Sterowanie pomieszczeniem z pomiarem temparatury i wilgotności pomieszczenia i temperatury wody w akwarium.

Sterowanie pomieszczeniem z pomiarem temparatury i wilgotności pomieszczenia i temperatury wody w akwarium.

Witam chciałem wam przedstawić panel sterowania pomieszczeniem. Jest to mój pierwszy projekt opisywany na tej stronie a zarazem pierwszy tak duży projekt oparty na arduino uno. Założeniem tego tego projektem było łatwe sterowanie oświetleniem pomieszczenia i wyświetlanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.

Spis elementów potrzebnych do zbudowania sterownika:

Narzędzia :

  • zaciskarka do pinów BLS
  • wkrętaki krzyżakowe i płaskie
  • 4x kołek szybkiego montażu 6×30
  • wiertarka z wiertłem do betonu i metalu 6mm

Montaż zaczołem od wywiercenia otworów w ścianie do przykręcenia obudów drukowana obudowa miała już gotowe otwory do tego a w obudowie zakupionej należy wywiercić po przekątnej 2 otwory w rogach obudowy :

Na wyjście przetwornicy przylutowujemy zmostkowane za pomocą drutu miedzianego listwy żeńskie :

Do zakupionej obudowy za pomocą piankowej taśmy mocujemy Arduino UNO i przetwornice STEP-DOWN po wcześniejszym przylutowaniu do niej przewodów :

Dla przyciski micro-switch trawimy płytkę :

Do przewodów montujemy złącza BLS za pomocą zaciskarki (opcjonalnie można użyć szczypiec prostych ):

Złącza BLS montujemy w odpowiednich obudowach na nie 

Podłączamy do odpowiednich elementów zgodnie z poniższym schematem schematem :

Przyciski :

S1- przycisk wstecz

S2- przełączenie funkcji +1

S3- przycisk dalej

S4- przełączenie funkcji -1

S5, S6 Są to włączniki montowane w ścianach do załączania 230V do żarówek.

Bramka EXOR zastosowana jest do sterowania oświetleniem głównym pomieszczenia. Dzięki jej zastosowaniu załączając światło za pomocą panelu możemy je zgasić za pomocą włącznika na ścianie i na odwrót.

Według poniższego schematu podłączamy napięcie 230:

Oczywiście zamiast żarówek możemy w ich miejsca wstawić gniazdka, transtormator do taśm LED i wiele elementów które będziemy mogli załączać z pomocą sterownika.

Jak już wszystko jest podłączone możemy przystąpić do wgrania programu do arduino :

Efekt końcowy :

Krótki filmik pokazujący działanie sterownika:

https://www.youtube.com/watch?v=32MZPhq2ZR8&feature=em-upload_owner#action=share

Sorki za jakość ale kręcone telefonem :)

W załączniku znajdują się modele 3D do wydruku

Krótka instrukcja obsługiPrzyciskając przycisk S2 i S4 przełączamy się miedzy funkcjami sterownika. Paciskając przycisk S3 wchodzimy w wybraną funkcje lub zmieniamy jej wartość. Przycisk S1 odpowiada za cofanie do poprzedniej funkcji. Wchodząc w panel sterowania ustawiając wskaźnik na wybranym przekaźniku naciskając przycisk S3 zmieniamy jego stan na przeciwny.

Ocena: 4.79/5 (głosów: 14)

Podobne posty

28 komentarzy do “Sterowanie pomieszczeniem z pomiarem temparatury i wilgotności pomieszczenia i temperatury wody w akwarium.

    • Nie zrobiłem wszystkiego w jednej obudowie ze względów estetycznych, wolałem użyć 2 obudów niż 1 większej bo można było by tak zrobić choć mała z wyświetlaczem wygląda lepiej niż jedna duża na ścianie. A drugą z arduino i całym okablowaniem można ukryć i całość dużo lepiej wygląda. Dodałem już również krótki filmik :) Dzięki za ocenę :D

      Odpowiedz
  • Niestety tylko czwórka.
    Dwa minusy:

    1) Użycie zupełnie niepotrzebnej bramki EXOR (można było to zrobić podłączając S5 i S6 do wolnych pinów Arduino – choćby A0 i A1).
    2) Nie podejrzewam że celowe, ale za to wielce skuteczne zaciemnianie kodu poprzez niezgodność indentacji z rzeczywistą strukturą. Skąd np. zmniejszenie indentacji w linii 326?

