Tablica pomiarowo – lutownicza

Tablica pomiarowo – lutownicza

Ponieważ nie mam w mieszkaniu osobnego pomieszczenia na majsterkowanie, najczęściej prace lutownicze odbywały się na blacie kuchennym. Dlatego postanowiłem zbudować przenośny warsztat do takich prac, przy okazji łącząc go z tablicą pomiarową. W planie było takie zaprojektowanie tablicy, by można było ją złożyć i schować.

Budowa

Tablica zbudowana jest ze sklejki drewnianej o następujących grubościach:
– front 4 mm (elementy elektroniczne nie są przewidziane do montażu w grubszych płytach)
– boki, spód, góra 10 mm (ze względu na sztywność)
– tył 6 mm (dla ograniczenia masy)

Wymiary

Tablica:
– wysokość 35 cm
– szerokość 43 cm
– głębokość 12 cm

Wymiary całkowite (wraz z podstawą):
– głębokość 40 cm
– wysokość 14,5 cm
– szerokość (wraz ze śrubą motylkową) 46,5 cm

Waga 5,5 kg

 

Tablica 01 Tablica 02 Tablica 03

Tablica 04 Tablica 05 Tablica 06

Wykonanie
Zleciłem wycięcie sklejki na zadane wymiary. Następnie skręciłem elementy wkrętami i rozrysowałem rozmieszczenie elementów. Kolejny etap to wycinanie otworów, szlifowanie, lakierowanie (lakier półmat). Wnętrze malowane jeden raz, zewnątrz ok 3-4 razy, na przemian ze szlifowaniem. Wewnątrz znalazło się dodatkowe usztywnienie.

 

Tablica 07 Tablica 08 Tablica 09

 Podczas montażu zasilacza okazało się, że niemożliwe jest jego umieszczenie prostopadle do podstawy obudowy, stąd zasilacz zamocowany po ukosie (do tylnej płyty). Na tylnej ścianie zamocowałem również dwa wentylatory 92 mm – jeden wdmuchuje a drugi wyciąga powietrze z wnętrza – to cały system chłodzenia zarówno zasilacza jak i znajdującego się w środku radiatora do stabilizatora LM338. Na tylnej ścianie znajduje się przycięta do odpowiedniej wysokości osłona ozdobna do rur wentylacyjnych, a na niej zamocowałem grill wentylatora. Przewody zamocowane są do uchwytów kablowych (przykręconych wkrętami do ramy tablicy). Do przenoszenia tablicy kupiłem uchwyt taki jak do transportu kolumn.

Tablica 10 Tablica 11 Tablica 12

Tablica 18 Tablica 19 Tablica 20

Opis elementów tablicy
Wyłączniki:
– główny (wyłącza wszystko)
– zasilacz ATX
– gniazdo 230V (do lutownicy)
– wentylator (wyciąg oparów)
– oświetlenie 12V

schematP.S. W programie w którym robiłem schemat nie było zasilacza ATX, stąd 3,3V podłączone jest do (-) w zasilaczu.

Przełącznik obrotowy znajdujący się pomiędzy wyłącznikami a woltomierzem służy do przełączania napięcia mierzonego przez ten woltomierz – możemy wybrać napięcie 3,3V, 5V, 12V, regulowane lub napięcie podłączone do gniazd woltomierza. Zastosowałem przełącznik ELMO widoczny na osobnym zdjęciu – poprzedni przełącznik zwierał obwody między sobą i powodował zwarcie. Drugi woltomierz mierzy napięcie tylko z gniazd obok niego. Woltomierze mają zakres 0-30V DC, amperomierz 0-10A DC.

