Szyfrowanie wyrazów na kod Morse’a – Arduino

Szyfrowanie wyrazów na kod Morse’a – Arduino

Cześć,

Tak jak w tytule, chciałbym zaprezentować Wam prosty projekt na Arduino skierowany głównie do początkujących użytkowników.
Zaszyfrujecie dzięki niemu dowolny wyraz w kodzie Morse’a, a nawet go wysłuchacie. Zatem do dzieła!

Co będzie potrzebne?

 • Dowolne Arduino (ja korzystałem z UNO)
 • Wyświetlacz LCD I2C (najlepiej 20×4)
 • 3 przyciski (tact switch)
 • Dioda LED z odpowiednim rezystorem
 • Buzzer, brzęczyk lub inny generator hałasu na 5V :)

Ogólny zamysł i połączenie…

Do Arduino podłączamy wyświetlacz (łączymy piny z wyświetlacza z Arduino – VCC z 5V, GND z GND, SDA z SDA i SCL z SCL). Dodatkowo, na płytce stykowej umieszczamy 3 przyciski. Dwa z nich będą służyły do przewijania liter przez alfabet w górę i w dół, trzeci do zatwierdzania wyboru. Z jednej strony przyciski łączymy do masy, z drugiej zaś strony do pinów cyfrowych Arduino – 3, 4 i 5. Na koniec, wrzucamy na płytkę stykową nasz buzzer oraz diodę LED, połączone równolegle. Plus (anody) łączymy z pinem Arduino 11, katody do masy. Tak przygotowany zestaw jest już gotowy do wgrania programu. Poniżej załączam obrazek, jak powinno wyglądać prawidłowe połączenie.

Siadamy do kodu

Mój gotowy kod z komentarzami i objaśnieniami dostępny jest poniżej:

Działanie

Dwoma przyciskami przewijamy alfabet w górę i w dół, gdy mamy odpowiednią literę, klikamy trzeci przycisk i wybieramy kolejną. Aby zakończyć wprowadzanie liter przytrzymujemy trzeci przycisk przez ponad sekundę. Na wyświetlaczu pojawia się zaszyfrowane słowo.
Prezentacja działania na filmie poniżej:

Mam nadzieję, że projekt się spodobał lub kogoś zainspirował. Po skończeniu możemy również zabawić się w np. wysyłanie zaszyfrowanego komunikatu drogą radiową, ale to już sprawa na zupełnie osobny poradnik. Wszelkie uwagi mile widziane w komentarzach.

Pozdrawiam
Mikołaj

Ocena: 4/5 (głosów: 11)

Podobne posty

7 komentarzy do “Szyfrowanie wyrazów na kod Morse’a – Arduino

 • 1) Kod Morse’a nie jest szyfrem, więc do szyfrowania temu daleko
  2) Brak regulacji prędkości i tonu – to nawet nie jest standardowy ton, po prostu kluczujesz głośniczek bez tranzystora…
  3) Wpisywanie na klawiszach… można było użyć chociaż enkodera, serio. Różnica cenowa prawie żadna, a znacznie lepsza obsługa.

  Przykro mi to mówić, ale to kolejny projekt w stylu połączenia paru kabelków. Naprawdę, można było to ulepszyć (odpowiedni ton, regulacja szybkości, wybieranie znaku enkoderem, przyciski pause/stop/replay), aktualnie to wygląda jak słaby tutorial. Wiem że ostatnio narzekam na tej stronie, ale naprawdę na głównej są znacznie lepsze projekty, nie wyglądające jak tutorial do Arduino, z obudową i odpowiednio przemyślane. Jeżeli społeczność zadecyduje że ok to spoko, ja niestety jestem na nie. Po prostu nie podoba mi się projekt zbudowany z godzinę z losowego pomysłu, pozostawiony na breadboardzie, nieprzemyślany.

  Odpowiedz
 • Nie za bardzo przekonuje mnie projekt, do którego na dobrą sprawę nie trzeba ani Arduino ani żadnej amatorskiej elektroniki – wystarczy napisać prosty programik w Pythonie, C# albo Javie. Na dobrą sprawę są nawet strony internetowe, które realizują tę funkcjonalność – to czyni projekt dosyć mocno niepraktycznym. Można byłoby go odratować np. umieszczeniem w obudowie z jakimś zasilaniem żeby zrobić z niego moduł przenośny; potem umożliwić przesyłanie komunikatów laserem i na koniec zbudować i oprogramować odbiornik, który umiałby je odczytać i wyświetlić. Moim zdaniem fakt, że projekt działa to jeszcze trochę za mało, żeby trafił na główną stronę.

  Odpowiedz
 • Potrzebuje pomocy! Jestem początkującym z Arduino (mam 13 lat) i nie wiem jak podłączyć wyświetlacz bezpośrednio do Arduino i jak zmienić kod aby to działało

  A ogólnie to artykuł super😀

  Odpowiedz
  • Sposób podłączenia masz w filmie:
   https://www.youtube.com/watch?v=qKgldxcOKCg
   Masz tam też bibliotekę, którą należy użyć.
   W kodzie programu zamieniasz linijkę nr 2 na pierwszą linijkę z filmu.
   Linijkę nr 4 zmieniasz na drugą wpisaną w filmie.
   Wywalasz z kodu linijkę 30.
   W linii 29 wpisujesz lcd.begin(16,2) – jeżeli masz wyświetlacz 2×16 znaków. Jeśli inny, wpisujesz tak, jak masz u siebie.

   Jeśli będziesz miał nadal problem, napisz na forum.majsterko.pl, łatwiej będzie pomóc.

   Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?