Poza tym fajna sprawa na domowe dyskoteki :D

    Odpowiedz
  • Właśnie zastanawiam się, nad szybkością takiego serwo. Laser poruszany mógłby malować kształty na mgle, ścianie. Ciekaw jestem efektu. Robił już ktoś coś takiego?

    Odpowiedz
  • Myślę że efekt z mgłą wytworzoną przez suchy lód w połączeniu z laserami byłby naprawdę bardzo fajny. Powodzenia w dalszych projektach.

    Odpowiedz
    • W profesjonalnych laserach poruszane są lusterka z minimalnym skokiem. W prezentowanym układzie pewnie nigdy nie uzyskasz takiej szybkości, aby trwale utrzymać narysowaną figurę.

      Odpowiedz
  • Witam!
    Co prawda jestem tu poraz pierwszy i temat mnie nawet zainteresował. Oprogramowanie OK. Dla mnie działa prawidłowo. Owszem można dodać jeszcze parę bajerów, ale wykonanie żenada. Panowie nauczyliście się montażu urządzeń na płytkach prototypowych (lub stykowych jak kto woli). Pokarzcie urządzenie zrobione profesjonalnie. Ile wytrzymają te linki zasilające diody LED. Poza tym pokazanie schematu z Datasheet, ja sobie obliczę wartości rezystorów, ale z tego Forum korzystają również całkowici laicy. Tak trudno narysować prostą rzecz i podać odpowiednie wartości.
    Pozdrawiam.
    KoltechSerwis

    Odpowiedz
    • Nie trzeba laserów mogą być zwykłe LED-y i trochę optyki i do tego zwykły dym z dymiarki. Suchy lód w powiązaniu z pewnymi urządzeniami daje ciężki dym snujący się po ziemi. W tym przypadku lepiej sprawdzi się zwykła dymiarka lub wytwornica mgły.

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?