Pod włącznikami znajdują się gniazda bananowe – wyprowadzenia napięć zasilacza. Odpowiednio: 12V, 5V, 3,3V, regulowane (maks 11V) przez stabilizator LM338 (odczep z linii 12V) – stąd potencjometr. Każdy obwód napięć zabezpieczony jest bezpiecznikiem 5A, a obecność napięć wskazują diody LED. Każda linia zasilania ma dodatkowe zabezpieczenie w postaci warystora. Ostatnie gniazda i wyłącznik są połączone w szeregu – służą do wyłączania podłączonego do nich obwodu.

Wentylator 230V służy do wyciągania oparów z lutowania. Jest to najtańszy wentylator jaki znalazłem w marketach budowlanych. Gniazdo 230V służy do podłączania lutownicy.

Tablica 13 Tablica 14 Tablica 15

Tablica 16 Tablica 17  Tablica 21

Napisy wydrukowałem drukarką atramentową na folii samoprzylepnej – nie ścierają się i bardzo dobrze to wygląda. Oświetlenie to lampka biurkowa kupiona w Biedronce po lekkich modyfikacjach – usunąłem podstawę, obróciłem pałąk, a w miejsce gniazda żarówki umieściłem gniazdo GU4 przygotowując je pod diodę 12V. Dlaczego nie pozostawiłem oświetlenia 230V ? Oświetlenie miało być odłączane, nie miałem pomysłu na gniazdo/wtyczkę, a standardowe gniazdo 230V jest zbyt duże i nie chciałem marnować miejsca na tablicy. Lampa nie jest mocowana do tablicy tylko wsuwana pomiędzy tablicę a uchwyt transportowy.

 

Tablica 29 Tablica 28 Tablica 22

Akcesoria

Do pomocy przy lutowaniu potrzebowałem jeszcze “trzeciej ręki”. W markecie zauważyłem małe zaciski z Wolfcrafta, które postanowiłem wykorzystać. Z pomocą śrub i nakrętek połączyłem je z przewodami giętymi Loc-Linem (to coś podobnego do “giętych” statywów), a poprzez wkręty z drewnianą podstawą. Do trzymania płytek drukowanych i większych elementów zakupiłem imadło – z tworzywa sztucznego – które po drobnej modyfikacji zamocowałem do podstawy.   Cały zestaw “trzeciej ręki” nie jest mocowany do podstawy tablicy, luźno na niej leży. Mimo to nie przesuwa się. Spisuje się znakomicie.

Tablica 24 Tablica 25 Tablica 23

Tablica 26 Tablica 27

Kolejnym niezbędnym dodatkiem są kable połączeniowe. Wykorzystałem resztki przewodów (linek) i zakupione różne wtyki bananowe. Biorąc pod uwagę ceny dostępnych “silikonowych” kabli  może i nie jest to warte poświęconego czasu, ale możemy sami wykonać przewody o odpowiadającej nam długości i wiemy jak pewnie wykonaliśmy połączenia.

Tablica 30

Tablica 31

Co dalej ?

W moje tablicy pozostawiłem trochę miejsca – nie bez powodu. W przyszłości planuję wzbogacić ją o amperomierz prądu przemiennego, do testowania obciążenia urządzeń 230V podłączanych do gniazda w tablicy. Na etapie planowania zastanawiałem się nad umieszczeniem gniazda USB do zasilania/pomiarów takich urządzeń, może kiedyś do tego wrócę.  Tablica bardzo ułatwiła wszelkie prace związane z elektroniką i lutowaniem. Wyciąg oparów działa bardzo dobrze i nie jest zbyt głośny. Majsterkowanie stało się dzięki temu jeszcze przyjemniejsze.

Kosztorys
Sklejka 38 zł
Wentylator 230V + kratka 39 zł
Elementy elektr. 109 zł
Mierniki 91 zł
Uchwyt walizki 7 zł
Imadło + zaciski 28 zł
Folia samoprzylepna 12 zł
Lampka + “żarówka” LED 30 zł
Suma 354 zł

Ocena: 4.79/5 (głosów: 302)

Podobne posty

30 komentarzy do “Tablica pomiarowo – lutownicza

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?