Stacja radiowa z funkcją RDS na Raspberry Pi

Stacja radiowa z funkcją RDS na Raspberry Pi

Dziś zademonstruję wam jak zainstalować nadajnik radia FM na Raspberry Pi. Nie jest to byle nadajnik! Obsługuje on funkcję RDS z wszystkimi jej opcjami(PS, RT, TA/TP). A więc do dzieła!

Jedyne, co musimy wiedzieć to fakt, że nadajnik do działania potrzebuje anteny. Można oczywiście nadawać z goldpinu GPIO, jednak zasięg takiego rozwiązania to ledwie kilka metrów. Wystarczy podpiąć do pinu GPIO4(4 pin w środku) krótki kabelek, aby zwiększyć zasięg do nawet stu metrów. Co do legalności: nie jest to legalne, aczkolwiek za takie majsterkowanie nikt nie będzie nas ścigać.

Na początek instalacja. Będzie wymagane połączenie z internetem. Tu nie trzeba się zbytnio zastanawiać. Zwyczajnie klepiemy poniższe komendy:

Następnie wpisujemy:

Rozpocznie to nadawanie domyślnego komunikatu na częstotliwości 100.0MHz z domyślnymi napisami w RDS.

Możemy oczywiście podmienić nadawany dźwięk. Aby to zrobić wpisujemy:

Ta opcja akceptuje tylko pliki WAV 16-bit(stereo lub mono). Pliki MP3 spowodują błąd.

Przydała by się jeszcze zmiana częstotliwości:


A także napisów RDS:


PS to nazwa stacji – maksymalnie 8 znaków, zaś RT to wiadomość – max 64 znaki.

Teoretycznie wszystko gotowe, ale przydała by się także możliwość zmiany parametrów RDS w trakcie odtwarzania. Aby to zrealizować, trzeba najpierw umożliwić nadajnikowi działanie w tle. W tym celu dodajemy symbol & na końcu poleceń. Całość wygląda tak:

Od teraz nadawanie działa w tle. Aby umożliwić zmianę parametrów w jego trakcie, musimy utworzyć specjalny plik i dodać do nadajnika opcję śledzenia go. W tym celu wpisujemy:

Teraz piszemy:


Wszystko jest pewnie jasne… poza napisem TA. Funkcja ta może przełączyć radia samochodowe w trakcie słuchania płyty na naszą stację w celu wysłuchania ważnych wiadomości drogowych.

Podam wam jeszcze jedną fajną komendę, pozwalającą na przesyłanie dźwięku z mikrofonu:

Można oczywiście dodać inne parametry przed -audio.

Na koniec chciałbym poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię – zatrzymywanie radiostacji działającej w tle. Aby to zrobić wpisujemy:

Po czym wciskamy Ctrl+C.

Wesołej zabawy! Zaznaczam jednak, że nie biorę odpowiedzialności za nielegalne używanie programu(zagłuszanie stacji, czy trollowanie kogoś funkcją TA).

Dla zainteresowanych: PiFm-RDS na Github

Ocena: 4.12/5 (głosów: 57)

Podobne posty

27 komentarzy do “Stacja radiowa z funkcją RDS na Raspberry Pi

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?