Sterownik domowy z interfejsem Ethernet

Sterownik domowy z interfejsem Ethernet

Witam.

Jest to mój pierwszy post więc witam podwójnie. Udało mi się zdziałać tak ustrojstwo pozwalające na między innymi symulację obecności domowników :)

Do brzegu: Sterownik domowy to urządzenie załączające lub wyłączające sprzęty AGD oraz RTV. Sterownik zaprojektowany przeze mnie wykorzystuje interfejs Ethernet.
Sercem całego układu jest mikrokontroler ATmega8. Na nim postawiony jest prosty serwer WWW. Sterownik na stałe ma przypisany adres IP dzięki któremu możemy się do niego zalogować. Urządzenie wyposażone jest w cztery wyjścia złączne Triakami (4A) oraz dwa wyjścia załączane przekaźnikami (10A).1

Płytka sterownika została zaprojektowana w programie Altium Designer. Poniżej widać jego schemat oraz projekt płytki.

2 3

Układ zasilany jest z sieci 230V. Cały układ chroniony jest bezpiecznikiem 6A. Następnie napięcie przechodzi przez transformator i jest zbijane do 12V. Napięcie to potrzebne jest do zasilania przekaźników. Dalej napięcie jest zbijane do 5V za pomocą stabilizatora, to napięcie zasila procesor. Do zasilania gotowego modułu Ethernet (rysunek poniżej)potrzebne jest zasilanie o wartości 3,3V uzyskiwane dzięki stabilizatorowi LM1117-3,3.

4

Moduł Ethernet komunikuje się z procesorem dzięki transmisji SPI. Zastosowano w nim układ ENC28J60. Zdecydowałem się na taki moduł ponieważ w sieci można znaleźć bez problemu do niego biblioteki.

Strona zapisana na procesorze jest napisana w języku HTML. Jest bardzo okrojona graficznie by jak najbardziej zoptymalizować program procesora. Na rysunku poniżej widać stronę logowania. Po poprawnym wpisaniu hasła przenosimy się do strony widocznej jeszcze niżej :). Tu możemy włączać lub wyłączać urządzenia podłączone do sterownika.

5 6

Program w całości napisany w C. W programie na stałe zdefiniowany jest adres MAC oraz IP (192.168.0.25). Zdefiniowane są także nazwy urządzeń podłączonych do sterownika oraz hasło logowania. Wykorzystywane są funkcje verify_password – sprawdza poprawność hasła, analyse_get_url -funkcja sprawdza stan adresu URL, print_webpage_login – funkcja generująca stronę logowania oraz print_webpage – generująca stronę przełączania urządzeń.

Kodu program:

 

Poniżej zmontowana płytka:)

7

Mam nadzieję że spodobał się wam taki Gadżet :) Pozdrawiam,

 

Ocena: 4.3/5 (głosów: 74)

Podobne posty

20 komentarzy do “Sterownik domowy z interfejsem Ethernet

  • Nie zbijamy napięcia tylko obniżamy.
    W jaki sposób chcesz włączać światło w różnych pomieszczeniach ? Chyba że podłączysz to urządzenie w skrzynce rozdzielczej, a włączniki zostawisz w pozycji włączonej.
    Pomysł dobry, choć to konkretne użycie będzie trudne do osiągnięcia. Bardziej widzę tu sterowanie jednym konkretnym urządzeniem.

    Odpowiedz
    • Urządzenie było wykorzystywane w jednym pomieszczeniu. Gdy byłem na urlopie podłączałem lampki na przedłużaczach. Jak znajdę trochę czasu wstawię projekt sterownika z wykorzystałem ZigBee. Tam nie ma już problemu z użyciem w różnych pomieszczeniach.

      Odpowiedz
  • Generalnie fajnie, na pewno mi się przyda do przeróbki mojego projektu (zwłaszcza webinterfejs), ale:

    1. Kod jest zupełnie nieudokumentowany – Ty wiesz o co w nim chodzi….

    póki co. Za 6 miesięcy będzie ci bardzo trudno cokolwiek w nim zmieniać,
    będziesz musiał ogarniać wszystko od początku – komentuj swój kod.
    (+100% do trudności)

    1. Kod jest kompletnie niesformatowany, przez to okropnie się go czyta i jest trudny do zrozumienia – po to są spacje i tabulatory żeby zachowywać poziomy i uczynić kod przejrzystym dla każdego. (+200% do trudności)
    2. Użycie GOTO w obiektowym języku programowania to szaleństwo – używaj funkcji. Spaghetti jest dobre do jedzenia, nie programowania.

