TV B GONE – wyłącz denerwujące telewizory!

TV B GONE – wyłącz denerwujące telewizory!

TV B GONE – urządzenie zawierające w sobie mikrokontroler który w swej pamięci posiada kody wyłączające praktycznie wszystkie popularne na świecie telewizory. Urządzenie zbudowane jest z diod IR, tranzystorów, mikrokontrolera, oraz innych elementów o których mowa niżej.

Schemat urządzenia w najnowszej wersji 3 (firmware v1.2) (działa również na telewizory wyprodukowane w EU) znajdziecie pod tym linkiem
https://raw.github.com/adafruit/TV-B-Gone-kit/master/pcb/tvbgone3sch.png

Lista potrzebnych części: https://learn.adafruit.com/tv-b-gone-kit/parts-list

Dodatkowo:
-Opanowana umiejętność programowania uC
– Lutownica
-Cyna
-“trzecia ręka” – opcjonalnie
-Szczypce boczne do obcinania kabli oraz nóżek od przylutowanych elementów
-Dobre oświetlenie

Zwrócić należy uwagę aby brać części dostępne od samej góry strony “This is the parts list for v1.2 ONLY! ” ponieważ tą wersję będziemy budować.

Z racji tego że projekt oryginalnie powstał na potrzeby rynku amerykańskiego, miałem problemy ze zdobyciem tranzystorów oraz rezonatora ceramicznego z trzema wyprowadzeniami które są w spisie potrzebnych części:

tvb1

Powyższy rezonator jak widać jest ceramiczny i posiada 3 wyprowadzenia. Można go bez problemu zastąpić zwykłym rezonatorem kwarcowym 8MHz a nóżki rezonatora po podpięciu do mikrokontrolera połączyć za pomocą kondensatorów ceramicznych do masy.

tvb3

Tranzystory te zastąpiłem popularnymi BC547

tvb2

Ten tranzystor zastąpiłem BC557

Co prawda należy się liczyć z tym że oryginalny zasięg wynosi ok 45 metrów, poprzez zastosowanie zamiennych tranzystorów o nieco innych parametrach zasięg może delikatnie spaść z racji mniejszej mocy którą tranzystory doprowadzają do diod IR.

WAŻNE!!
Zastosowane przeze mnie tranzystory zamienne posiadają zamienione nóżki EMITER z KOLEKTOREM co można przeczytać w nocie katalogowej tranzystorów. W praktyce oznacza to że tanzystory trzeba wlutować brzuszkiem w drugą stronę. Na pewno sobie poradzicie, wystarczy skorzystać ze schematu oraz noty katalogowej ;)

Informacje na temat konstrukcji i działania: https://learn.adafruit.com/tv-b-gone-kit/design-notes

Osobiście zmontowałem układ na płytce uniwersalnej z osobnymi polami lutowniczymi.
WP_000804

Poniżej wstawiam narysowany przeze mnie schemat (Proszę nie sugerować się długością nóżek na diodach w odróżnianiu anody od katody, długość nóżek odzwierciedla umiejscowienie jej na płytce uniwersalnej. Odróżnienie katody od anody powinno być widoczne – trójkącik-kreska)

A więc zabieram się za lutowanie.
sketch
Zapomniałem dorysować kondensator filtrujący napięcie z baterii, w swoim wykonaniu pominąłem go poprzez zwyczajne zapomnienie ;)

Zdjęcia wykonanego przeze mnie TV B GONE. Pamiętać należy o zaprogramowaniu uC co pokażę w późniejszych krokach oraz o tym aby włożyć go w podstawkę na samym końcu. Na etapie lutowania montujemy tylko podstawkę pod uC.
front

WP_000805

WP_000807

Jak widać dodałem od siebie jeszcze zworkę dzięki której odcinam całkowicie zasilanie od układu nie tracąc baterii na tzw “SleepMode” który jest zamieszczony w programie po wykonaniu wszystkich komend.

 

Wsad do mikrokontrolera – w tym przypadku wszystko opiera się o ATtiny85:
http://learn.adafruit.com/system/assets/assets/000/010/188/original/firmwarev12.zip

Program wgrałem za pomocą nakładki graficznej na AVRdude o nazwie AVR Burn-O-Mat oraz programatora USBasp. Po podłączeniu uC na płytce stykowej i podpięciu wszystkich pinów przystępuję do wgrania kodu. (nie wpinamy podczas programowania kwarcu 8MHz, kwarc powinien siedzieć w układzie docelowym)

tvb4

1) Wyszukujemy nasz firmware1.2 i szukamy pliku tvbgone.hex
2) Klikamy OPEN
3)Klikamy WRITE i czekamy aż program zapisze się na nasze ATtiny85. Może to potrwać kilka minut. Czekamy aż pojawi się komunikat o pomyślnym zapisaniu pliku w pamięci uC.
4) Klikamy na przycisk FUSES celem zmiany fusebitów uC aby ten współpracował z zewnętrznym kwarcem 8MHz
tvb5
5) Zostawiamy zaznaczone pola CKSEL1 (zaznaczony na żółto) oraz SPIEN (pierwszy od dołu na czerwono). Resztę odznaczamy.

Po pomyślnym zaprogramowaniu fusebitów na naszym uC wyjmujemy go z naszego układu programującego i wkładamy go do podstawki która już wcześniej została przylutowana. Pamiętać należy aby mikrokontroler włożyć odpowiednią stroną (kropka i ewentualne wcięcie w uC powinno być po tej samej stronie co wcięcie w podstawce).5lamvb

Filmik z działającego urządzenia. Efekt może słaby ale to tylko dlatego że gasiłem telewizory mając urządzenie w kieszeni od kurtki zimowej. I tak jestem pod wrażeniem że z tej właśnie kieszeni fale IR trafiały do odbiorników.

