Termostat, sterownik pieca gazowego CO na DS18B20 i sterowaniem 430MHz RF.

Termostat, sterownik pieca gazowego CO na DS18B20 i sterowaniem 430MHz RF.

Witam. Z góry uprzedzam, że kod źródłowy nie jest mojego autorstwa, a jest to zlepek kilku projektów dostępnych w Sieci, które udało mi się w lepszy lub gorszy sposób poskładać w całość i uruchomić. Najważniejsze, że działa tak jak chciałem. W przyszłości będę chciał go rozbudować i ulepszyć. Arduino mam o 2 tygodni i na razie jestem na etapie ctrlc, ctrlv:)

Zasada działania prosta, ale wydaje mi się skuteczna. W dwóch pomieszczeniach na piętrze umieszczone będą czujniki temperatury DS18B20. Na grzejnikach zamontowane będą elektrozawory (w stanie beznapięciowym zamknięte). Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej, elektrozawór na grzejniku zostanie otwarty i do nadajnika zostanie wysłany sygnał który uruchomi piec. Na schemacie nie wrysowywałem przekaźników, zostaną dołączone przed rezystorem diody. 

Chciałem, żeby sygnał dla pieca wysłany był z opóźnieniem 2-4 min, bo tyle mniej więcej trwa otwarcie zaworów grzejnikowych, ale nieszczęsna funkcja delay rozkładała mi program. Na razie nie wiem jak ją obejść.

Wykorzystane (najważniejsze) elementy:

  • Termostat (nadajnik) : Arduino UNO, czujnik DS18B20, nadajnik 433MHz RF FS100A, LCD 16 2 z modułem I2C, przekaźnik z cewką 5VDC do wysterowania elektrozaworu
  • Odbiornik: Arduino Nano, odbiornik 433MhZ, przekaźnik z cewką 5VDC

Poniżej schematy i kody. Dotyczą jednego nadajnika, ale docelowo będzie jeden nadajnik z rozprowadzonymi dwoma czujnikami, lub dwa pojedyncze jak niżej, ale nie wiem, czy odbiornik obsłuży 2 takie same nadajniki.

Mile widziane wszelkie sugestie co do ulepszenia.

Kod pewnie się przyda nowicjuszom, takim jak ja:)

Nadajnik/termostat

Kod termostatu

Odbiornik

Kod odbiornika

Ocena: 4.36/5 (głosów: 11)

Podobne posty

10 komentarzy do “Termostat, sterownik pieca gazowego CO na DS18B20 i sterowaniem 430MHz RF.

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?