    Odpowiedz
    • Oczywiście najlepiej było by tak to zrobić ale ja już nie miałem innego wyjścia. Ponieważ nie miałem już wolnych żył przewodu prowadzącego do kontaktu bo w ścianie miałem poprowadzony przewód 4-żyłowy i nie chciałem niszczyć ściany :D A niezgodność indencji była niezamierzona wynikło to z powodu kilkukrotnej edycji kodu :)

      Odpowiedz
      • @Szymek: Owszem, masz rację: wydaje Ci się.
        RaFiS: Dobrze, że mój wyświetlacz tego nie czyta bo mógłby przestać polskie literki wyświetlać :)
        A na serio: wyświetlacz ma możliwość zdefiniowania 8 znaków – co prawda do całego polskiego alfabetu jest to trochę za mało, ale “wilgotność” można wyświetlić.

        Odpowiedz
      • A tak w ogóle zaprezentowanie kodu w takiej postaci jest dla mnie równoznaczne z brakiem szacunku do osób, które będą ten artykuł czytać i oceniać (ergo: brak szacunku do mojej skromnej osoby, czego nie lubię). Jeśli nie potrafisz dbać o kod to od tego masz choćby program “indent”, warto się z im zapoznać…

        Odpowiedz
      • Witam, mam pytanie odnośnie bezpośredniego podłączenia wyłączników do arduino. Zrobiłem prosty włącznik/wyłącznik światła w pokoju pilotem IR lecz chciałbym dodać do projektu możliwość sterowania światłem za pomocą włącznika w ścianie, tak abym mógł np. włączyć światło pilotem a zgasić włącznikiem w ścianie i odwrotnie. Wiem jak to zrobić wykorzystując włączniki schodowe ale czy jest możliwość zrobienia tego (podobnie jak w tym projekcie) na standardowych włącznikach i bez użycia bramki XOR?

        Odpowiedz
        • Można to zrealizować za pomocą zwykłego wyłącznika w ścianie który będzie nam zawierał do masy pin cyfrowy lub do 5V pin analogowy i poprzez zmianę stanu na tym pinie włączał i wyłączał światło.

          Odpowiedz
          • Ok, dobrze wiedzieć , że jest to wykonalne. Tak wyglada wycinek kodu odpowiedzialny za wł/wył światła jak do tego dodac kod reagujący na włącznik ze ściany?

            void loop() {
            if (irrecv.decode(&results)) {
            Serial.print(“0x”);
            Serial.println(results.value, HEX);
            switch (results.value) {

            Odpowiedz
  • Świetny projekt, uważam, że śmiało można go zastosować w domu. Mam parę pytań
    – czy aby móc zastosować to rozwiązanie w każdym z pomieszczeń mojego mieszkania musiałbym stworzyć kilka kopii tego urządzenia czy wystarczyło by dołączyć więcej czujników?
    – posiadam serwer domowy Qnap jak mogę to podłączyć do tego urządzenia?

    Odpowiedz
    • Dzięki :D Jest możliwość sterowaniem całym mieszkaniem używając arduino z większą ilością wyjść np mega. Można podłączyć do niego dużo więcej przekaźników do sterowania światłem lub gniazdkami lub więcej czujników temperatury ale nie tylko można też zamontować czujniki kontaktronowe jako czujniki otwarcia okien czy drzwi, czujnik wilgoci do łazienki żeby przykładowo przez nie dokręcenie kurka nie zalać łazienki :) Można ten projekt rozbudować na wile różnych sposobów :) Sam planuje dołożenie do mojego sterownika modułu RIFD i za pomocą kary wszystko wyłączać :D

      Odpowiedz
      • Zamiast przekaźników wspaniale śmigają optotriaki MOC szczególnie te w wersji załączania w zerze napięcia ! To uwaga tylko ogólna dla wszystkich pasjonatów planujących nowe konstrukcje – przekaźniki mają sporo wad a MOC-e leżą w szufladzie i się marnują . Bardzo fajna konstrukcja !

        Odpowiedz
  • Schematy narysowane byle jak co pokazuje Twój stosunek do kultury technicznej i osób czytających ten artykuł… Jedna gwiazdka to za dużo

    Odpowiedz
  • Widzę tu pełno inżynierów z pedantycznym podejściem ale po co od razu używać sformułowań brak szacunku obraza, wytłumaczcie pouczcie. Błędy można sobie poprawić wedle gustu i upodobań. Mi się podoba

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?