Dodaję link youtube ze względu na to że niektórzy skarżą się na powolne buforowanie filmiku.
https://www.youtube.com/watch?v=H1ThIyoJxNI

Ocena: 3.91/5 (głosów: 80)

Podobne posty

27 komentarzy do “TV B GONE – wyłącz denerwujące telewizory!

    • Tak jak pisałem. Gdy siedzimy np. w kawiarni lub pubie i denerwuje nas telewizor który nie wyświetla ani żadnego meczu, ani żadnej gali boksu, po prostu buczy bez sensu.

      Odpowiedz
      • Jestem sprzedawcą w dziale RTV i kiedyś miałem przyjemność z takim urządzeniem a raczej osobą z taką zabawką. Nie wiem czy komuś się nudziło czy sprawdzał naszą ( moją i dwóch innych sprzedawców ) odporność na stres? W sklepie telewizory mają wyświetlać obraz, muszę się prezentować podobnie jak panie przy drodze. Nie wiem czy byłbyś zadowolony gdyby ktoś przyszedł do Twojej pracy i wyłączył Ci np komputer ( jak przy nim pracujesz ) czy kierowcy dostawczaków, tir-ów spuścił powietrze z kół. Taka sama logika. To samo w kawiarniach, pub-ach jak działa TV to znaczy, że ma działać, jak Tobie nie odpowiada to wyjdź.

        Odpowiedz
          • “Teraz to nawet nowsze telefony posiadają wbudowane diody IR ” zapachniało trochę gimnazjum, bo to miało sporo telefonów w okolicach roku 2000 np nokia 6210 i tego typu.

            Odpowiedz
            • Widocznie masz coś z węchem :P
              Tamte telefony posiadały diody IR do komunikacji z innymi telefonami w celu wymiany plików.
              Dzisiejsze diody IR w telefonach są stworzone do komunikacji z telewizorami (odpowiednia długość fali światła emitowanego przez diody ~940nm w przypadku komunikacji z TV)

              Odpowiedz
          • Pamiętam czasy telefonów Nokii (np.N73,N95) z symbianem i aplikacji chyba IR Remote. Był to bardzo fajny bajer. Teraz korzystam z S5 i cieszę się że Samsung powrócił do montowania diod podczerwieni w swoich smartfonach, a nawet zegarkach :)

            Odpowiedz
      • Jeśli nie podoba Ci się program to masz dwa wyjścia. Prosisz o zmianę/wyłączenie albo wychodzisz. To takie proste, a pracownicy zazwyczaj nie sprawiają nie wiadomo jakich problemów przy prostej prośbie…

        Odpowiedz
  • Toś se zrobił zabaweczkę… Rozumiem, że masz 10 telewizorów w domu, oglądasz je wszystkie naraz i chcesz je szybko wyłączyć ale wytłumacz mi po jakiego grzyba poszedłeś do sklepu? Narobić smrodu sprzedawcom i wyjść?

    Odpowiedz
      • Kilka postów wyżej znajdziesz odpowiedź podpisaną “Nie popieram”. Sam nie jestem sprzedawcą w dziale RTV ale jestem sobie w stanie wyobrazić jak bardzo bym się ekhm… zdenerwował, gdyby jakiś łepek wpadł na moje stoisko i wyłączył sto odbiorników. Ot tak sobie. Bo może.
        Dawno temu, w mojej podstawówce w pracowni matematycznej wisiał taki napis: dzieci myślcie – to nie boli. W zasadzie nic więcej nie mam do dodania.

        Odpowiedz
  • Nie bardzo rozumiem ideę tworzenia takich nonsensów… Sam pomysł i wykonanie mają sporą wartość edukacyjną, ale myślę że mija się to z etyką prawdziwego majsterkowicza.
    Bardziej pasuje na strony hakersko -pirackie, gdzie nie zważa się na działania w granicach prawa… Czy działanie tego urządzenia może naruszać prawo? Sądzę że zbliżamy się do wymuszania określonych zachowań, dezorganizacji pracy lub wymuszania kosztownych napraw. Jeśli np. obsługa kawiarni czy pubu doświadczy wielokrotnego wyłączania się odbiornika tv, to czy nie ma prawa sądzić że uległ on awarii? Głupia diagnostyka w serwisie to już spore koszty… No chyba że działamy we własnym interesie jak jedyny w okolicy szklarz któremu za garść cukierków chłopaczki tłuką okoliczne szyby. Czy to już nie jesteśmy o krok od zakłócania elektroniki samochodów przejeżdżających pod naszymi oknami? A może samolotów nad naszymi głowami? Pomyślmy jakie idee winny przyświecać majsterkowaniu i czy ktoś nie powinien rzetelniej czuwać nad rozpowszechnianymi wartościami.
    p.s. Sorry że tak cierpko, ale niech to będzie jako “łycha dziegciu” w swoją drogą jeden z ciekawszych polskich portali DIY

    Odpowiedz
  • Naprawdę bardzo użyteczny sprzęt … :/
    Już czekam na następny fantastyczny projekt.
    Może zdalny przełącznik świateł na skrzyżowaniu lub mini pilocik do wyłączenia rozrusznika serca?

    Odpowiedz
  • Kupiłem sobie taki na allegro:P Zabawa przednia: D
    SZTYWNIAKI! spróbowalibyście, może by się wam aby na chwile usmiech na twarzach pojawił

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?