    Jak tak jeszcze raz przeglądam kod to, przepraszam za wyrażenie, wygląda ohydnie. Fajnie że jest, gratuluje działania, ale do nauki (dla innych) się raczej nie nadaje :(

    Odpowiedz
    • To prawda był pisany szybko. I nie robiłem komentarzy. Wiem jak to jest potem z analizą kodu. Kod był sformatowany ale się rozjechał po wstawieniu go na Majsterkowo. Co do spagetti to pomyśle nad tym.

      Odpowiedz
    • Komentarz to jak przepraszanie za nieczytelnie napisany kod.

      IMO lepiej zainwestować trochę czasu w podział na dające się jasno określić funkcje i wszystko czytelnie ponazywać niż dorabiać na siłę komentarze. Pod tym względem kod nie jest w cale taki zły, chociaż zacząłbym się już zastanawiać nad podziałem całości na moduły i na boku dorzucił wysokopoziomowy opis projektu.

      Co do formatowania. Warto sięgać po odpowiednie narzędzia do dzielenia się kodem, osobiście polecam Githuba i to zarówno do wersjonowania projektu jak i dzielenia się fragmentami kodu (Gist). Pozwoliłem sobie w ramach przykładu przeformatować i wrzucić ten kod: https://gist.github.com/sebas86/022257a466d773abee63 . Nie jest chyba najgorzej co? Niestety rzadko kiedy CMS-y blogowe mają dobre wsparcie do wprowadzania kodów. :)

      Nie przesadzałbym z demonizowaniem GOTO, które jest bardzo użytecznym narzędziem, pozwala uniknąć duplikowania kodu
      (DRY) i czasami jednak poprawia czytelność – IMO goto jest bardzo
      wyraźną wskazówką przekazania sterowania w inne miejsce, podczas gdy
      wystąpienia zmiennych pomocniczych zmieniających przepływ łatwo
      przeoczyć.

      Nie mniej w tym projekcie można było spokojnie pominąć goto stosując klasycznego if-elsa (na poziomie kodu maszynowego program nie powinien się w ogóle zmienić). :)

      No i zarzut spaghetti w kontekście goto jest słaby. IMO większe spaghetti to mieszanie dwóch różnych dialektów w jednym miejscu (tutaj mamy przeplot HTTP z C). Tego typu wstawki warto co najmniej wyrzucać do stałych zdefiniowanych w innym miejscu i opatrzyć odpowiednimi nazwami, zamiast zmuszać do interpretacji całości za każdym razem kiedy się to czyta lub właśnie zacząć wydzielać funkcje pomocnicze do osobnego modułu.

      Poza tym od kiedy C jest obiektowe? C jest strukturalne, da się pisać obiektowo ale ta obiektowość jest mocno naciągana i wiele rzeczy trzeba symulować…

      Odpowiedz
      • Z perspektywy czasu teraz pomyślałbym żeby jakoś inaczej rozwiązać wyświetlanie strony. Kod jest bardzo ciężki i zajmuje prawe całą pamięć ze względu na HTMLa. Na Atmega8 nie ma już za bardzo możliwości rozbudowy.
        O Githubie kiedyś słyszałem. Wiele ludzi chwali to rozwiązanie. Muszę sam się z nim zapoznać.

        Odpowiedz
  • Nie miałeś żadnych problemów z wieszaniem się modułu Ethernet? Używam tego samego modułu podłączonego do arduino i tej samej biblioteki enc28j60.h, prosty interfejs www, i po kilkunastu/kiludziesięciu wywołaniach, czasem po 3 minutach czasem po 2 godzinach wiesza się i strona przestaje odpowiadać.
    Pomaga restart, więc na razie zrealizowałem to robiąc softwareo’wy restart arduino co pół godziny.. ale to trochę słabe.

    Gdzieś w necie znalazłem że wynika to ze zbyt słabego zasilania arduino (3,3V jest brane z Arduino) ale zmiana na podłączenie do 5v/2000mA tylko trochę pomogła wydłużając czas do zawieszenia się – choć tak na prawdę może to tylko wrażenie.

    Odpowiedz
  • Kolego Konstruktorze,
    pragnę zwrócić Twą uwagę na dwa poważne błędy.
    Po pierwsze: zabrakło osobnego bezpiecznika dla transformatora. Obecne podłączenie tegoż transformatora pod bezpiecznik o wartości 6A grozi pożarem w przypadku zaistnienia awarii elektroniki.
    Po drugie: brak przewodu ochronnego PE.
    Z poważaniem
    Mateusz

    Odpowiedz
  • Bardzo fajny projekt. Mógłbyś dodać schemat w większej jakości (rozdzielczości), bo z obecnego trudno odczytać szczegóły, a chce zrobić coś podobnego.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?